Rektor UJEP Martin Balej: Chci, aby veřejnost věděla, že univerzita realizuje chemický a strojírenský výzkum

Martin Balej. Foto: archiv UJEPMartin Balej. Foto: archiv UJEP

Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem Martin Balej hovoří v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz o vizích vysoké školy a její roli v Ústeckém kraji a v České republice.

Reklama

Jakou roli by měla Univerzita Jana Evangelisty Purkyně hrát v rámci kraje a z pohledu České republiky?

Musíme se na to dívat reálně, tedy samozřejmě s vizí, ale s nohama na zemi. Pro mě to znamená, abychom v rámci ostatních vysokých škol byli viditelní a čitelní. Co tím myslím? Měli bychom se čitelně profilovat. Analogicky zmíním Liberec. Když se vysloví TU Liberec, i laikovi se vybaví nanotechnologie a textilie. Když se řeknou České Budějovice, tak ekologie a biologie.

Mým přáním by bylo, aby veřejnost při vyslovení Ústí nad Labem věděla, že univerzita realizuje chemický a strojírenský výzkum a je zde kvalitní umělecká škola, fakulta umění a designu.

Již nyní je UJEP známá výzkumem česko-německých vztahů. Byl bych rád, kdyby byly známé i na tento výzkum navazující instituce, které se těmto vztahům věnují. Tak bych chtěl, aby byla UJEP mezi ostatními vysokými školami vnímána. Myslím, že na poli tohoto zviditelnění máme ještě rezervy a pro mě je to výzva. Souvisí, samozřejmě, s intenzivnější spoluprací s regionem, s tím, jakou roli bude UJEP hrát v rámci Ústeckého kraje. Mluvil jsem s  primátorem Ústí nad Labem i s hejtmanem Ústeckého kraje. Byl jsem jimi vyzván, aby univerzita významněji vstoupila do dění ve městě a v regionu.

Myslím si, že je dále nutné více se zaměřit na konkrétní práci s firmami, nejen ve výzkumu, ale i v oblasti spolupráce na výuce. Některé fakulty již pořádají tzv. Dny kariéry, kdy firmy studentům ukazují, co dělají.

Jsem přesvědčen, že tuto spolupráci je třeba více prohlubovat a podněcovat, např. organizováním kulatých pracovních stolů, u kterých se setkají garanti našich studijních oborů společně se zástupci firem, které mají o naše studenty v daném oboru zájem.

Diskuze se musí vést nad studijními plány oborů, musí docházet k zapojení firemních odborníků do výuky, vytváření možností praxe či předabsolventských pozic. Toto je pak nutné podpořit třeba evropskými fondy.

Jaký přínos z pohledu UJEP bude mít společný projekt s Krajskou zdravotní a Ústeckým krajem, tedy snaha vytvořit z Masarykovy nemocnice fakultní?

Týká se to především naší nejmladší a nejmenší fakulty zdravotnických studií. Fakulta vznikla nedávno a v době, kdy klesá demografická křivka počtu studentů a tím pádem i finanční podpora ze strany ministerstva. Její rozvoj přišel do doby, kdy nastal postupný útlum počtu studentů. Proto její situace není vůbec jednoduchá. Navíc, v našem pohraničním regionu je fluktuace lékařů do zahraničí velmi výrazná.

Fakulta přitom potřebuje nové odborníky, lékaře, se kterými bude spolupracovat i na odborných činnostech, na stážích a praxích studentů. Pro univerzitu je tato aktivita velmi přínosná v tom, že se snažíme s Univerzitou Karlovou dohodnout na přilákání jejich studentů k nám na sever Čech.

Naše fakulta by dále mohla navazovat kontakty s odborníky, s lékaři z Krajské zdravotní, a s nimi dále spolupracovat tak, aby nebyla jen čistě zdravotnickou, ale i lékařskou, resp. se k ní pomalu přibližovala. Pro samotnou FZS je to v této době velmi obtížné.

V této souvislosti jsem zaznamenal myšlenku o vzniku nové stavební fakulty. Jaká je situace?

Jednal jsem s děkanem fakulty výrobních technologií a se zástupci stavebních institucí, které toto iniciují. Možnost vzniku nové stavební fakulty vnímám optikou stávajícího stavu univerzity, jejíž struktura je finalizována a stabilizovaná. Navíc doba nenahrává štěpení univerzity do menších jednotek.

Naprosto rozumím názorům zástupců stavebních firem, že nenaplňujeme požadavek a potřeby regionu po absolventech tohoto oboru. Ovšem ne vždy se musíme vydat cestou vzniku nové fakulty, neboť to přináší vysoké náklady na administrativní i personální zátěž.

Rozpočet univerzity pro následující roky nevypadá příznivě, navíc nejsme na další fakultu připraveni z hlediska prostorového zázemí.

Byli byste vůbec schopni konkurovat ČVUT v Praze, VUT v Brně?

Spíše než cestu vzájemné konkurence, vidím cestu společné spolupráce. Existují nejen mezifakultní obory, ale i meziuniverzitní, společné obory dvou univerzit. V tom vidím další možný potenciál. Obdobně se nyní např. rozvíjí možná spolupráce s VŠCHT v oblasti chemie.

Blíží se budování kampusu k cíli? Jak to vypadá s pavilonem po bývalé porodnici?

Probíhá architektonická soutěž, tzv. soutěž o návrh, což je složitější než výběrové řízení. Snažíme se zachovat přístup, který jsme slíbili, tedy poctivě se zabýváme i tím, jak bude nová budova vypadat.

Věřím, že porota složená z renomovaných architektů vybere nejlepší návrhy. Slíbených 560 milionů je připraveno na ministerstvu školství. Dle harmonogramu výstavby bychom během letošního roku měli postupně dojít až k výběru generálního projektanta stavby.

V příštím roce bude finalizována projektová dokumentace a UJEP by měla vyhlásit výběrové řízení na generálního dodavatele stavby. Následně, v roce 2017, bychom měli začít stavět. Výstavba CPTO (Centra přírodních a technických oborů) bude složitější než např. výstavba rektorátu, kde se jednalo o kanceláře a zasedací místnosti. V nové budově CPTO vzniknou laboratorní prostory, jejichž parametry vyžadují respektování přesných specifik.

Je to už poslední objekt?

Na ministerstvu školství jsme diskutovali záměr výstavby budovy pro fakultu výrobních technologií a managementu. Ministerstvo by prioritně rádo vidělo, že se začínáme vypořádávat s nepotřebnými objekty. Zatím totiž univerzita staví nové budovy, koncentruje se do Kampusu, ale nedokáže se již nevyužívaných budov zbavovat. Ať už mluvíme o Vaňovu, kde jedna z budov byla mezitím vyhlášena kulturní památkou, nebo o K5, tedy nevyužívané koleji na Klíši. Nyní má UJEP zčásti prázdný objekt i v Hoření ulici, do budoucna je však také plánováno jeho kompletní uvolnění. S panem kvestorem se tímto problémem zabýváme. Snažíme se o intenzivní komunikaci s městem Ústí nad Labem i s Ústeckým krajem o převzetí vybraných budov.

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře