Ředitel Podřipské nemocnice Tomá Krajník: Je nenormální, e po studiu nastoupí pouze 30% absolventů
Roudnice n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem Tomá Krajník v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz hovoří o současném stavu zdravotnictví i o situaci v soukromé roudnické nemocnici. Specialitou zdravotnictví je, e trh není rovnoměrně podporován. Jsou určité výhody, kterých se nám nedostává, tvrdí.
Jak hodnotíte zdravotní péči v České republice? Na jaké je úrovni?
Zdravotní péče v České republice je na velmi dobré úrovni. V současné době je dostupná vem, navíc je bezplatná, co je unikum mezi ostatními státy! Otázkou je, jak dlouho se současnou úroveň podaří udret, protoe to bude vzhledem k nedostatku pracovníků, financí a díky dalím věcem, které situaci komplikují, stále těí.
Myslíte, e by nemocnice měly být regulovány v poskytování péče? Jde v podstatě omezit rostoucí náklady zdravotnictví?
Regulace zdravotnictví je nezbytná, přesto růst nákladů na zdravotní péči je celosvětový a také souvisí s vyím průměrným věkem populace. Záleí vak, jaká regulace to bude. Zda ji bude vytvářet stát směrem ke zdravotnickým zařízením, nebo jestli se bude regulovat směrem k pacientům.
Domnívám se, e si ádný zdravotní systém, v ádném státě nemůe dovolit, aby si pacient udělal CT a jen tak pro svůj klid kontrolní druhé ve vedlejím zdravotnickém zařízení. V Německu, které pracuje s rozpočtem, který je mnohonásobně větí ne rozpočet zdravotnictví v České republice, máte nárok na jedno vyetření za tři čtvrtě roku a tím je to vyřízené. Zde vidím největí úniky a samozřejmě i v tom, jak je zdravotnictví financované.
Nemělo by se ploně přidávat do určitých zařízení, ale mělo by se platit za odvedenou péči. Také dotace a státní subvence deformují české zdravotnictví.
Myslíte si, e systém financování zdravotnických zařízení prostřednictvím zdravotních pojioven je v pořádku?
Ne, není. V současné době se hodně hovoří o problémech s nedostatkem lékařů a jako nutné řeení je navrhováno zvýení odvodů za státní pojitěnce. Rozhodně je toto jedno z opatření, které do zdravotnictví načerpá prostředky nejrychleji, ale pokud se současně nedořeí dlouhodobě kritizovaný systém rozdílných úhrad jednotlivým zdravotnickým zařízením, půjdou tyto prostředky opět ve větí míře do těch nejlépe placených nemocnic.
Nespravedlnost s rozdílnými platbami přetrvává ji řadu let, kdy jsou nastaveny různé platby nemocnicím, a neexistuje jiná cesta, ne dohoda s pojiovnou, jak tuto nespravedlnost narovnat. Narovnání ale znamená nárůst nákladů pro pojiovnu, tak se o nějaké dohodě prakticky nedá vůbec mluvit. Je běnou praxí, e za stejný výkon platí některé pojiovny i o desítky procent méně ne ostatní.
Například za porod se pro nai nemocnici platby mezi některými pojiovnami lií i o 13 tisíc Kč.
Má pacient právo vybrat si zdravotnické zařízení a lékaře?
Zákon mluví jasně. Pacient má právo si vybrat svého lékaře i zdravotnické zařízení. V reálu je to ale neproveditelné. Představme si, e by vichni, kdo mají nemocné plíce, chtěli oetřit u přednosty plicní kliniky v Praze, i kdy podle zákona na to právo mají. Otázkou zůstává, jestli je to stát schopen zařídit. Druhá věc je, e pacient si vybere lékaře a zařízení, ke kterému má důvěru. Měla by fungovat určitá spádovost. To znamená, e začnete ve vaí oblastní nemocnici, a pokud je případ natolik komplikovaný, e je nutno ho konzultovat s vyím zařízením, tak je pacient přeloen do vyího zařízení. Asi by se nemělo dít to, e pacient vyrazí rovnou ke konkrétnímu specialistovi, viz třeba právě ke zmiňovanému přednostovi plicní kliniky, protoe má kael.
Vy jste soukromá nemocnice. Pak jsou tady městské a krajské. V čem je vae situace odliná?
Specialitou zdravotnictví je, e trh není rovnoměrně podporován. Jsou určité výhody, kterých se nám nedostává.
Nebudu mluvit o dotacích. Nebudu mluvit o tom, e z městských rozpočtů se investuje do městských nemocnic do částí, které nikdo nekontroluje a do krajských nemocnic se investuje zase z krajských rozpočtů. V těchto případech se jedná o veřejné prostředky a jejich pouití znevýhodňuje ostatní nemocnice při poskytování zdravotní péče.
To ztěuje situaci a přístup na trh soukromým zařízením, která jsou nucená pracovat s mnohem meními rozpočty, a přesto efektivně.
Říká se, e je nedostatek lékařů a zdravotních sester, a e četí lékaři a sestry odcházejí do ciziny a k nám zase přicházejí odjinud z ciziny. Myslíte, e budou chybět lidé, kteří by tu práci vykonávali?
Těko mluvit v budoucím čase. Za nae zařízení jsme rádi, e tomu nějakým způsobem předcházíme, a to tím, e se hodně věnujeme péči o zaměstnance, aby u nás byli spokojeni, protoe si myslím, e finanční aspekt je jen jeden z důvodů odchodu kvalifikovaných lékařů a sester.
Nae nemocnice staví odbornost na první místo, protoe pacient nejde za nemocnicí. On jde za lékařem! Snaíme se získávat odborníky, dobře je zaplatit a snaíme se, aby tady byli spokojeni. Zároveň se musí zabránit exodu lékařů do zahraničí. Je nenormální, e do nemocnice nastoupí pouze 25 a 30 % absolventů z naich vysokých kol. Nemluvě o tom, e se investuje do studia lidí, kteří pak efektivně pracují v jiné zemi, která u na tom uetří. Dalím samostatným bodem jsou zdravotní sestry. Je nezbytně nutné zasáhnout do systému vzdělávání a do kvót sester na oddělení.
Sestra nyní potřebuje minimálně sedm let studia, aby byla schopná být samostatnou sestrou. Je nepředstavitelné, e budete mít na oddělení est sedm magister, které budou jako sestry. Vude v zahraničí je pouze jedna sestra na stanici a zbytek je řeen asistentkami nebo pomocným personálem, který pracuje pod dozorem té sestry.
V jednom okresu dvě nemocnice. Jak ijete takhle vedle sebe?
Okresy u neexistují, kadopádně my, jako podřipská nemocnice, pokrýváme asi padesátitisícovou spádovou oblast podřipska. Pacienti si svou nemocnici najdou. Servis a sluby jsou kritéria, která rozhodují o tom, kam budou chodit.
V čem se odliujete? V čem je vae specializace?
Kadá nemocnice by měla nabídnout něco, čím se odliuje. Nae nemocnice se profiluje jako rodinná. Domnívám se, e kromě odborné věci, která by měla být nemocnicí automaticky nabízena, je důleité, jak se v ní pacient cítí, jak se k němu chová personál, případně jaká v ní panuje atmosféra.
Na co se zaměřujete, co se týče zdravotnické péče? Co je u vás základem a co nadstandardem?
Standardem je maximální kvalita lékařské i oetřovatelské péče, kterou stále kontrolujeme. Nadstandardem potom rozumíme luxusní ubytování během hospitalizace v naich nadstandardních pokojích. Máme v zásadě čtyři lůková oddělení. Chirurgie a traumatologie je spojena v jeden primariát. Dalím tradičním primariátem je interna. Pak máme dětské oddělení a neonatologii (v rámci probíhající rekonstrukce bude nově součástí dětské neonatologie jednotka intermediální péče) a oddělení gynekologicko-porodnické. Dále provozujeme řadu odborných ambulancí.
Naí specializací jsou mimo standardní chirurgickou operativu artroskopické operace kolen a laparoskopické operace tříselné kýly za pomoci 3D mesh síky. V gynekologické operativě provádíme tzv. TOT pásky, které se pouívají při operacích střední a těké inkontinence. Zcela vyjímečnou je operace sestupu rodidel za pouití síky nebo metoda tlumení bolesti při porodu tzv. paracervikální blok. Za zmínku také stojí nae anesteziologicko resuscitační oddělení, které provádí metodu regionální anestezie, ale i analgezie (léčby pooperační i chronické bolesti) pomocí kombinace elektro stimulačního a ultrazvukového navádění.
Oddělení ARO navíc spojuje vechny primariáty ve zvlátní odbornosti intenzivní péče (JIP), na které se zcela zásadně podílí. Pokud jde o velké operace typu srdečních atd., je logické, e skončí ve specializovaném zařízení, a to by asi ani jinak být nemělo.
Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.
ČTĚTE: Krajský radní Stanislav Rybák: Chceme přilákat mladé lékaře a v Ústí vytvořit fakultní nemocnici
Hodnocení
3.07 hvězdiček / Hodnoceno: 14x