3 tipy na plavbu po Labi. Celodenní či půldenní výlet na řece

Loď Poseidon. Foto: archiv Labská plavební
Loď Poseidon. Foto: archiv Labská plavební

Plavby z Děčína do Hřenska, z Vaňova do Píšťan u Lovosic nebo z Ústí nad Labem do Litoměřic. Na dolním toku Labe můžete strávit půlden či dokonce celý den, záleží jen na typu výletu na vodě.

Reklama

Jarní a letní turistická sezóna v Ústeckém kraji se z velké části odehrává na řece. Labe láká nejen místní, ale je i ideálním místem pro milovníky vodní turistiky z jiných částí Česka a také ze zahraničí. Zejména z Německa.

Z Hřenska přes Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice a Roudnici nad Labem až k Mělníku plují velké výletní lodě německých dopravců. Většinou jde o organizované zájezdy německých turistů.

Avšak po Labi plují i klasické výletní lodě, na které si můžete zakoupit palubní lístek a vydat se s celou rodinou na výlet, anebo jen na romantickou projížďku.

Je několik možností:

1. Z Děčína do Hřenska a dál do Drážďan

Sezóna plavby lodí Poseidon začíná už na jaře a pokud je dostatečná hloubka, pokračuje přes letní prázdnininy až do podzimu. Jenže rozmary počasí občas komplikují provoz. Třeba v roce 2013 byly povodně, naopak v létě 2015 bylo sucho a sezóna skončila už na prahu prázdnin.

Provoz lodní dopravy v úseku Děčín - státní hranice s Německem zajišťuje Labská plavební. Přichystáno je několik hlavních tras. Základní je z Děčína do Hřenska. Odtud je možné plout dále do saského lázeňského městečka Bad Schandau a pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku.

Další možností je si zakoupit palubní lístek na delší trasu k obci Rathen a zámku  Pillnitz, který se nachází na břehu Labe. Doplout je možné až do Drážďan či až na opravdu dlouhý výlet do Míšně.

Co je ale podstatné. Plavba je romantická díky labskému kaňónu a pohledu na Labské pískovce.

2. Z Ústí nad Labem do Litoměřic

Lodní linka z Ústí nad Labem do Litoměřic je v provozu od jara do podzimu, a to o víkendech a ve státem uznaných svátcích. Od konce června do konce srpna také v pátek. V roce 2016 je zařazena do systému integrované Dopravy Ústeckého kraje. Využívat lze výhody jednotné jízdenky.

Ráno se vyplouvá z Ústí a odpoledne se loď vrací z Litoměřic. Zastávky jsou v: Vaňov, Dolní Zálezly, Libochovany, Velké Žernoseky, Lovosice.

Romantický výlet po Labi je především díky okolní přírodě. Tento úsek řeky je znám jako Porta Bohemica, neboli svahy Českého středohoří.

3. Z Vaňova do Píšťan

V květnu zahajuje provoz i loď Marie, která vyráží z ústecké čtvrti Vaňov směrem na Lovosice k jezeru v Píšťanech.

SOUVISEJÍCÍ: 9 tipů na romantický výlet k Labi. Z jednoho břehu na druhý přívozem

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře