Padesátka je polovina pracovního života, říká školitel osobního rozvoje Ivo Toman
Najít motivaci něco měnit je jen začátek, důležitá je aktivní práce na odstraňování vlastní nespokojenosti. To tvrdí marketingový odborník a školitel osobního rozvoje a motivace Ivo Toman. Do Ústí nad Labem přijíždí s projektem Debordelizace Tour. "Zvu všechny, kteří chtějí prožít kvalitnější život a chtějí se vzdělávat," říká v rozhovoru.
Ústecký kraj patří mezi regiony s nevhodnou strukturou hospodářství, která prý vznikla kvůli nízké kvalifikaci obyvatel. Lidé jsou na severu Čech často demotivovaní a rezignovali zvyšovat si kvalifikaci. Jinými slovy jim chybí motivace. Jak ji mají v sobě objevit?
Nestačí cítit nespokojenost se současným stavem věcí, důležité je něco dělat. Nesmířit se s tím, že jsem z kraje, kde to není jednoduché. Věřte, že na každém kraji bychom našli něco, co by se jevilo jako nevýhoda nebo zdůvodnění proč něco nejde.
Najít motivaci něco měnit je jen začátek, důležitá je aktivní práce na odstraňování vlastní nespokojenosti. To je cílevědomá a dlouhodobá práce, nezastavit se, neustrnout. Myslím si, že o motivaci se mnoho mluví, řekl bych, až žvaní. Chce to více konkrétní práce. To, jak bude náš život vypadat si můžeme do značné míry ovlivnit sami. Nestačí si jen něco přát, vizualizovat si to, je třeba hodně udělat.
Lidé, kterým je dnes okolo padesáti, tvrdí, že už se nedokáží změnit, naučit se něco nového, změnit obor, zvýšit si kvalifikaci. Jste stejný ročník a tak to můžete posoudit. Opravdu to nejde? Nebo jde? Ale jak? Vy to prý víte…
V dnešní době je padesátka polovina pracovního života, jestli půjdeme do důchodu v sedmdesáti, tak se musíme něco nového pořád učit. Možná to jde hůř, ale jde to. Hodně je to o pohodlí. Sám moc dobře vím, že ne pokaždé se mi chce vyběhnout na pravidelný běh, ale když se zmanipuluji, vím, že se budu cítit lépe. Neustále něco vymýšlím. Nedávno mi vyšla nová kniha, teď už píšu další, školím firmy, vymyslel jsem si Debordelizace Tour. Neustále se něco učím. Jde to. Kdo tvrdí, že nejde, ten lže. A co je nejhoší, sám sobě.
Ti, co jsou dnes zaměstnanci, se ve většině případů bojí začít podnikat. Co byste jim poradil, pokud jsou "nalomeni" přece jen začít, ale obávají se udělat to zásadní rozhodnutí?
Říct si, že je to jen na zkoušku, třeba na rok, že když se jim to nebude zamlouvat, mohou se vrátit. Určitě do svého podnikání nedávat veškeré úspory. I tam si nastavit limity a snažit se je nepřekročit. Radši si půjčit v bance a úvěr splácet. S prvními úspěchy přijde větší sebedůvěra. Dobře si to rozmyslete a nebojte se.
Mladí lidé se obecně na začátku kariéry hledají a často nevědí, co by vlastně chtěli dělat, v jakém oboru pracovat, zda se zaměstnat nebo začít podnikat. Často by přitom stačilo od někoho zkušeného poradit. Prozradíte nějaké rady?
Nerad dávám rady a univerzální návody. Znáte to, 5 rad pro byznys, deset rad jak ho dostat do postele atd. Každý jsme jiný, originální. Každý máme jiné rodinné zázemí, vzdělání, povahu, nastavení, talenty, vlastnosti. Každý z nás může vytvořit svůj originální způsob fungování. Pokud bych nějakou radu přece jen dal, tak neustále se vzdělávat a znát svoje talenty a limity. Napsal jsem 13 knih, ve kterých je tolik rad a návodů, ale ne všechny jsou pro každého. Ale každá je pro někoho.
O Češích se říká, že nejsou příliš dobří obchodníci, jako třeba Poláci, Němci. Přitom firmy hlavně hledají obchodníky, kteří umí prodat a prosadit se v tvrdé konkurenci nejen v Česku, ale i v Evropě, natož dále ve světě. Musí se obchodník narodit, nebo to lze i naučit?
Říká se, že dobrým obchodníkem se musíte narodit. Talent je důležitý z 50 %, 10 % obchodu ovlivní okolní vlivy. A důležitých 40 % je naše snaha a naše jednání. Naučit se můžeme těch posledních 40 %. Toto je moje velké téma, které neustále ve firmách školím a inovuji. Sám jsem si prošel obdobím tvrdého obchodu. Potom, co jsem se zadlužil v podnikání jsem začal prodávat v síťovém marketingu. Byla to tvrdá škola i zkušenost. Absolvoval jsem 59 schůzek s klienty, aniž bych něco prodal. Nenechal jsem se odradit a časem jsem byl nejlepší. Mnoho lidí mi řeklo, že mít tolik schůzek a neprodat je známka toho, že to není pro mě. A lidé často vzdávají své cíle při prvním neúspěchu. Vytrval jsem, dluhy splatil, firma mě požádala jestli bych nemohl mluvit na pódiu a vznikla tak moje nová kariéra. Nikdy nevíme, kdy se něco naučíme a k čemu nám to bude.
Zmínil jste se, že vám nedávno vyšla kniha, o čem je?
Kniha se jmenuje "Strach, tréma, obavy a návody, jak na ně". Považuji ji za velmi důležitou. Strach vzniká v našem mozku jako reakce na stresový podnět a je to zcela podvědomý proces. Jakmile dorazí do mozku signál o vnímaném nebezpečí, současně se spustí dva procesy.
První proces má prostý úkol. Zajistit naše přežití. Říká nám, že nemáme riskovat. Jakmile vyhodnotí situaci jako potenciálně nebezpečnou, spustí poplachovou reakci „bojuj nebo uteč“. Ta uvolní chemické látky, které připraví naše tělo na hrozící nebezpečí, motivuje nás k úniku z nebezpečné situace a zvyšuje naše šance na úspěšné přežití v případě, že se skutečně nacházíme v přímém ohrožení.
Druhý proces je mnohem složitější. Zatímco první proces spouští reakci i jen ve chvíli potenciálního ohrožení, kdy nebezpečí ještě není jisté, druhý proces bere v potaz všechny možnosti a naše předchozí zkušenosti. Při vyhodnocování se ptá „Už jsem někdy byl v podobné situaci? A pokud ano, co se stalo? Mám k dispozici další informace, které mi mohou pomoci správně vyhodnotit situaci?“. Pokud druhý proces dojde k závěru, že se vlastně o žádné nebezpečí nejedná, vyšle signál, který ukončí poplachovou reakci „bojuj nebo uteč“.
Vyhodnocení prvního procesu je mnohem rychlejší, a proto v prvních momentech nastupujícího strachu často zažíváme pocity naprostého zděšení. To ustane v případě, že druhý proces vyhodí situaci jako bezpečnou.
Podle původu rozlišujeme dva druhy strachu. Atavistický neboli vrozený strach a naučený strach.
Vrozený strach je nám všem společný. Zdědili jsme ho po našich předcích, pro které byl naprosto nezbytným pro přežití. Vrozený strach máme napevno zakódován v DNA.
Zatímco nás první typ strachu ochrání, ten druhý nám dělá v životě problémy.
Přesně tak. Naučené strachy nám nejsou pevně dány, a proto je možné s nimi bojovat a úplně je ovládnout. Pokud vás vaše strachy již dlouho trápí a komplikují váš život, nezoufejte. Strach je stav mysli, který se můžete naučit ovládat. Tedy snížit ho, nebo dokonce odstranit. Veškeré tajemství zvládání různých strachů, fobií a obav je v tom, že najdete superschopnosti, které vás jich zbaví. Změníte tak svůj život k lepšímu. V knize najdete ověřené a úspěšné svépomocné postupy, jak dostat své strachy a obavy pod kontrolu. Tím získáte větší kontrolu nad celým svým životem.
V Ústí nad Labem máte 14. března 2017 přednášku Debordelizace Tour. Proč jste si zrovna vybral severní Čechy, o čem přednáška je a pro koho je vhodná?
Turné s názvem Debordelizace tour jsem pojmenoval podle své zatím nejúspěšnější knihy Debordelizace hlavy.
Zajímavé je, že tato kniha vznikla po napsání jiné knihy, v rámci úklidu a revize nepoužitých poznámek a materiálů. Ukázalo se, že jsou natolik nosné, že stojí za povšimnutí a vznikla tak neplánovaně moje nejprodávanější kniha. Podle ní jsem pojmenoval i turné. Uklidit si v hlavě je první krok, pokud chci něco změnit, dokázat, vybudovat, vymyslet. Těch přednášek bude po celé republice 13. A proč začínáme v Ústí? Za mojí kariéru jsem měl pouze jednu veřejnou přednášku v Ústí, tak se na to těším. Zvu všechny, kteří chtějí prožít kvalitnější život a chtějí se vzdělávat.
Kdo je Ivo Toman
Ivo Toman je marketingový odborník a školitel osobního rozvoje a motivace. Autor 13 knih, 5 videoškolení a 7 motivačních audio CD na téma osobní rozvoj a motivace. Narodil se 23.2.1966 ve Frýdku - Místku. Po maturitě na gymnáziu vystudoval VŠ lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu.
Základem práce Iva Tomana je jednoduchost a výsledky.
Snaží se pomáhat lidem s velkou vnitřní motivací k tomu, aby byli ještě úspěšnější. Lidem, kteří se i v dospělosti vzdělávají, pomáhá motivačními knihami na téma úspěch, peníze, osobní růst, psychologie prodeje, marketing, přímý (direkt) marketing a multilevel marketing,nahrávkami na motivačních audio CD, videoškoleními, školeními a semináři pro podnikatele a manažery.
V roce 2008 byl Ivo Toman zařazen do Almanachu 1000 Leaders of the Czech Republic. V roce 2008 vyšla kniha Úspěšná sebemanipulace, dále v 2009 Debordelizace hlavy, o rok později Motivace zvenčí je jako smrad a poté v 2011 vyšla jeho kniha Ivo Toman O úspěchu. Jeho poslední, dosud třináctá kniha, Strach, tréma, obavy a návody jak na ně vyšla nedávno. Více na www.ivotoman.cz