Češi přichází na chuť připojištění. Která z nich jsou vyhazováním peněz a která užitečným pomocníkem?

Rozbité sklo, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Rozbité sklo, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Povinné ručení už dávno není jen o krytí škod, které řidič způsobí ostatním účastníkům silničního provozu. Spousta pojišťoven dokáže k povinnému ručení nabídnout i připojištění, která kryjí i škody na vlastním automobilu. Ne vždy je však snadné se v bohaté nabídce připojištění vyznat.

Reklama

Dle interních dat portálu Porovnej24.cz, který se zabývá porovnáním cen povinného ručení, mají klienti stále větší zájem o různá připojištění k hlavnímu produktu, kterým je povinné ručení. Například začátkem roku 2018 klienti dávali za různá připojištění v průměru 266 Kč, přičemž v druhé části roku 2018 už to bylo 315 Kč.

Běžného člověka většinou zajímá, jaká připojištění mu budou skutečně užitečná a do kterých se příliš nevyplatí dávat peníze.

Když řádí příroda

Velmi užitečným připojištěním je ochrana proti živelným pohromám. Automobil může ohrozit povodeň, požár, krupobití nebo jiné typy nenadálých katastrof. Cena za toto připojištění není vysoká, avšak pokud automobil poškodí živelná pohroma, škody se můžou šplhat do závratných výšin. Toto pojištění se tedy vyplatí.

Auto může přijít k újmě i při střetu s faunou. Srážka s divoce žijícími zvířaty (jeleni, zajíci, apod.) není ojedinělá a dochází k ní nejen na venkově, ale i poblíž velkých měst.

U připojištění střetu se zvěří je však mít na vědomí, že toto pojistné riziko zahrnuje srážku s volně žijícími zvířaty, nikoliv s hospodářskými. Střet s krávou vám tudíž pojišťovna neproplatí.

Pojištění skel

Výměna poškozeného čelního skla nebývá nejlevnější. Sklo může poškodit odlétnutý kamínek i pád většího předmětu na sklo. Problematickým aspektem u škody na čelním skle je i obtížná zjistitelnost viníka. Pokud vám někdo na silnici způsobí škodu, měla by být hrazena z povinného ručení toho řidiče, který ji způsobil. V praxi však bývá obtížné zjistit, od čího kola inkriminovaný kamínek odletěl.

Z tohoto důvodu se vyplatí uzavřít připojištění skel, abyste se těchto starostí zbavili.

Tip: Pokud chcete najít to nejvýhodnější povinné ručení, využijte cenový srovnávač Netfinance.cz

Pojištění zavazadel

Výše jsme zmínili připojištění, která vám můžou být skutečným pomocníkem. Naproti tomu se příliš nevyplatí dávat peníze do pojištění zavazadel, protože je omezeno řadou výluk a omezení. Pojišťovna vám například neproplatí škodu na předmětech, sloužících k výkonu vašeho zaměstnání (například pracovní notebook nebo telefon), nebo škodu, která vznikla nesprávným uložením zavazadel. Pojištění se rovněž nevztahuje na krádež a poničení věcí, které byly ve vozidle viditelné zvenčí.

Připojištění úrazu

Řada klientů si do své pojistky zahrne pojištění úrazu řidiče a spolucestujících. Je tato pojistka užitečná? Bohužel se o příliš výhodnou volbu nejedná.

Limity úrazového pojištění jsou většinou celkem nízké a na trhu samostatného úrazového nebo životního pojištění lze vyhledat výhodnější nabídky.

U klasického úrazového nebo životního pojištění lze navíc uplatnit škody na širší rozsah rizik, než jen úraz za volantem automobilu.

Přečtěte si také: Která připojištění jsou zbytečným vyhazováním peněz?

Jak si pojistit vlastní auto za cenu povinného ručení

Reklama

Hodnocení

3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře