Ředitelka Destinační agentury Eva Maříková: Ačkoli pověst Krušných hor není optimální, příroda je v dobrém stavu

Eva Maříková. Foto: archiv E. Maříkové
Eva Maříková. Foto: archiv E. Maříkové

Krušné hory, Litvínov /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - "Krušné hory mají co nabídnout. Jsou vhodné pro podzimní i zimní dovolenou. K tomu má sousedství s Německem. Chybí jen služby," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková. "Úkolem je lákat turisty. Důležité je propojení mezi městy, můžete jít na autodrom a pak lyžovat do hor."

Reklama

Mají Krušné hory potenciál k turismu?

Mají potenciál, ale je třeba rozlišovat situace. Je nesmysl zvát turisty na čtrnáctidenní dovolenou. Krušné hory jsou spíše pro krátkodobější víkendové nebo několikadenní pobyty. A je třeba propojit hory s městy pod nimi. V horách chybí dostatek kvalitního ubytování. To najdou turisté pouze v několika střediscích. Je třeba ubytovat lidi pod horami, dostat je do hor nebo naopak, pokud lidi nebudou chtít lyžovat nebo využívat horské cyklotrasy, dostat je z hor za zábavou a vyžitím do podhůří.

Bavíme se o letní nebo zimní sezóně?

O obou obdobích. Na zimu tu máme Krušnohorskou bílou stopu. Je tu menší počet turistů, takže pojedete po pěkně upravených tratích a budete se dívat na pěknou přírodu. Ačkoli pověst Krušných hor není optimální, příroda tu je v dobrém stavu. Dále sjezdové lyžování. Horská střediska jsou v kvalitním stavu. Srovnatelná nebo lepší, než v jiných destinacích. V létě tu je Krušnohorská magistrála pro cyklisty s propojkami na německou stranu.

Je tu propojení s Německem? Němci svou stranu Krušných hor umí propagovat...

Projekt Krušnohorské magistrály je česko-německý projekt. Turisté mohou přejíždět v klidu i do Německa. Ale v otázce služeb jsou Němci dále. Parametry splňuje Klínovec, Klíny a několik dalších středisek, ale řada menších poskytovatelů služeb je nemá.

Neslyšíme poprvé, že chybí ubytování a zázemí. Důvod?

To je historicky daná záležitost. Krušné hory byly zatížené špatným životním prostředím, to se bavíme o době dvacet třicet let nazpět. A nebylo tu tolik investorů, kteřé by chtěli zázemí budovat. V tom jsou Němci dále.

Radnice Litvínova se nechala slyšet, že by město chtělo být branou turismu, sousední Most ale k turismu nemá pozitivní postoj...

Krušné hory mají co nabídnout. Jsou vhodné pro podzimní i zimní dovolenou. K tomu má sousedství s Německem. Chybí jen ty služby. V Litvínově se také otevře informační centrum. Současně budujeme informační systém, tak aby turisté věděli co se děje na české i německé straně. Město Litvínov je od příštího roku partnerem destinační agentury právě při provozování informačního centra.

Má Destinační agentura sílu přilákat potencionální partnery a investory?

Úkolem je lákat turisty. Důležité je propojení mezi městy, můžete jít na autodrom a pak lyžovat do hor. Investory by měly lákat spíše města. Pro propagaci Krušných hor je důležitá propojenost mezi horami a městy z podhůří. Každé město se také prezentuje samo za sebe,má své vlastní propagační materiály. Pro turisty z jiných regionu je ale důležité vědět, že spolu města sousedí, že do hor to mají jen chvíli cesty a co jednotlivá města nabízí. Někam mohou jít za sportem, k sousedům třeba za kulturou. Usilujeme proto o větší propojenost, spolupráci. Krušné hory by měla být z pohledu turisty jedna lokalita.

Při porovnání s ostatními českými a moravskými pohořími je pro Krušné hory se těžké prosadit?

Máme to t잚í, protože z historického hlediska proti Krušným horám hovoří špatná pověst z dávné minulosti. V současné době už to není dávno pravda. Příroda v Krušných horách je srovnatelná s ostatními horami a není tu přelidněno, takže tolik nečekáte na parkování nebo na lanovku na sjezdovce. Vybavenost lyžařských areálů je mnohdy i vyšší než jinde. Hodně kvalitní je Klínovec, Klíny. Pro léto tu jsou velké cyklotrasy. Krušné hory jsou možná i lepší než jiné hory, ale turisté to zatím ještě neví. A to je nᚠúkol.

ČTĚTE:  Jiří Hofman ze sdružení Terezín - město změny: Terezín v podstatě nemá svou historii

Diskusní salon: Cestovní ruch a turismus na Litoměřicku a Podřipsku

Diskusní salon: Jak zintenzivnit propagaci cestovního ruchu na Litoměřicku a Podřipsku

Ředitel Autodromu Most Jiří Volovecký: Nejsme jen sportovní a výukový areál, ale i zážitkový

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře