Předseda Krajské rady seniorů Alois Malý: Chceme zlepšit situaci s pečovatelskými domy v Ústeckém kraji

Alois Malý. Foto: archiv Rady seniorů České republiky
Alois Malý. Foto: archiv Rady seniorů České republiky

Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - „Domy seniorů s pečovatelskou službou a další jsou v kraji na velmi dobré úrovni. Bohužel jich je stále málo. Chceme to zlepšit,“ říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz Alois Malý, předseda Krajské rady seniorů Ústeckého kraje. „Velmi nás trápí soužití s nepřizpůsobivými občany. Starší lidi se bojí ve večerních hodinách chodit po ulici."

Reklama

Jak jsou na tom důchodci v Ústeckém kraji s výší důchodů? Máte pocit, že je dostatečná?

Průměrný důchod v České republice je 11 400 Kč. Rozdíly v krajích nejsou velké, několik stokorun. Nejvíce berou senioři v Praze, nejméně v Olomouckém kraji. Náš kraj je zhruba uprostřed, je slabě pod průměrem. V Ústeckém kraji je přes 220 tisíc seniorů, což není málo. Více jak 10 % je v pásmu chudoby pod 10 tisíc korun, 60% má kolem průměrného důchodu, zbytek jsou nadprůměrné důchody. Pro úplnost, důchod v České republice je v rámci EU třetí nejnižší vůči ostatním státům v Evropě. Zrovna tak je Česká republika na spodní hranici minimální mzdy, hodinové sazby. Také částka, kterou dává ČR z HDP na zdravotnictví, kolem 8%, je hluboko pod průměrem EU. To nemluvím o podpoře pro tělesně postižené, pomoci rodinám s dětmi, tak bych mohl pokračovat. Je to velká ostuda našeho státu.

Jaký máte názor na navýšení důchodů v roce 2016 o jednorázovou částku?

Rada seniorů České republiky, kde jsem místopředsedou, je nespokojena s navýšením důchodů pro rok 2016. Podařilo se nám, po velkém boji, zvrátit částku 40 Kč a docílit schválení jednorázové částky 1 200 Kč v únoru 2016. Tato částka je nedostačující. Dochází tím k dalšímu rozevírání nůžek mezi důchody a mzdy. Klesá tak každý rok životní úroveň seniorů.

Jaký máte názor na pečovatelské domy v Ústeckém kraji? Je jich dostatek? A co jejich kvalita?

Musím konstatovat, že Ústecký kraj dělá vše, v rámci možností, co je v jeho silách. Domy seniorů, s pečovatelskou službou a další jsou v kraji na velmi dobré úrovni. Mám možnost, jako předseda Krajské rady, tyto domy navštívit a opravdu jsou ve velmi dobrém stavu. Bohužel jich je stále málo. Je to jeden z bodů, který si Krajská rada předsevzala zlepšit. Je to složité, peněz není nikdy dost, ale věřím, že se v příštím volebním období podaří několik domů pro seniory zřídit.

Ústecký kraj je znám také jako problémová oblast, co se sociálních problémů týče. Jak se tu senioři cítí? Jak se jim žije a bydlí v tomto prostředí například s nepřizpůsobivými sousedy a podobně?

Velmi nás trápí soužití s nepřizpůsobivými občany. V našem kraji je to obzvlášť veliký problém. Starší lidi se bojí ve večerních hodinách chodit po ulici. Senioři jsou přepadáváni a okrádáni. Co s tím. Neví si s tím rady ani vláda, která by to měla řešit primárně. Mlčky se to přechází. Města nemají dost peněz, aby horentně navýšila počty policistů. Věřte, že nás to velice trápí. Při našich jednáních s premiérem, s ministry, s panem prezidentem o tom neustále mluvíme a budeme vyvíjet tlak, aby se tato otázka začala řešit.

Co je hlavní náplní Krajské rady seniorů Ústeckého kraje?

Kraj nám dává každý rok určitou finanční částku na činnost. 75 % z této částky poskytujeme, dle schválených pravidel, různým klubům seniorů na jejich volnočasové aktivity. Každý klub je rád, když obdrží příspěvek na dopravu pro svoje seniory. Daří se pořádat dny seniorů v různých městech v kraji. Senioři se začínají organizovat, takže letos vzniklo několik nových klubů, což je dobře. Není nic horšího, když starší člověk zůstane sám.

Co považujete za největší nebo jeden z těch větších úspěchů Krajské rady seniorů Ústeckého kraje?

Co se podařilo. Jednou z dobrých věcí bylo prosazení bezplatného očkování pro seniory proti pneumokokům. Dobrá věc je spuštění integrované dopravy v rámci kraje. Vím, že bylo a ještě je dost problémů, které bude nutno dořešit. Je to nová věc, která se bude postupně dolaďovat. Od nového roku se bude moci na jednu jízdenku jezdit v celé síti ID kraje. Budeme jednat ohledně bezplatné jízdy pro seniory nad 70 let, ZTP, ZTPP a podobně.

Je něco, co byste chtěl čtenářům i seniorům vzkázat?

Závěrem chci říci, nezoufejme. Život pro staré lidi není lehký, ale žít se dá. Když se dáme dohromady, je nás dva a půl milionů, budeme mít sílu leccos změnit. Musíme dostat svoje zástupce do zastupitelstev, do poslanecké sněmovny i senátu. Musíme začít prosazovat svoje oprávněné požadavky na nejvyšší úrovni. Zatím nás velké politické strany berou jako nutné zlo. Vyslechnou, nic víc. Je jen na nás, zda se nám to podaří změnit. Dva a půl milionů je veliká voličská síla, začněme jí využívat. V roce 2016 proběhnou volby do krajského zastupitelstva. Kandidujte, využijte svoje znalosti a vědomosti na zlepšení života seniorů v našem kraji.

SOUVISEJÍCÍ: Český penzijní systém je nastaven velmi skromně, říká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře