Primářka v Hornické nemocnici s poliklinikou v Bílině Alena Jelínková: Chceme získat lékaře a rozvíjet se
Bílina /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Primářka Hornické nemocnice s poliklinikou v Bílině Alena Jelínková v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz hovoří o tom, co všechno se v bílinské nemocnici zlepšilo, na čem je potřeba ještě zapracovat a jaká je vize nemocnice do budoucna. „Budeme ji rozvíjet i nadále a pokračovat v její modernizaci, jak jen to půjde,“ tvrdí.
V říjnu 2015 to bude rok, co je nemocnice po celkové rekonstrukci. Můžete se ohlédnout na efektivitu rekonstrukce s jistým časovým odstupem. Když srovnáte polikliniku v Bílině před a po rekonstrukci, jak byste ji hodnotila?
Rekonstrukce proběhla v převážné části ambulancí a v části lůžkového zařízení, kompletně dokončena ještě není. I zlepšení, kterého bylo dosud dosaženo, je ale na první pohled viditelné. Prostředí je nesrovnatelně lepší a nejde jen o „povrchní pohled“, pacienti se cítí v kulturnějším prostředí příjemněji. Zejména jednolůžkové pokoje se sociálním zařízením jinde musí platit jako nadstandard, u nás neplatí nic a cítí se mnohem lépe. Dle mého názoru zlepšení zcela odpovídá vynaloženému úsilí i financím a pacienti to rozhodně hodnotí kladně. Nelíbí se jim někdy delší objednací doby a nedostatek lékařů, což je ale bohužel záležitost, která trápí celou republiku a nemá s rekonstrukcí nemocnice nic společného.
Plášť nemocnice je na první pohled modernější a estetičtější pro oko. Také okolí nemocnice vypadá mnohem lépe. Slýcháte ohlasy i na tohle?
Právě na vzhled nemocnice a parku kolem jsou ohlasy velmi dobré. Zlí jazykové, kteří pořádně neví, co všechno se v nemocnici předělávalo, kritizují rekonstrukci s tím, že je udělán jen plášť nemocnice, aby „hezky vypadala“ místo toho, aby se zmodernizovaly a zlepšily vnitřní prostory a podmínky pro pacienty.
Jenže jim za prvé nedochází, jak je okolí nemocnice důležité pro psychický stav dlouhodobě ležících pacientů na oddělení LDN a za druhé netuší, jakými změnami prošel i vnitřek nemocnice.
Spolu s rekonstrukcí přišly do nemocnice i nové pracovní síly. Jaký máte názor na momentální složení personálu? Dříve byla poliklinika pověstná tím, že většina doktorů, co v ní pracovala, byla před důchodem.
Lékaři pracující na poliklinice v současné době jsou v produktivním věku, důchodců už není převaha, nicméně nedostatek personálu nás trápí stále. Lékaři pořád chybí. Často navíc pracují jen na částečný úvazek u nás a na část úvazku mají zaměstnání jinde. To je problém, který se snažíme řešit a zatím se to nedaří tak, jak bychom chtěli.
A co celková pověst nemocnice? Někteří lidé se domnívají nebo domnívali, že pro tak malé město jako je Bílina, není poliklinika potřeba. Také z již zmíněného důvodu, kterým jsou doktoři nemocnice. Mnoho lidí raději dojíždělo za doktory do jiného města.
Mladší pacienti, kteří například potřebují jednou za půl roku zkontrolovat brýle a podobně, mohou jistě dojíždět, ale pro starší, špatně pohyblivé pacienty, kardiaky, diabetiky a podobně, je poliklinika v místě bydliště jednou z nejzákladnějších potřeb. Zvlášť pokud sami neřídí automobil a nemají, kdo by je odvezl.
A jaká je vize nemocnice do budoucna?
Pokračuje rekonstrukce lůžkového oddělení.
Snažíme se i o získání dalších lékařů. Rádi bychom rozvíjeli nemocnici i nadále a pokračovali v modernizaci, jak jen to situace dovolí.
Problém s doktory není jenom v Bílině, ale v celé republice. Mnoho doktorů, hlavně těch lepších, dnes dojíždí za prací do zahraničí. Váš manžel je povoláním také doktor a pracuje právě v Německu. Když vynecháme finanční stránku věci, v čem je ještě zdravotnictví v Německu lepší oproti našemu?
Kromě vyššího finančního ohodnocení zdravotnického personálu je v Německu jistě i lepší přístrojové vybavení. Německo je celkově bohatší stát a je to cítit i ve zdravotnictví. Osobně ale nemohu srovnávat podrobně, když pracuji zde.
Uvažovala jste sama to zkusit spolu s manželem jako německá doktorka?
Pracuji v Bílině 25 let. Je to pro mě „srdeční záležitost“. Nechci odcházet. Mám děti studující v Česku, i to je důvod. Člověk ale nikdy nemá říkat nikdy…
Naši doktoři odchází a k nám přichází doktoři cizího původu jako jsou například arabští doktoři. Proč? A jsou pro naše zdravotnictví přínosem?
Myslím, že pro ně je u nás lepší finanční hodnocení i přístrojové vybavení, než mají ve své vlasti. Je to podobné jako s odchodem našich lékařů „na západ“. Nelze říct, zda je to pro naše zdravotnictví pozitivní či negativní. Opravdu záleží na daném doktorovi.
Také by mě zajímal názor na zrušení poplatků u lékaře. Pacienti tuto skutečnost jistě ocení, ale nebudou tyto peníze ve zdravotnictví chybět? Nebylo by lepší, kdyby byly některé léky levnější nebo pro seniory třeba i bez poplatku a poplatky u lékaře by zůstaly?
Zrušení poplatků nepovažuji za šťastný krok, ale nejsem osoba, která by do toho měla co mluvit. Zlevnění léků pro seniory by jistě bylo dobré, avšak farmaceutické firmy mají názor opačný. Tuto otázku opravdu nejsem kompetentní posuzovat.
Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.
ČTĚTE: Krajský radní Stanislav Rybák: Chceme přilákat mladé lékaře a v Ústí vytvořit fakultní nemocnici