Předseda SBD Krušnohor František Ryba: Situace v Janově se zhoršila po privatizaci městských domů

František Ryba. Foto: archiv Miloš ŽihlaFrantišek Ryba. Foto: archiv Miloš Žihla

Most, Litvínov /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Byt v osobním, nebo družstevním vlastnictví? „Vzhledem k tomu, že bytová družstva existují již více než sto let, jsou k nim platné mnohem rozumnější zákony,“ tvrdí v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz František Ryba, ředitel SBD Krušnohor. A jaká je momentální situace v Janově?

Reklama

Jaká je momentální situace na litvínovském sídlišti Janov? Byla zavedena opatření, která by situaci v Janově pomohla?

Situace na sídlišti Janov je při troše optimizmu stále stejná. Dalo by se ale také říci, že se plíživě zhoršuje. Vidíme to podle stížností bydlících a podle informací našich předsedů domů. Opatření žádná zavedena nebyla.

Pokud byste třeba očekávali po ministerských návštěvách navýšení počtu preventistů kriminality, tak byste byli zklamáni. Litvínov sice navýšil počet o osm, ale všechny preventisty umístil do města, kde převádějí děti přes přechody.

V Janově se nic nezměnilo.

Jaká je vize Janova do budoucna? Řeší ji město nějak?

Město se teď bude všude chlubit svým novým dokumentem – Strategickým plánem sociálního začleňování, ve kterém jsou zabudovány projekty za více než 355 milionů korun. Nechci se vyjadřovat k oblastem mimo bydlení, protože k tomu nejsem kompetentní, ale co se týká bydlení, tak tam je plán města pro Janov opravdu chudý.

V podstatě se smrštil na to, aby město odkoupilo tři zazděné domy od společnosti CPI-Byty a zbouralo je. Je zvláštní, proč zrovna domy od CPI-Byty. Tato společnost totiž koupila domy v Janově a po krátké době je prostě až na jeden zazdila. Teď si nadiktuje nějakou cenu, město domy koupí a zbourá. Není to divné?

Jediné, co tím ale město vyřeší, je to, že zmizí tři zazděné domy. Stav v Janově to však nijak neovlivní. Město by mělo domy revitalizovat a nějak využít, mělo by žádat o peníze, za které by domy architektonicky upravilo (snížením, vytvořením teras atd.) a mělo by do Janova začít na hezké bydlení lákat slušné lidi.

Ve strategii se vůbec nehovoří o zajištění vyklízení zaneřáděných bytů, ke kterým se jejich vlastníci neznají, ale jež devastují úroveň bydlení ostatních. Ve strategii mi chybí ale to nejzásadnější – vytvoření dostatečně kapacitního bydlení pro lidi, se kterými již nelze jakkoliv pracovat, protože to sami odmítají.

Oprava tří „domečků“ UNO opravdu nic neřeší.

Připomeňte, kdy problémy v Janově začaly?

Do roku 1989 žilo v Janově 3 – 4 % cikánů. Spolužití nějak fungovalo. Buď to byli slušní cikáni, s nimiž jsme se normálně přátelili, anebo to byli méně slušní cikáni a ty jsme dokázali zpacifikovat. Po roce 1989 se začali odstěhovávat lidé, kteří měli na zajištění lepšího bydlení, a bytů v Janově začal být nadbytek. A tak pomalu začalo přibývat i cikánů.

Situace se zhoršila po privatizaci městských domů. Ta začala v roce 1999 a pokračovala několik let. Byty různými způsoby zkupovaly realitky a začaly do nich stěhovat více a více cikánů a jiných nepřizpůsobivých. Realitky tak báječně zvládly legální obchod s chudobou.

Chudá a dlužící rodina z Prahy byla za malou odměnu vystěhována např. do Janova, kde realitka koupila „za pusinku“ byt. Za byt v Praze byl zaplacen dluh a byl prodán za miliony. To v Janově a podobných lokalitách roztočilo spirálu – kvůli špatným sousedům odcházeli ti slušní a jejich byty se prodávali dalším špatným sousedům. V roce 2008, kdy Janovem proběhla „malá občanská válka“, bylo v sídlišti přibližně již 15 % cikánů. V dnešní době se jejich počet pohybuje už nad 25 %. Situace je tak již nezvladatelná.

Jsou v Mostě byty spíše v družstevním, nebo osobním vlastnictví?

Naše družstvo působící v Mostě, Litvínově a Meziboří vlastní nebo spravuje zhruba 70 % bytového fondu, poměr družstevních bytů k vlastnickým je asi 1:2. Myslím, že i celkový poměr v Mostě bude podobný.

Například v Bílině si lidé většinu bytů převádějí do osobního vlastnictví, děje se tak momentálně i v Mostě? V čem je nevýhoda bytu v osobním vlastnictví pro bytové družstvo a pro lidi?

Kdyby média v devadesátých letech doslova neděsila občany tím, že když nebudou mít byt v osobním vlastnictví, tak je o něj někdo připraví, pak by situace tak zoufalá nebyla. Bohužel, dnes je většina bytů v osobním vlastnictví a lidé jsou tak zcela vystaveni vlivu špatně vytvořeným zákonům.

Víte, ono je rozdíl tvořit zákon pro společenství vlastníků s 8 byty v Praze, s hodnotou každého z nich 2,5 milionu. Tam mají všichni zájem o bydlení, chtějí ho mít co nejhezčí… Ale napasovat takový zákon na byty v našem regionu, kde je v domě 100 – 500 bytů a jejich tržní hodnota činí 70 až 250 tisíc (a v Janově 10 až 30 tisíc), to je nadlidský úkol. Zkuste třeba zajistit 100procentní souhlas bydlících s některými stavebními úpravami.

Zajistěte na každé shromáždění vlastníků nadpoloviční většinu bydlících atd. A ještě je tady jedna česká specialitka: v domě běžně žijí vlastníci bytů vedle družstevníků a nájemníků. Každý soudný právník si nad tímto stavem pozastaví a významně si zaťuká na čelo. Jak můžete v jednom domě pracovat se třemi právními formami bydlení?

Když si dnes lidé kupují byt, tak divně nahlížejí na „byt v družstevním vlastnictví“. Někteří ani pořádně nevědí, co to znamená. Většina si chce koupit byt v osobním vlastnictví. Co to vůbec znamená a co sebou nese označení „byt v družstevním vlastnictví“ pro potencionálního kupce, jenž by na sebe jen převedl členské právo v družstvu a nestal se skutečným majitelem? Jaké jsou zásadní výhody a nevýhody bytu v družstevním vlastnictví?

To se dá krátce jenom těžko vysvětlit. Družstevník je členem družstva, v němž má uhrazen základní členský vklad a dále má uhrazen členský podíl vztažený k bytu. On sám je nájemcem družstevního bytu a má členská práva a povinnosti člena družstva. Může kdykoliv převést svá členská práva a povinnosti za úplatu, kterou si stanoví, na kohokoliv a tím převést právo nájmu bytu. Pokud si plní všechny své družstevní povinnosti, nemůže jej z bytu nikdo dostat. Vlastník bytu musí svůj byt naproti tomu klasicky prodat. V družstevním i ve vlastnickém domě se žije podle stanov. Zde je však ten zásadní rozdíl. Vzhledem k tomu, že bytová družstva existují již více než sto let, jsou k nim platné mnohem rozumnější zákony. Žití v družstevním domě je prostě mnohem jednodušší.

V čem spočívá síla bytového družstva v Mostě?

Počátky historie Stavebního bytového družstva Krušnohor (SBD Krušnohor) se odvíjejí od roku 1967. V sedmdesátých letech se sloučila malá družstva v okrese, připojila se družstevní stabilizační výstavba a nakonec vznikl Krušnohor s 6 600 byty. Po roce 1997 se družstvo zapojilo do privatizace městských bytů v Mostě, Litvínově a Meziboří a stalo se tak majitelem a správcem cca 22 000 bytů. Jeho největší síla je v jeho velikosti. Obchodní a jiná vyjednávání se vedou pochopitelně úplně jinak se 100 byty, než s 22 000 byty. Naše velikost nám umožnila ustavit občanská sdružení, zapojit se do komunální politiky všech tří měst a hájit tam oprávněné zájmy družstevníků a vlastníků bytů. Družstvo má navíc prostředky na právníky, technické odborníky apod. a plní tak co nejlépe všechny zákony, předpisy, normy atd. Mimochodem, zkuste si někdy zjistit, jak jsou plněny například revize, bezpečnostní a požární předpisy, legislativní požadavky v malých družstvech a společenstvích vlastníků, když tam správu provádí pár amatérských nadšenců.

ČTĚTE: Obyvatel Ústeckého kraje žijících v sociálně vyloučených lokalitách stále přibývá

OBRAZEM: Litvínovské sídliště Janov: Ghetto s vybydlenými paneláky

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Mostecko

Sever Čech trápí zápřednice. Zvýšený výskyt hlásí Chomutov a Most Sever Čech trápí zápřednice. Zvýšený výskyt hlásí Chomutov a Most
Smrt v přímém přenosu na sociální síti. Dívka zemřela při autonehodě Smrt v přímém přenosu na sociální síti. Dívka zemřela při autonehodě
Chci se prosadit v reprezentační dvacítce, říká litvínovský Kristian Reichel Chci se prosadit v reprezentační dvacítce, říká litvínovský Kristian Reichel

Urve Litvínov přímý postup do čtvrtfinále? Naposledy překvapil Kometu Brno Urve Litvínov přímý postup do čtvrtfinále? Naposledy překvapil Kometu Brno
Litvínov zradila koncovka, Olomouci nedal gól. Příště bude hájit třetí místo ve Zlíně Litvínov zradila koncovka, Olomouci nedal gól. Příště bude hájit třetí místo ve Zlíně
Dětští příznivci klaunománie měli zbraně, policie zasáhla Dětští příznivci klaunománie měli zbraně, policie zasáhla

Litvínov vyhrál osm zápasů v řadě, obránce Tomáš Pavelka si cení formy týmu Litvínov vyhrál osm zápasů v řadě, obránce Tomáš Pavelka si cení formy týmu
Úřednice z mosteckého magistrátu zachránila Dernerovou. Může kandidovat do Senátu Úřednice z mosteckého magistrátu zachránila Dernerovou. Může kandidovat do Senátu
Chtěl bych v mosteckém týmu odehrát celou sezónu, avizuje útočník Tomáš Divíšek Chtěl bych v mosteckém týmu odehrát celou sezónu, avizuje útočník Tomáš Divíšek

Jak poznat HOAX? V Mostě bude hudební festival, sdíleli lidé. Je to fáma Jak poznat HOAX? V Mostě bude hudební festival, sdíleli lidé. Je to fáma
Světoběžník Marek Pinc míří do Mostu, pomůže i domovskému Litvínovu Světoběžník Marek Pinc míří do Mostu, pomůže i domovskému Litvínovu
Doufám, že finále zvládneme, věří mostecká brankářka Dominika Müllnerová Doufám, že finále zvládneme, věří mostecká brankářka Dominika Müllnerová


Komentáře