OBRAZEM: Litvínovské sídliště Janov: Ghetto s vybydlenými paneláky
Litvínov /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Janov je místní část Litvínova. Nachází se v podhůří Krušných hor asi 3,5 km západně od centra města. Panelové sídliště bylo vystavěno v 70. letech. Od 90. let na sídlišti rostla koncentrace Romů, což vedlo ke zhoršení veřejného pořádku.
Na podzim 2008 proběhla na sídlišti velká demonstrace extremistů a následoval tvrdý střetům s policií, které získaly Janovu celonárodní proslulost.
V roce 1963 se Janov stal osadou a byl i s Křížatkami a Lounicemi připojen k Hamru. V roce 1986 se Hamr i s osadami stal součástí města Litvínova. V Janově se nachází velká pekárna založená v 50. letech a sídlí zde Ústav sociální péče Litvínov - Janov.
V 70. letech proběhla asanace části Janova a na jejím místě bylo na přelomu 70. a 80. let vystavěno sídliště pro obyvatele vesnic zničených těžbou uhlí. Na sídlišti od počátku tvořili část obyvatel Romové. Konflikty ale vznikaly v menší míře než v současnosti. Život v Janově zhoršila změna zákonů a hygienických norem umožňující nájemníkům, aby bez souhlasu majitele mohli do bytu přihlásit jakékoliv množství dalších lidí.
V 90. letech Litvínov sídlištní domy zprivatizoval. Firmy, které je koupily, do nich začaly stěhovat romské nájemníky ze severních Čech či Prahy. Ať problémové, nebo od nichž potřebovali uvolnit lukrativní nemovitosti. Neromští obyvatelé naopak odcházeli. Rychle se vytvořilo ghetto charakteritzované nepořádkem v ulicích, hlukem, rušením nočního klidu. V roce 2001 tzv. „nepřizpůsobiví nájemníci“ vybydleli panelák zvaný Blok F3.
FOTO: archiv SeveročeskýDeník.cz
18. října a 17. listopadu 2008 se na litvínovském náměstí Míru v souvislosti s touto situací konaly dvě, podle hodnocení médií, velké demonstrace nacionalistů a občanů Litvínova organizované Dělnickou stranou. Po skončení akce konané dne 17. listopadu 2008 se vydala část účastníků na pochod od náměstí směrem k sídlišti Janov. Pochod byl zastaven policií před vstupem na Sídliště u kruhového objezdu a následně došlo k zásahu složek policie proti účastníkům pochodu. Odpůrci zásahu tvrdili, že policie a úřady by měly v první řadě řešit situaci v Janově a demonstracemi na ni pouze hlasitě upozorňují. (Zdroj: Wikipedia.org)
Fotoreportáž je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.
Hodnocení
3.58 hvězdiček / Hodnoceno: 12x