Jak ušetřit na spotřebě paliva aneb 10 tipů hospodárné jízdy

Auto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comAuto, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Motor, pneumatiky, způsob jízdy. To ovlivňuje, kolik vozidlo spotřebuje benzinu či nafty, což se odrazí na ceně za palivo. Poradíme, jak se chovat na silnici, abyste ušetřili. Tady je 10 tipů.

Reklama

1. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Kontrolovat tlak v pneumatikách se doporučuje každé dva týdny. Správná hodnota tlaku závisí jak na zatížení vozidla, tak na předpokládané rychlosti. Optimální tlak v pneumatikách zajišťuje nízký valivý odpor - a tak snižuje spotřebu paliva a činí  jízdu ohleduplnější k životnímu prostředí.

2. Zrychlujte plynule

Vyvarujte se "závodění" na semaforech. Zrychlujte plynule a co nejdříve řaďte vyšší rychlostní stupně.

3. Jezděte plynule

Jeďte plynule a zbytečně nebrzděte. Využívejte setrvačnost. Auto spotřebuje mnohem více energie při úplném zastavení a opětovném rozjezdu.

4. Letní vs. zimní pneu

V létě používejte letní pneumatiky a v zimě zimní pneumatiky. Jen takto můžete životnost pneumatik maximalizovat. Zimní pneumatiky se sjíždějí rychleji v létě, zatímco letní pneumatiky se opotřebují rychleji v zimní sezóně.

5. Nevozte zbytečné věci

Zátěž vozidla také určuje spotřebu paliva. Nevozte s sebou zbytečné věci. Třeba střešní nosič, pokud  jej nepoužíváte, nejlépe odmontujte.  Zvyšuje spotřebu až o 10 %. Majitelé velkých MPV a dodávek často vozí třetí řadu sedadel, i když je momentálně nevyužívají. Jejich vyjmutím může ušetřit cca 25 kg zátěže.

6. Regulujte klimatizaci

O vlivu klimatizace na spotřebu jste už asi slyšeli. Klimatizaci zapínejte jen tehdy, když je to opravdu nutné. A pamatujte: Parkováním ve stínu také šetříte peníze.

7. Nastartovat a ihned vyjet

Po nastartování ihned vyjeďte. Moderní motory nepotřebují zahřívací fázi.

8. Řaďte na vyšší rychlost

Nejezděte zbytečně pomalu a na malou rychlost. Naopak vždy jeďte na nejvyšší možnou zařazenou rychlost. Řaďte na vyšší rychlost nejpozději při dosažení 2000 otáček za minutu.

9. Kvalitní motorový olej

Používejte kvalitní syntetické oleje a nezapomínejte na předepsané intervaly výměny oleje. Vaše auto vydrží pravděpodobně déle - a s menší spotřebou.

10. Více lidí v autě

Nejezděte sami ve vozidle. Využívejte společné odvozy, jak do práce, tak třeba dětí do školky nebo školy.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?
Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista

Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8
Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu

Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný
Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou

Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery
Teplice posílil obránce Pavel Čmovš Teplice posílil obránce Pavel Čmovš
Miroslav Mach končí u hokejistů Slovanu Ústí nad Labem! Miroslav Mach končí u hokejistů Slovanu Ústí nad Labem!


Komentáře