6 zámků severních Čech, které okouzlí

Zámek Libochovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Zámek Libochovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Zámky v severních Čechách patří mezi navštěvovaná a klidná místa. Možná jste všechny neviděli. Přečtěte si, co na vás čeká a čím jsou jednotlivé zámky výjimečné. Nabízíme šest tipů pro rodinný výlet.

Reklama

1. Libochovice

Zámek Libochovice patří mezi vyhledávaná místa filmařů. Je to rovněž rodiště Jana Evangelisty Purkyně a tradiční místo k výletům.

Do Libochovic je to autem z měst severních Čech bezproblémové, takže ideální pro výlet na víkend a odpočinek.

Čím je zámek zajímavý? Původně barokní stavba dnes ve svých interiérech představuje mnoho slohů a stylů, během nichž zámek procházel rekonstrukcemi. V současné době jsou zde stále expozice, během nichž poznáte, jak se žilo v baroku či například v pozdní renesanci.

Kromě interiérů stojí za návštěvu také blízké okolí zámku. Nachází se zde totiž prostorný zámecký park. Zahrady jsou situovány ve francouzském stylu s typickými dřevinami a parkovou úpravou, jíž dominují perfektně střižené trávníky.

2. Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr se nachází v blízkosti Podbořan na Žatecku. Na barokní zámek navazuje unikátní krajinářský park, nejstarší představitel tohoto typu parku v Čechách. Vybudován byl v letech 1788 až 1793 za Jana Rudolfa Černína.

Park má rozlohu téměř 100 ha a nachází se v něm mnoho romantických staveb, například Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus.

V současné době je veřejnosti v rámci jedné prohlídkové trasy prezentováno 18 místností. Zámek postupně prochází rekonstrukcí.

3. Duchcov

Zámek Duchcov u Teplic je spjat se jménem italského světoběžníka, dobrodrucha a knihovníka Giacomo Casanova. Na tomto zámku sepsal své paměti.

Zámek je bývalou rezidencí rodu Valdštejnů. Život na zámku v období největšího kulturního rozkvětu panství v 18. a 19. století dodnes připomíná Valdštejnský sál s rodovou galerií předků, obnovená zámecká obrazárna, Valdštejnské muzeum, expozice v Biliárovém křídle zámku, tři místnosti zámeckého personálu a pokoje věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

4. Ploskovice

Zámek Ploskovice u Litoměřic je bývalé letní sídlo posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Habsburského.

Zámek nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Na úpravě zámku pro císaře se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil, který se podílel i na výzdobě zámku Zákupy.

V Ploskovicích se natáčí filmy a především pohádky, nechybí ani hudební videoklipy a historické velkofilmy.

5. Velké Březno

Zámek Velké Březno u Ústí nad Labem patří mezi nejmenší a nejmladší zámky u nás. Na penzi si ho nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek mezi lety 1842–1845. Rodové sídlo bylo Chotkovým vnukem později přestavěno v novorenesančním stylu.

6. Sychrov

Zámek Sychrov patří mezi novogotické stavby, nachází se u Turnova. Sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů.

Na zámku se natáčely pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta.

Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře