Nové palivo E 10 v Česku má od roku 2019 nahradit Natural 95

Auto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Auto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Zásadní změna čeká na majitele benzinových aut. České čerpací stanice začnou nabízet ve větším množství benzin E 10 obsahující více biosložky. Ten má nahradit Natural 95, který používají jako palivo i starší auta. Právě jejich motor ale může E 10 poškodit.

Reklama

Zatímco E 10 se v Německu prodává už pět let, na tuzemských čerpacích stanicích není prakticky k dostání. Avšak nastane obrat.

Od roku 2019 má E 10 být palivem, které bude zcela běžně dostupné pro tankování. Jeho uvedení na český trh si vyžádá evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na deset se benzin stává ekologičtější.

Díky tomu splnit závazek o desetiprocentním podílu biopaliv v Evropské unii do roku 2020.

Jenže u starších vozidel nahrazení Naturalu 95 za E 10 může způsobit poškození motoru. Vyplývá to z testů německého atomotoklubu ADAC. Zatímco u nových vozů nebyl zaznamenán problém, u starších felicií či favoritů může při dlouhodobém používání být poškozeno například palivové čerpadlo.

Přestože E 10 díky větší složce lihu by měl být levnější, starší vozy budou pravděpodobně muset být naplňovány benzinem Natural 98, který je naopak dražší než Natural 95.

Pikantní je, že se zatím s velkou osvětou českých řidičů nepočítá, takže o benzinu E 10 tuzemští majitelé vozidel nemají ani tušení.

ČTĚTE:  Jak ušetřit na spotřebě paliva aneb 10 tipů hospodárné jízdy

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře