Jak vybrat stavební firmu pro rekonstrukci bytového jádra

Koupelna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Koupelna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Rozhodli jste se renovovat bytové jádro v rodinném nebo bytovém domě či panelovém domě? Důležitá je příprava rekonstrukce i výběr zhotovitele. U přestavby mějte odborníka, který pohlídá stavební práce i řemeslníky.

Reklama

Chcete realizovat nové bytové jádro. Přestavujete koupelnu i záchod. Máte peníze, chybí jen řemeslník. Jak ho vybrat?

1. Technický dozor investora

Pokud jste úplný laik, najměte si odborníka. Tím je nezávislá osoba, která má znalosti o stavební činnosti. Měla by mít technické vzdělání stavebního směru - středoškolského, nejlépe vysokoškolského. Také by měla mít autorizaci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Tento technik či inženýr může být projektant, stavbyvedoucí, avšak existuje samostatná profese technický dozor investora (TDI).

TDI je najímán investorem, neboli stavebníkem. To jste vy - máte peníze, máte nemovitost (byt, dům) a chcete stavět (rekonstruovat). Technický dozor je osoba, která hájí vaše zájmy, je něco jako advokátem. Jeho úkolem je hlídat rozpočet, technickou kvalitu stavebního díla (bytového jádra) i lhůtu výstavby.

Seznam autorizovaných osob naleznete na stránkách ČKAIT. Zde si můžete vybrat autorizované techniky a autorizované inženýry.

2. Projekt

Na stavebním trhu je mnoho řemeslníků i stavebních firem. Jak najít toho správného? Není to jednoduché.

Především se vyplatí před stavbou udělat projekt a následně výběrové řízení. S ním vám pomůže třeba technický dozor. TDI udělá jako první obhlídku staveniště (bytu, domu) a navrhne vám sám nebo za pomoci projektanta či architekta nové bytové jádro - dispozice (rozmístění), zařizovací předměty, návrh obkladaček, dlažby.

Vzhledem k tomu, že je to stavební odborník, zná technické normy i další předpisy. Díky tomu byste měli mít plán nové koupelny, wc, kuchyně apod.

S plánem se vytváří kalkulace projektu a položkový rozpočet. Díky němu máte ucelenou představu, kolik vás bude rekonstrukce stát.

3. Výběrové řízení

Máte projekt, máte rozpočet. Nyní potřebujete vybrat řemeslníka či stavební firmu. Na začátku si ujasněte, zda chcete stavbu tzv. na klíč, tedy od stavební firmy realizaci od A po Z, nebo si budete zajišťovat jednotlivé stavební práce sami.

Co to znamená? Pokud si najmete stavební firmu, podepíšete jednu smlouvu s jednou cenou za všechno. Realizační firma se zavazuje, že převezme staveniště a předá vám kompletně hotové stavební dílo (novou koupelnu, nový záchod, novou kuchyň).

Další možností je, že si najmete řemeslníka, který vám zajistí bourací práce a zednické práce.

Uvědomte si ale, že bytové jádro se skládá z dalších profesí - elektrikář, vodoinstalatér, malíř. Navíc důležitá je koordinace profesí a kvalita prací. Do hry navíc vstupuje časový faktor. Pokud stavbu časově špatně zkoordinujete, lhůta výstavby se protahuje.

Zapamatujte si, že běžné bytové jádro v panelovém či rodinném domě je od bouracích prací po dokončovací práce hotovo za zhruba 10 dní.

Ať tak nebo tak, poptejte co nejvíce firem a řemeslníků. Budou v rámci poptávkového řízení požadovat - plán, fotografie, osobní prohlídku na místě. Jejich výstupem bude nezávazná nabídka - rozpočet stavebního díla s celkovou cenou.

Až budete mít nejlépe 5-7 nabídek, udělejte si porovnání a doporučujeme zjistit i reference. Pokud budete mít technický dozor investora (TDI), měl by vám zajistit výběrové řízení a seznámit vás s vítězem.

4. Kde hledat řemeslníka či firmu

Určitě se ptáte, kde máte hledat kvalitního řemeslníka či stavební firmu, která by vám zrealizovala bytové jádro. Nebo aspoň vypracovala cenovou nabídku.

Možností je několik: internetová reklama, novinová reklama, venkovní plachty, letáky, katalogy, doporučení nebo populární vyhledávače a seznamy.

Doporučujeme třeba odborný stavební web JakDobřeStavět.cz.

5. Financování bytového jádra

Ceny za rekonstrukci bytového jádra se pohybují v různé cenové relaci. Samotné nosné a nezbytné konstrukce stojí prakticky všude stejně a tvoří základ ceny. Jsou to stěny, stropy, podlahy, vodoinstalace, elektřina. Ušetřit lze především na výběru zařizovacích předmětů (vana, sprchový kout, wc mísa, umyvadlo, bidet, kohoutky atd.) nebo obkladů a dlažby.

Zapamatujte si, že v současné době se běžné bytové jádro pohybuje v cenách nad 100 tisíc korun, obvykle 120 - 180 tisíc korun. Záleží jen na vás, jak luxusní koupelnu chcete.

Financování bytového jádra je dvěma obvyklými způsoby: hotovostí či půjčkou (hypotékou).

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře