Obyvatel Ústeckého kraje žijících v sociálně vyloučených lokalitách stále přibývá

Panelák na sídlišti Janov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Panelák na sídlišti Janov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Třetina obyvatel, která v České republice bydlí v ghettech, žije v Ústeckém kraji. V Ústeckém regionu je 89 takzvaných vyloučených lokalit. To je 15 procent všech těchto míst z celé republiky. A jak jsou na tom jednotlivá města?

Reklama

"Ústecký kraj se vymyká zbytku republiky. Problém je zde nejvýraznější," uvádí zpráva ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Materiál vychází z analýzy vyloučených lokalit, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

V Ústeckém kraji nepřibylo samotných ghett jako jinde v republice, ale výrazně stoupl počet jejich obyvatel.

Města Ústeckého kraje se snaží s problémovými oblastmi bojovat. „Označování sociálně vyloučených lokalit považuji za poměrně nešťastné a kontraproduktivní nálepkování.  Můžeme se spíše bavit o problémových lokalitách. Jednou z nich je například Mojžíř. Zde se Neštěmická radnice uchýlila k zaměstnání vlastní dohledové služby, sestavené z místních obyvatel znajících terén a zatím se tento krok setkal s pozitivním ohlasem. Bereme to jako pilotní projekt, který při kladných výsledcích budeme postupně aplikovat do dalších problémových lokalit,“ řekla pro SeveročeskýDeník.cz Lenka Jaremová, poradkyně 1. náměstka pro sociální politiku města Ústí nad Labem.

„I v našem městě se nacházejí lokality, které lze vnímat ze sociálního hlediska jako problémové. V Lounech se nejčastěji jedná o problematiku ekonomickou a bytovou.  Příkladem jsou komerční ubytovny. V Lounech máme tři s celkovou kapacitou 166 lůžek. Všechny ubytovny se nachází v lokalitě Husovy ulice. Je však třeba si uvědomit, že i fungování komerčních ubytoven má své dvě strany mince. Jedna je kumulace osob v určité sociální situaci a druhá je zajištění těchto osob v jejich bytové problematice,“ konstatovala pro SeveročeskýDeník.cz vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Lounech Iva Vildová.

„Město spolupracuje v rámci své sociální politiky se všemi provozovateli komerčních ubytoven. Svolává vzájemná setkání, kde se diskutuje, hledají a nachází společná řešení. Také prostřednictvím terénní sociální práce města je velmi aktivně pracováno s klienty na jejich osobní situaci a naše spolupráce s úřadem práce je rovněž velmi dobrá,“ dodala Iva Vildová.

Zatímco některá města trápí větší zóny, ve kterých se shlukuje problémové obyvatelstvo do takzvaných ghett, v jiných městech, jako je třeba Roudnice nad Labem, je situace trochu jiná.

Podle Moniky Legnerové, vedoucí sociálního odboru roudnického městského úřadu, problém vyloučených lokalit se týká třeba jednoho vchodu v obytném domě. „V současnosti sociálně vyloučená lokalita nemusí být obrovské sídliště, ale může to být jeden dům, jeden vchod, kde jsou výrazné problémy. Myslím si, že to je i případ Roudnice nad Labem. Nemáme obrovskou vyloučenou lokalitu jako je sídliště Janov v Litvínově. Avšak máme místa, kde byli sestěhováni lidé z Masarykovy ulice, kde proběhl prodej několika domů. Jsou to místa, kde dochází k častým konfliktům mezi minoritou a majoritou,“ uvedla v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz.

Ani město Bílina se nevyhnulo problémům. Oblast Teplického předměstí je už dávno považovaná za problémovou.

S tím se snaží bojovat bílinská pobočka Člověka v tísni, která pomáhá dětem, náctiletým i dospělým s jejich problémy, ať se jedná o problémy školní, s integrací do společnosti, či nezvládnutí „dluhové pasti“.

Ředitel bílinské pobočky Člověka v tísni Miloš Hrubý vidí jako jeden z hlavních problémů v Bílině nízkou vzdělanost obyvatel. „Jsme si vědomi, že situace v Bílině není dobrá, ale věříme, že především práce s dětmi a mládeží má smysl,“ vyjádřil se v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz.

ČTĚTE:  Ředitel pobočky Člověk v tísni v Bílině Miloš Hrubý: Problémem je nízká vzdělanost obyvatel

Vedoucí sociálního odboru v Roudnici Monika Legnerová: Vyloučené lokality se od sebe liší

OBRAZEM: Litvínovské sídliště Janov: Ghetto s vybydlenými paneláky

Analýza je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře