Nemocnost a výdaje na ni převýší zisky z vytěženého uhlí, říká imunoložka Karola Haasová

Karola Haasová. Foto: archiv K. Haasové
Karola Haasová. Foto: archiv K. Haasové

Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - „Stát na prolomení limitů prodělá, neboť nemocnost stoupne natolik, že náklady na léčbu převýší zisky z uhlí,“ říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz Karola Haasová, imunoložka a vedoucí oddělení vakcín ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. „Spíš, než zatěžování dalšími zplodinami prolomením limitů, by měla být v zájmu státu restrukturalizace průmyslu na severu Čech.“

Reklama

Máte srovnání, jak jsou na tom s imunitou lidi z Ústeckého kraje a z jiných krajů?

Ano, k dispozici je mnoho studií. Ústecký kraj svým znečištěním ovzduší i sociální skladbou obyvatelstva spolu s Ostravskem vykazuje vyšší procento úmrtí na rakovinu, vyšší procento alergiků, vyšší procento chronických onemocnění. Takže jednoznačně je na tom severočeský kraj hůř než ostatní kraje, a to díky znečištění prostředí.

Z toho je patrné, že i lidé z Mostu a Bíliny, kteří žijí poblíž lomů, jsou na tom hůř.

Jednoznačně jsou.

Univerzita Karlova má k dispozici rozsáhlou studii na téma, jakým způsobem ovlivní prolomení limitů zdravotní stav obyvatel a vychází z toho, že stát na prolomení limitů prodělá, neboť nemocnost stoupne natolik, že náklady na léčbu převýší zisky z uhlí.

Takže spíš, než zatěžování dalšími zplodinami prolomením limitů, by měla být v zájmu státu restrukturalizace průmyslu na Severu Čech.

Myslíte, že když přijede člověk z jižních Čech do Ústeckého kraje, cítí ve vzduchu rozdíl?

Ano. Ale situace se tu nesmírně zlepšila po revoluci, protože průmyslové podniky musely investovat do systémů, které konečně chránily obyvatele od znečišťujících látek, které do té doby úplně beztrestně vypouštěly. Vzpomínám si, že první velká demonstrace byla v roce 1989 v Teplicích proti katastrofálním životním podmínkám při inverzi, kdy se doslova nedalo dýchat. Momentálně tvoří největší procento znečištění paradoxně kotelny domkářů a to, co v nich spalují a samozřejmě automobily, jejichž počet se ohromně znásobil. Chemičky jsou nebezpečné v případě havárií.

Takže situace se po revoluci zlepšila v tom zmiňovaném smyslu, co se týkalo chemiček a vypouštění škodlivých látek, ale naopak se v posledních letech zhoršila díky narůstajícímu počtu aut a díky topení v domcích.

Ano, karcinogenní látky z aut, nebo když domkaři začnou spalovat nebezpečný materiál, například plast, to nyní nejvíce znečišťuje ovzduší.

Ale když se k tomu přidají teplárny, lomy, chemičky a například kraj přiveze na spalování kaly z Ostravy, to se všechno znásobí a tím pádem jsme ohroženější a máme v Ústeckém kraji vyšší nemocnost, větší procento úmrtí na rakovinu a i nižší dožitý věk, než v ostatních krajích.

Někdy mi připadá, že plno lidí kouří, pije alkohol a jsou na tom po zdravotní stránce lépe než ti, kteří pravidelně cvičí, dodržují zdravý životní styl. Je to možné?

Každý člověk je hněten z jiného těsta. Každý je individualita, lidé mají jiné genetické dispozice. Někdo alkohol tzv. snáší, někdo „přičichne ke špuntu“ a je opilý. Ale ti, kteří konzumují alkohol léta pravidelně ve větším množství a kouří dlouhodobě, stejně zdravotním problémům neutečou.

Co je to vlastně „snížená imunita“?

Zjednodušeně řečeno jsou dva druhy snížení imunity. Jedna je geneticky daná nebo-li vrozená, ta se pozná již po narození nebo v dětském věku. Pak jsou sekundární imunodeficience, nebo-li snížení imunity, které se projevují v souvislosti s jinými chorobami, například s cukrovkou. Ale slogan, který nyní slyšíme dnes a denně – mám sníženou imunitu, je nepravdivý. Sníženou imunitu má malé procento lidí, větší nemocnost je hlavně následkem nezdravého životního stylu, nadužíváním antibiotik a např. prostředím, ve kterém žijeme.

Čím bychom mohli přes zimu posilovat svou imunitu?

Před podzimem nebo na začátku podzimu je dobré mít zajištěný dostatečný přísun vitaminu C a stopových prvků jako je hořčík, vápník, zinek, které pomáhají udržovat imunitní systém v dobré kondici plus eventuálně třeba Echinacea nebo Hlíva ústřičná.  S přípravky, které je obsahují, se setkávám s pozitivní zpětnou vazbou od pacientů. A když propukne chřipková epidemie a my nejsme očkováni, tak bychom se neměli vyskytovat tam, kde je srocení větší množství lidí, například nechodit do divadel nebo nejezdit městskou hromadnou dopravou. Prostě chránit se tím, že se nebudu vyskytovat tam, kde se mohu nakazit.

ČTĚTE:  Poslanec a radní Loun Michal Kučera: Máme průmysl s nízkou přidanou hodnotou, nutná je obnova kraje

VIDEO: Jan Freidinger z Greenpeace k limitům: Argumenty, že nebudeme mít čím svítit a topit, jsou nesmysl

VIDEO: Báňská inženýrka Věra Ježková: S politiky těžaři v případě dolů Bílina a ČSA manipulují

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře