9 tipů na romantický výlet k Labi. Z jednoho břehu na druhý přívozem

Přívoz na Labi v Nučničkách. Foto: archiv Obec Travčice
Přívoz na Labi v Nučničkách. Foto: archiv Obec Travčice

Hřensko, Dolní Žleb, Velké Březno, Svádov, Malé Žernoseky, Lovosice či Nučničky. Tady všude můžete přeplout široké Labe z jednoho břehu na druhý.

Reklama

Od jara do podzimu a každoročně. Přívozy slouží pěším, ale i cyklistům. V labském údolí i v polabské nížině.

Na Litoměřicku jsou hned tři přivozy.

1. Nučničky - Nučnice

Obec Travčice provozuje moderní přívoz, který využívají zejména cyklisté. Provoz je od března do října, v letní sezóně nejen o vikendu, ale i ve všední den.

Hned u přívozu je občerstvení, které se nachází u vyhledávané cykloturistické trasy.

2. Malé Žernoseky - Velké Žernoseky

Tradiční a jeden z nejstarších přívozů v litoměřické oblasti. Obnovený provoz přívozu je od roku 1999.

Přívoz provozuje obec Malé Žernoseky a loď se jménem Ludmila pluje po hladině zpravidla čtvrtky, pátky a víkendy od dubna do října. O letních prázdninách zpravidla i ve všední dny.

3. Lovosice - Píšťany

Pramice jako přívoz funguje i v Lovosicích. Provozuje ji soukromník a vozí lidi na druhý břeh do Píšťan. V letním období sem chodí lidé za rekreací a odpočinkem kvůli Píšťanskému jezeru. Hojně přívoz využívají i cyklisté, kteří chtějí do Žalhostic či Velkých Žernosek jet na cyklo projížďku.

Další přívoz je na Ústecku.

4. Velké Březno - Povrly

Doslova tradičním přívozem je ten z Velkého Března do Povrlů. Nachází se u restaurace Tivoli, která je odpočinkovým místem pro turisty zejména v letním období.

Přívoz je v provozu od jara do podzimu, avšak jen za vhodných podmínek co se týče stavu vody. Tento úsek se nachází v oblasti pod Střekovskými zdymadly, což zejména za nedostatku vody může být pro přívoz problém.

Zatímco zdymadla zadržují vodu v litoměřické oblasti, od Ústí nad Labem do Děčína a následně do Hřenska je vodní doprava často zastavena.

Velkobřezenský přívoz funguje za předpokaldu, že maximální vodní stav pro provoz přívozu je 300 cm na vodočtu Ústí nad Labem. Minimální stav je v rozmezí 130 - 140 cm. V případech, kdy se vodní stav přibližuje k těmto krajním hodnotám, doporučujeme pravidelně sledovat stav provozu.

5. Svádov - Neštěmice

Nový přívoz vznikl v roce 2015 v úseku Svádov - Neštěmice. Lidé se plaví na kanadském katamaránu, který pojme dvanáct osob. Přívoz jezdí v letní sezóně z ulice Veslařské v Neštěmicích do Labské ulice ve Svádově.

6. Církvice - Dolní Zálezly

Kapacita přívozu je 10 osob a loď je i přizpůsobena po převoz zdravotně postižených osob na invalidních vozících. V provozu je o víkendech s hodinovým intervalem.

7. Vaňov - Brná-koupaliště

Výletní loď Marie pluje po Labi před Střekovskými zdymadly z ústeckého Vaňova do Brné, a to jen v letné sezóně, když je v provozu venkovní koupaliště.

V tomto případě se nejedná o klasický přívoz, ale spíše výletní plavbu po Labi.

A pak jsou přívozy na Děčínsku.

8. Dolní Žleb

Tradiční přívoz v Dolním Žlebu patří městu Děčín, které se rozhodlo pro modernizaci prámu. V provozu je o víkendech a je hojně využíván turisty a cyklisty.

Je prvním, resp. posledním přívozem na Labi na českém území. Z Dolního Žlebu po přeplutí řeky vede silnice do Hřenska.

9. Hřensko

I v Hřensku na česko-německé hranici je přívoz, který ale provozují už Němci. Spojuje Hřensko s obcí Schöna. Využívají ho zejména němečtí turisté.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře