Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Peníze. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Peníze. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Když řekneme, že nějaký typ půjčky má už téměř každý druhý, rozhodně nepřeháníme. Lidé si v dnešní době zvykli půjčovat prakticky na cokoliv.

Reklama

Věřte, že nějaký typ úvěru platí ve vašem okolí i ti lidé, o kterých si myslíte, že mají peněz dost a nikdy byste to do nich neřekli.

Spousta jedinců se totiž ráda pochlubí novým vychytaným telefonem nebo značkovým oblečením. To, že ho splácí, už vám ale neprozradí. K tomu navíc obrovské množství Čechů využívá auto na leasing a bydlí jen díky hypotéce. Zkrátka, život s dluhem se stal něčím naprosto běžným.

Někteří lidé už nad tím ani nepřemýšlí a automaticky koupě nových věcí řeší žádostí o půjčku. Raději splácí a nakupují ihned, než aby šetřili a počkali si. Nechceme tu moralizovat, ale rádi bychom se s vámi podělili o rady, jak nepřecenit svou schopnost následně splácet. Podívejme se spolu na body, které je potřeba promyslet ještě před uzavřením smlouvy.

Půjčujte si na nezbytné věci

Nedělejte ukvapená rozhodnutí a nenechte se do nich tlačit aktivními prodejci, kteří vám nabízejí nákup na splátky nebo kreditní kartu, jakmile projevíte zájem o jejich zboží. Dobře si promyslete, zda danou věc opravdu potřebujete. Přemýšlejte také, jak dlouho vám bude sloužit – nebudete třeba nový telefon splácet déle, než jaká by mohla být jeho životnost? Víme, že se dnes nabízí nebankovní půjčky pro každého a na vše, je ale potřeba rozlišit, kdy se vyplatí a kdy nikoliv.

Spočítejte si, zda utáhnete splátky

Jestli jste už týden před výplatou na nule a máte problém vyjít, jednorázově vám může pomoci menší půjčka bez doložení příjmu. Pokud se však tato situace opakuje dlouhodobě každý měsíc a vy právě uvažujete o úvěru, doporučujeme vám odložit si růžové brýle a začít uvažovat reálně.

Vždy je potřeba spočítat své příjmy a odečíst od nich výdaje. Pak už si musíte zodpovědět sami, zda vám zbývá dostatek prostředků na měsíční splátku a nějaká ta rezerva k tomu. Podobný výpočet bude ostatně posléze proveden i po podání žádosti o peníze, a pokud vyjde, že jste v mínusu, neměl by vám být ani žádný úvěr poskytnutý. Tedy až na již zmiňovanou menší půjčku bez dokládání příjmů.

Nepůjčujte si víc, než potřebujete

Finanční poradci se shodují, že mnoho lidí má tendenci žádat o víc, než kolik reálně potřebují. Co kdyby se jim peníze náhodou hodily, že? Nezřídka se navíc stává situace, kdy se klient přijde zeptat, jakou nejvyšší částku mu půjčí, a o tu následně zažádá. Nakoupí si pak i ty věci, které nezbytně nepotřebuje, jen proto, že má tu možnost mít je hned. O tom, jak se vše prodraží, už dopředu řada lidí neuvažuje a nespočítá si to.

Úrok není všechno

Pokud se rozhodnete využít služeb banky či nebankovních společností, nedívejte se při čtení podmínek pouze na úrok. Nejvíce vám prozradí hodnota RPSN. Do té je zahrnutý nejen úrok, ale i všechny další poplatky, které jsou s danou půjčkou povinně spojené. Není chyba, pokud je úroková sazba stejná jako právě RPSN. Naopak! Znamená to, že žádné další poplatky nejsou účtovány.

Využijte internet a hledejte nejlepší nabídku

Neuvazujte se zbytečně nevýhodným předraženým půjčkám. Tu nejlepší si zvládnete vyhledat sami doma. Stačí využít kvalitní srovnávač půjček. Ten vám během chvilky porovná aktuální nabídky a navrhne ty nejlepší pro vás. Tato služba je zdarma, takže se opravdu vyplatí ji používat. Nejen výběr, ale i celé vyřízení půjčky online zvládne i naprostý začátečník a technický antitalent. Vše je skutečně jasné a přehledné, není čeho se bát.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře