Jsem ostravským patriotem, přiznává herec Norbert Lichý

Norbert Lichý. Foto: archiv Česká televizeNorbert Lichý. Foto: archiv Česká televize

Norbert Lichý, herec ostravského Divadla Petra Bezruče, byl ústřední postavou seriálu Cirkus Bukowsky II. Nyní se ale připravuje na oslavu 50. narozenin, které slaví 29. prosince 2014.

Reklama

Váš otec Alexandr Lichý se proslavil jako herec, dramatik a režisér. Čím vás nejvíce ovlivnil?

Příkladem mi byla celá má rodina, a v době mých dětských rolí v Divadle Petra Bezruče i všichni herečtí strejdové a tety, kteří, ačkoli jsme to tehdy nevěděli,  mi částečně nahradili hereckou školu. Je to hodně poznat, jestli má umělec herecké předky a tím i daný vztah k divadlu, nebo jen školu. Netvrdím, že škola nenaučí. Znalost teorie, dějin divadla, je určitě dobrá věc, stejně jako jevištní mluva, šerm, jízda na koni, práce s mikrofonem, pohyb, a to se na gymnáziu nedozvíte. Ale jsem rád, že mám všeobecné vzdělání, určitě to nebyl ztracený čas. A to, že jsem se nedostal na JAMU, tím jsem přišel nesporně o čtyři roky krásného života a o přátele, a tím kontakty s kolegy po celé zemi.

Považujete se za ostravského patriota. Co vás drží v regionu, že jste v něm zůstal?

Pokud pominu to, že jsem se zde narodil a vyrůstal, tak mám rád ostravskou skupinu Buty, Jaromíra Nohavicu a vůbec ostravské špičky, Špinarovou, Rottrovou, Nováka, Wykrenta, klavíristu Vladimíra Figara, pana Holuba a mnoho dalších, kteří byli ve své době pojmy. V Těšínských Beskydech jsem si před časem koupil chalupu a jezdím tam s rodinou ve volném čase. Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné. Asi to bude tím, že lidé žijící v tomto regionu vědí, co je práce, a že nic není zadarmo. Holt se v ikonách někdejšího průmyslu dnes lehko nežije.

Začínal jste v devatenácti letech v divadle v Šumperku například s Miroslavem Etzlerem a Jiřím Dvořákem. Jak na oba rovněž známé herce vzpomínáte?

Mirek pochází z Ostravy, kde žil se svými rodiči. Moje máma vzpomínala na jeho tatínka, který učil český jazyk na ostravské konzervatoři. Chodili jsme spolu první dva roky na základní školu. Protože jsme se oba nedostali na vysokou hereckou školu, potkali jsme se po jedenácti letech v Severomoravském divadle v Šumperku  jako elévové činohry, kde jsme zažili herecký život v praxi - systémem hození do hluboké vody. Já už tam byl od roku 1984, Mirek s Jirkou přišli až po roce, to já už byl "sólista činohry". Bylo nám spolu dobře, rozuměli jsme si na jevišti i mimo, byl to rok nádherných volovin a mladistvých nerozvážností.

VÍCE NA INVESTIGATE.CZ: Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné, říká Norbert Lichý

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře