Jak světlo ovlivňuje náladu a výkonnost?
/BydleníMag/ - Světlo nepotřebují ke svému růstu a prospěchu jen rostliny, ale také vechny ivé organismy - člověka nevyjímaje. Na rozdíl od rostlin, které si na podzim a v zimě dopřávají oddech, a zvířat spokojeně uléhajících k zimnímu spánku, potřebuje lidstvo fungovat celoročně. Proto pro vás máme několik tipů, jak v chladných zimních obdobích přelstít přírodu a vyhnout se patné náladě a únavě.
Podzimní deprese není mýtus
Rozmrzelost, únava, zhorená koncentrace, nií výkon, otupělost, chu na sladké a podráděnost. Poznáváte se? Pokud ano, pravděpodobně se o vás pokouí podzimní deprese. Ta není jen výmyslem zhýčkaného moderního člověka, ale vědecky prokázaným jevem, který se u řady lidí s nástupem podzimu a sníeného mnoství denního světla objevuje. Na dostatek světla nemusíte ale čekat do jara, k povzbuzení biologických rytmů vám postačí i umělé osvětlení. Stačí vědět, jak na to.
Vechno se točí okolo Kelvinů
Moná vás to překvapí, ale světlo je různě barevné. Barva světla se označuje jako teplota chromatičnosti a vyjadřuje se v Kelvinech. Zjednodueně můeme říci, e čím je světlo teplejí, tím je lutějí a tlumenějí, a čím je světlo studenějí, tím je modřejí a ostřejí. Údaj o tom, kolik má konkrétní árovka nebo zářivka Kelvinů, najdete na kadé krabičce árovky nebo zářivky. Typické denní světlo, které nám v zimě chybí a které bychom se měli snait si vynahradit, se pohybuje v rozmezí 4 000 a 7 000 Kelvinů. árovky a svítidla o této teplotě seenete třeba na Profisvitidla.cz i s dopravou zdarma.
Ovlivněte si náladu osvětlením
Člověku je od přírody nejsympatičtějí tlumené luté světlo. Navozuje pocit klidu a pohody. Vzpomeňte si třeba na světlo svíčky, které se vyuívá i při meditacích. Právě takové světlo byste se měli dopřát v prostorách slouící ze své podstaty k relaxaci, tedy například v obývacím pokoji nebo v lonici. Naopak intenzivní denní světlo nám dodává energii, zlepuje soustředění a zvyuje ná výkon. Takové osvětlení se vám bude hodit v kanceláři, pracovně nebo v kuchyni, zkrátka v prostorech, kde potřebujete aktivně fungovat. V lonici byste se mu měli rozhodně vyhnout, protoe by se vám mohlo patně usínat.
Tip na závěr: Pokud vás tématika správného osvětlení zajímá, tak si rozhodně přečtěte článek o tom, jak ovlivnit spotřebu energie v domě právě pomocí světel.