Meteorologové pořádají pro veřejnost tradiční Den otevřených dveří

Budova ČHMÚ v Ústí nad Labem. Foto: archiv ČHMÚ
Budova ČHMÚ v Ústí nad Labem. Foto: archiv ČHMÚ

Severní Čechy - U příležitosti Světového dne vody (22.3.) a Světového meteorologického dne (23.3.) pořádá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro veřejnost tradiční Den otevřených dveří. Letos připadne na sobotu 19. března 2016.

Reklama

Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí navštívit jindy uzavřená pracoviště, jakými jsou profesionální meteorologické stanice a observatoře (v Ústeckém kraji to jsou observatoř Doksany, Tušimice a observatoř ÚFA AV ČR na Milešovce, v kraji Libereckém profesionální stanice v Liberci na letišti), a samozřejmě také pobočky ČHMÚ, včetně ústecké.

Co nabízí letošní Den otevřených dveří na pobočce v Ústí nad Labem?

Seznámení s kompletním spektrem činností ČHMÚ (meteorologie a klimatologie, hydrologie povrchových i podzemních vod, ochrana čistoty ovzduší), včetně ukázek hydrologických měřících metod. Návštěvníci si mohou prohlédnout i profesionální meteorologickou stanici, a na závěr také Regionální předpovědní pracoviště, kde se připravují nejen meteorologické předpovědi, ale také biometeorologické předpovědi pro celou republiku nebo hydrologické prognózy.

Prohlídka bude poprvé doplněna také o komentovanou prohlídku nového kontejneru automatické stanice imisní sítě (monitoring znečištění ovzduší). Právě tato síť byla v průběhu roku 2015 zcela rekonstruována, návštěvníci tak mají možnost vidět nové metody měření znečištění tak, jak budou v následujících letech probíhat.

A co dalšího pro zájemce chystáme: 1. Výstavku k 10. výročí Přírodovědecké fakulty UJEP a „Světélkování aneb Luminiscence“ u příležitosti vyhlášení roku 2015 Rokem světla. 2. Prodej některých publikací ČHMÚ, které nejsou v běžné distribuci. 3. Možnost samostatné prohlídky unikátních slunečních hodin na jižní stěně pobočky nebo obhlídky menhiru na východní straně. 4. Možnost zabavení dětí v knihovně pobočky (pohádky, omalovánky).

Datum: sobota 19. 3. 2016 Čas: od 9 do 14 hodin  (vstup každou půlhodinu, tedy v 9:00, 9:30, 10:00, … , 14:00 hod.)

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře