OBRAZEM: Lom ČSA a měsíční krajina na Mostecku a Litvínovsku

Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Pohled na Lom ČSA. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Lom ČSA patřící těžební společnosti Severní energetická spolumajiteli Jana Dienstla je bodem sváru zastánců prolomení těžebních limitů a jejich odpůrců. Kvůli rozšíření těžby by byl zbourán Horní Jiřetín.

Reklama

Lom Československé armády (zkráceně Lom ČSA) je hnědouhelný povrchový lom nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi pod úpatím Krušných hor. Na okraji lomu se nachází obce Vysoká Pec, Černice, a bývalé Komořany. Těží zde společnost Severní energetická, která vznikla rozdělením Mostecké uhelné v roce 2008.

Severní energetická je spojována především s Janem Dienstlem a Pavlem Tykačem, kteří figurují v kauze Motoinvest, resp. CS Fondy z éry privatizace v 90. letech. V té době vznikl pojem "tunelování".

V roce 2006 vstoupil Pavel Tykač na pole energetiky. Koupil 50% podíl hnědouhelné společnosti MUS, kterou přejmenoval na Czech Coal. Bezprostředně po jeho vstupu do energetického sektoru vyeskalovala vleklá hádka s českým energetickým gigantem ČEZ o cenu hnědého uhlí, která se v důsledku sporu dostala na maximum a pražská centrála ČEZ byla následně v roce 2009 vyšetřována Evropskou komisí ve věci údajné manipulace s cenami energií. Na Evropskou komisi se s tímto podnětem obrátila právě Tykačova společnost Czech Coal. V průběhu vyšetřování však nebyly nalezeny žádné důkazy pro tvrzení uvedená ve stížnosti Czech Coal.

Celkem Pavel Tykač zaplatil za společnost Czech Coal, ve které mezitím získal stoprocentní podíl, 20 miliard korun. I v tomto případě se jedná o nadsazenou cenu, která by se vyplatila pouze v případě, že by došlo k rozšíření těžební oblasti hnědého uhlí. K tomu ale zatím nedošlo. Z tohoto důvodu usiluje Tykač o to, aby část kupní částky obdržel ve formě odškodnění od dřívějších podílníků Mostecké uhelné společnosti. Jeho firma vystupuje v procesu vedeném ve švýcarské Bellinzoně v pozici poškozené strany. Částka zabavená v důsledku soudního procesu dosahuje celkem 13 miliard korun. Tykačův podíl by v případě vítězství činil 5,8 miliard korun českých. (Zdroj: Wikipedia.org)

FOTO: archiv SeveročeskýDeník.cz

Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA

Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA

Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA

Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA
Lom ČSA


Severní energetická, a.s. se sídlem v Mostě je česká energetická společnost působící v Ústeckém kraji, jejíž dřívější obchodní název byl Litvínovská uhelná a.s. Spolumajitelem společnosti je Jan Dienstl.

Původní společnost Litvínovská uhelná vznikla 22. října 2008 rozdělením zaniklé společnosti Mostecká uhelná na dvě společnosti: Litvínovskou uhelnou a Vršanskou uhelnou. Firma byla součástí skupiny Czech Coal. V roce 2013 se společnost vyčlenila ze skupiny.

4. září 2013 proběhlo přejmenování společnosti z původního názvu Litvínovská uhelná. V rámci tohoto přejmenování byl proveden také rebranding celé společnosti. Jako nový název bylo zvoleno sousloví Severní energetická, zkracované jako sev-en (tedy česky sedm). Tato zkratka odpovídá i adrese webových stránek společnosti. Grafické provedení je postaveno na světle zelené barvě.

Společnost spravuje těžební lokalitu Lom ČSA včetně homogenizační drtírny a Úpravny uhlí Komořany. Zásoby uhlí představují 24 miliony tun a výhřevnost je 17,5 MJ/kg. Za limity těžby se nachází 750 milionů tun hnědého uhlí a společnost usiluje o jejich prolomení. Její součástí je také společnost Důl Kohinoor a.s. v likvidaci, provozující poslední hlubinný hnědouhelný důl v ČR.

Do portfolia Severní energetické patří i Hipodrom Most, který je unikátním dostihovým a rekreačním areálem vybudovaným na bývalé Velebudické výsypce. (Zdroj: Wikipedia.org)

ČTĚTE:  Politolog Jan Hrubeš: Vláda se musí jasně vyjádřit, jak to myslí s Ústeckým krajem

Most a Litvínov hledají k sobě cestu. Začnou spolupracovat?

Rozpolcený okres na severu. S uhlím, nebo bez uhlí?

Házená v Mostě, hokej v Litvínově. Postaví na tom města marketing?

VIDEO: Jaká je vize pro Most a Litvínov? Duel Paparega vs. Bláhová

VIDEO: Báňská inženýrka Věra Ježková: S politiky těžaři v případě dolů Bílina a ČSA manipulují

Fotoreportáž je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře