6 zámků severních Čech, které okouzlí

Zámek Libochovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czZámek Libochovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Zámky v severních Čechách patří mezi navštěvovaná a klidná místa. Možná jste všechny neviděli. Přečtěte si, co na vás čeká a čím jsou jednotlivé zámky výjimečné. Nabízíme šest tipů pro rodinný výlet.

Reklama

1. Libochovice

Zámek Libochovice patří mezi vyhledávaná místa filmařů. Je to rovněž rodiště Jana Evangelisty Purkyně a tradiční místo k výletům.

Do Libochovic je to autem z měst severních Čech bezproblémové, takže ideální pro výlet na víkend a odpočinek.

Čím je zámek zajímavý? Původně barokní stavba dnes ve svých interiérech představuje mnoho slohů a stylů, během nichž zámek procházel rekonstrukcemi. V současné době jsou zde stále expozice, během nichž poznáte, jak se žilo v baroku či například v pozdní renesanci.

Kromě interiérů stojí za návštěvu také blízké okolí zámku. Nachází se zde totiž prostorný zámecký park. Zahrady jsou situovány ve francouzském stylu s typickými dřevinami a parkovou úpravou, jíž dominují perfektně střižené trávníky.

2. Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr se nachází v blízkosti Podbořan na Žatecku. Na barokní zámek navazuje unikátní krajinářský park, nejstarší představitel tohoto typu parku v Čechách. Vybudován byl v letech 1788 až 1793 za Jana Rudolfa Černína.

Park má rozlohu téměř 100 ha a nachází se v něm mnoho romantických staveb, například Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus.

V současné době je veřejnosti v rámci jedné prohlídkové trasy prezentováno 18 místností. Zámek postupně prochází rekonstrukcí.

3. Duchcov

Zámek Duchcov u Teplic je spjat se jménem italského světoběžníka, dobrodrucha a knihovníka Giacomo Casanova. Na tomto zámku sepsal své paměti.

Zámek je bývalou rezidencí rodu Valdštejnů. Život na zámku v období největšího kulturního rozkvětu panství v 18. a 19. století dodnes připomíná Valdštejnský sál s rodovou galerií předků, obnovená zámecká obrazárna, Valdštejnské muzeum, expozice v Biliárovém křídle zámku, tři místnosti zámeckého personálu a pokoje věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

4. Ploskovice

Zámek Ploskovice u Litoměřic je bývalé letní sídlo posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Habsburského.

Zámek nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Na úpravě zámku pro císaře se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil, který se podílel i na výzdobě zámku Zákupy.

V Ploskovicích se natáčí filmy a především pohádky, nechybí ani hudební videoklipy a historické velkofilmy.

5. Velké Březno

Zámek Velké Březno u Ústí nad Labem patří mezi nejmenší a nejmladší zámky u nás. Na penzi si ho nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek mezi lety 1842–1845. Rodové sídlo bylo Chotkovým vnukem později přestavěno v novorenesančním stylu.

6. Sychrov

Zámek Sychrov patří mezi novogotické stavby, nachází se u Turnova. Sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů.

Na zámku se natáčely pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta.

Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře