Ředitel Kulturního střediska Ivan Dostál: V Ústí není málo kultury, ale je zde málo kulturních lidí

Ivan Dostál. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Ivan Dostál. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - "Myslím, že všichni, kdo se pohybujeme v kultuře, máme jednu vizi, kterou považuji za nejdůležitější. A to přivést více Ústečanů ke kultuře. Současná situace není opravdu nejlepší," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem Ivan Dostál.

Reklama

Jakou roli by měla hrát kultura v Ústí nad Labem a jakou roli by přesně mělo hrát Kulturní středisko města Ústí nad Labem?

Myslím, že všichni, kdo se pohybujeme v kultuře, máme jednu vizi, kterou považuji za nejdůležitější. A to přivést více Ústečanů ke kultuře. Současná situace není opravdu nejlepší.

Všichni pořadatelé vám potvrdí, že bojují hlavně s návštěvností. Ani kvalitní pořady nejsou navštěvovány a jsou bez zájmu Ústečanů. Osobně  si myslím, a tvrdím to již dlouho, že v Ústí není málo kultury, ale bohužel je zde málo kulturních lidí.

Jde o problém, který řeší všichni pořadatelé kulturních akcí. Nejdůležitějším úkolem je vypracovat vizi, která by do kulturních zařízení v Ústí přitáhla více lidí.

V čem si myslíte, že je problém a proč lidí nemají zájem o kulturu?

Myslím, že na severu je to dost jasné. Problémem je sociální složení obyvatelstva. Přeci víte, že Ústí má nejméně vysokoškoláků. Má nejvíce nekvalifikovaných lidí se základním vzděláním.

Z pohledu ostatních krajských měst?

Ano. Ústí se v tomto bohužel nedá poměřovat třeba s městem Olomouc. Nedá se ale poměřovat ani s menšími městy jako Polička nebo Litomyšl, kde jsou obrovské kulturní tradice.

Dalo by se tedy říci, že nezájem je spojený s patriotismem? S identifikací s tím místem?

Do jisté míry určitě. Druhou věcí je zmíněné složení obyvatelstva. Jestliže máme minimální kupní sílu, tak lidé si rozmyslí jít na kulturní akci, i když máme s jinými regiony neporovnatelně nižší vstupné.

Jsou zde vůbec vhodné prostory?

Vhodné prostory jsou. Třeba letní kino patří mezi objekty, které jsou velice náročné na údržbu. Denně zde bojujeme s vandaly nebo nepříznivými  přírodními podmínkami. I přesto říkají obyvatelé Ústí, že zdejší letní kino je jedno z nejhezčích amfiteátrů v republice. Divadlo máme také krásné. Myslím si, že i Činoherní studio je moderně vybavené. To stejné platí o technických podmínkách, které jsou na úrovni.

Jaká je vaše pozice?

Jsme subjekt placený z daní daňových poplatníků. Nemůžeme si dělat, co chceme. Musíme oslovovat co nejširší vrstvy obyvatel, ale na solidní umělecké úrovni. To znamená,že  úkolem kulturního střediska, které je dotováno městem je, aby nabídlo Ústečanům kulturu v určitém rozmezí – vážné hudby, folku, rocku, jazzu apod. Řekl bych, že my jsme mainstream, ale snažíme se o dobrou úroveň.

Nemíjí se zaměření s cílovou skupinou?

Myslím, že ačkoliv nefunguje  někdo, kdo by určoval ,co má kdo produkovat, tak místo na trhu je v podstatě rozdělené. Činoherní divadlo, které má spíše náročnější a alternativní pojetí divadla. Potom je zde komerčnější pojetí divadla- v tom dobrém slova smyslu - Ústecká forbína, kterou provozuje agentura For. Je zde opera a balet. Pak jsme tu my - Dům kultury, Národní dům a Letní kino - a kluby, které mají svojí dramaturgii pro nějaké cílové skupiny obyvatel. Snažíme se respektovat a nelézt si do zelí.

Existují nějaké kulturní akce, které jsou doslova magnetem jako třeba Smetanova Litomyšl?

Ústí má pět reprezentativních akcí, schválených zastupitelstvem. Porta, která bude příští rok slavit padesátku. Doufáme, že to bude slavnostní. Mezinárodní jazz blues festival, příští rok bude slavit 20. výročí. Bendův komorní orchestr bude slavit šedesát let.

Pak tu máme Mezinárodní festival sborového zpěvu, Mezinárodní festival tance, který je jedinou akcí z Ústí nad Labem, kterou natáčí Česká televize. Pak tu máme Virtuosi per musica di pianoforte, což je světová soutěž mladých klavíristů. Samozřejmě až na tu Portu a festival tance jsou to výlučnější akce, náročnější umělecky, ale v té své branži  jsou to významné akce nejen republikově.

V klavírní soutěži vystupují děti z Číny,  Ruska z  celé Evropy. Jsou to zázrační talenti. Máme festivaly, kterými se může Ústí chlubit, ale bohužel to nejsou akce, které by oslovovaly širokou veřejnost. To byla kdysi Porta, ta už teď taky není a uvidíme, co bude po padesátém ročníku dále.Jenom z tohoto malého výčtu kulturních akcí je vidět,že nedostatkem kultury Ústí rozhodně netrpí.

ČTĚTE:  Ředitel Činoherního studia Jiří Trnka: Ústecké divadlo je celorepublikově známá značka

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře