Proměny v čase na severu Čech: Na hranici Šluknovského výběžku s Lužicí v Sasku

Hraniční přechod Rožany u Šluknova. Foto: MEDIASHOW
Hraniční přechod Rožany u Šluknova. Foto: MEDIASHOW

Severní Čechy v proměnách času, seriál MEDIASHOW a SeveročeskýDeník.cz v rámci projektu Vize Česko. Autorsky se na mapování jednotlivých částí kraje podílí Radek Pešout. Představujeme Šluknov-Rožany ve Šluknovském výběžku.

Reklama

Ano, přiznávám, označovat Ústecký kraj či Šluknovský vyběžek jako Rumunsko, Albánie či Náhorní Karabach považuji za dehonestaci.

To, že vývoj v této oblasti je opožděný než jinde, je fakt. Města těžko shánějí peníze na opravy či vybudování chodníků, osvětlení, turistické infrastruktury apod.

Také retailové řetězce nejprve preferovaly velká či aspoň okresní města a až potom šly i do malých měst. Proč to píšu...

Šluknov je nejsevernější město v Česku a i v případě výběžku byl opomíjen. Jako první si na dotace sáhla Krásná Lípa, která se stala centrem Národního parku České Švýcarsko. Pak dlouho nic.

Mnohem později Rumburk, Varnsdorf, Dolní Poustevna, Lipová, Šluknov a Jiříkov.

Pokud jste tu nikdy nebyli, či naopak před dlouhou dobou, určitě uvidíte ten rozdíl. Ale asi by vás nenapadlo jet do takové výspy jako je Šluknov, místní část Rožany, kde není ani mobilní signál.

Je tu silniční hraniční přechod do Německa, do Sohland an der Spree. Divoká léta tu také pomalu končí.

Ano, stále tu ještě jsou vietnamské obchody tak typické pro hraniční přechody s Německem. Ty ale postupně vytlačují moderni free shopy podobné jak je lze vidět třeba v Brenneru na hranici Rakouska a Itálie.

Rovněž domy, kde jsou restaurace, jsou opravené. A teď ta pointa. Vzniká tu i infrastruktura, kterou mohou leckde ve vnitrozemí závidět.

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře