Jak světlo ovlivňuje náladu a výkonnost?

Žena a podzim. Foto: archiv Pixabay.com
Žena a podzim. Foto: archiv Pixabay.com

/BydleníMag/ - Světlo nepotřebují ke svému růstu a prospěchu jen rostliny, ale také všechny živé organismy - člověka nevyjímaje. Na rozdíl od rostlin, které si na podzim a v zimě dopřávají oddech, a zvířat spokojeně uléhajících k zimnímu spánku, potřebuje lidstvo fungovat celoročně. Proto pro vás máme několik tipů, jak v chladných zimních obdobích přelstít přírodu a vyhnout se špatné náladě a únavě.

Reklama

Podzimní deprese není mýtus

Rozmrzelost, únava, zhoršená koncentrace, nižší výkon, otupělost, chu na sladké a podrážděnost. Poznáváte se? Pokud ano, pravděpodobně se o vás pokouší podzimní deprese. Ta není jen výmyslem zhýčkaného moderního člověka, ale vědecky prokázaným jevem, který se u řady lidí s nástupem podzimu a sníženého množství denního světla objevuje. Na dostatek světla nemusíte ale čekat do jara, k povzbuzení biologických rytmů vám postačí i umělé osvětlení. Stačí vědět, jak na to.

Všechno se točí okolo Kelvinů

Možná vás to překvapí, ale světlo je různě barevné. Barva světla se označuje jako teplota chromatičnosti a vyjadřuje se v Kelvinech. Zjednodušeně můžeme říci, že čím je světlo teplejší, tím je žlutější a tlumenější, a čím je světlo studenější, tím je modřejší a ostřejší. Údaj o tom, kolik má konkrétní žárovka nebo zářivka Kelvinů, najdete na každé krabičce žárovky nebo zářivky. Typické denní světlo, které nám v zimě chybí a které bychom se měli snažit si vynahradit, se pohybuje v rozmezí 4 000 až 7 000 Kelvinů. Žárovky a svítidla o této teplotě seženete třeba na Profisvitidla.cz i s dopravou zdarma.

Ovlivněte si náladu osvětlením

Člověku je od přírody nejsympatičtější tlumené žluté světlo. Navozuje pocit klidu a pohody. Vzpomeňte si třeba na světlo svíčky, které se využívá i při meditacích. Právě takové světlo byste se měli dopřát v prostorách sloužící ze své podstaty k relaxaci, tedy například v obývacím pokoji nebo v ložnici. Naopak intenzivní denní světlo nám dodává energii, zlepšuje soustředění a zvyšuje nᚠvýkon. Takové osvětlení se vám bude hodit v kanceláři, pracovně nebo v kuchyni, zkrátka v prostorech, kde potřebujete aktivně fungovat. V ložnici byste se mu měli rozhodně vyhnout, protože by se vám mohlo špatně usínat.

Tip na závěr: Pokud vás tématika správného osvětlení zajímá, tak si rozhodně přečtěte článek o tom, jak ovlivnit spotřebu energie v domě právě pomocí světel.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře