Zakladatel Nupharo Kampusu Milan Gánik: Podnikatelský inkubátor umožní realizaci nových patentů a procesů

Milan Gánik. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Milan Gánik. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Žďárek (Ústí n/L.) /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - "Nupharo je o vytváření příležitostí. Počítáme s tím, že s maximální kapacitou 800 zaměstnanců, by tady mohlo sídlit až zhruba 20 firem. Právě tyto firmy budou vytvářet určitou komunitu, která by měla navazovat za hranice tohoto fyzického prostoru," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz zakladatel a předseda představenstva Nupharo Kampusu Milan Gánik.

Reklama

Co je Nupharo za společnost a co je smyslem tohoto projektu u Žďárku na Ústecku?

Nupharo je soukromá společnost se sídlem v Praze. Strategickým partnerem je ABB, globální lídr v oblasti technologií pro energetiku a průmyslovou automatizaci. Nupharo projekt zahrnuje další soukromé investory, kteří do projektu vložili vlastní finanční zdroje. Na investicích do projektu se podílí i Evropská unie. Naší snahou je poskytnout chytrým nápadům a myšlenkám prostor, ve kterém se tyto nápady nebo třeba patenty mohou přizpůsobovat skutečnému komerčnímu využití.

Proto Nupharo tvoří několik částí. První částí jsou výrobní prostory a technologie. Zde se zkouší malosériové výroby, zda je možné vyrábět i ve velkém. Máme také konferenční a školicí centrum. To slouží ke vzdělávání o různých aspektech chytrých energií a nových technologiích.

Pak je zde tzv. centrum pro transfer technologií, což znamená, že máme kontakty na velké firmy jako je již zmíněná společnost ABB a v jednání máme i další. Díky tomu můžeme pomoci novým nápadům a technologiím uplatnit se v nadnárodních firmách a propojit je.

Co ještě je v areálu inovačního a technologického parku k dispozici?

Využít lze také Living Lab, nebo-li tzv. živoucí laboratoř. Ta slouží k předvádění moderních technologií a jejich uplatnění v praxi. Ukazovat se zde mohou výrobky z celého světa. Nupharo je o vytváření příležitostí. Počítáme s tím, že s maximální kapacitou 800 zaměstnanců, by tady mohlo sídlit až 20 firem. Právě tyto firmy budou vytvářet určitou komunitu, která by měla navazovat za hranice tohoto fyzického prostoru. A na to máme odborníky, kteří se zabývají třeba chytrými městy nebo inovativními technologiemi.

Kdo bude tedy primárně těmi zaměstnanci? Protože vy nejste tou výrobní společností, ale pouze se sem snažíte přitáhnout jednotlivé společnosti.

Máte pravdu. Na jedné straně zde budou mít smlouvy malé a střední podniky. Těm se budeme snažit poskytnout výhody - a to jak nefinanční, tak i finanční díky operačním programům z EU. Přístup máme i k soukromému kapitálu. Na straně druhé zde budeme mít podnikatelský inkubátor, ve kterém budeme umožňovat realizaci nových patentů či procesů, aby z toho mohly vzniknout potenciálně dobré produkty, které se dají uvést na trh.

Kde budete hledat, resp. rekrutovat lidi?

Je to určitě tak, že někteří špičkoví odborníci, kteří mají know-how sem přijedou a usídlí se zde. Ve výrobě se většina opírá o lidi, kteří jsou místní a právě to je obrovská výhoda Nupharo Kampusu, že nabízí pracovní místa přes firmy, které se tady usídlí. To znamená, že když se zde firma usídlí, my jí pomůžeme finančně a ona nabere lidi z nejbližšího okolí.

Takže by tou většinou měly být dělnické profese?

Určitě ne pouze dělnické, ale myslím, že to může být střední technické nebo vysokoškolské vzdělání.

Proč se vaše volba lokace zaměřila na Ústecký kraj?

Kombinace potřeby a příležitosti. Potřeby vždy rezonují k nějaké příležitosti. Podle nás je Ústecký kraj, hlavně podél dálnice D8, klíčovou osou. Ta totiž vede plynule z Prahy, přes Drážďany na Berlín, který je jedním z nejvýznamnějších měst pro nové technologie. Zároveň celé okolí se stává technologicky zaměřenou oblastí. Na české straně není bohužel zatím vůbec nic. Prodloužením této osy, a díky Schengenu, umožníme nejen, aby čeští lidé získali zaměstnání, ale i to, aby se zahraniční firmy usadily zde a využily výhod, které Česká republika má. A to zejména v čerpání dotačních programů.

Článek je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře