Most a Litvínov hledají k sobě cestu. Začnou spolupracovat?

Debata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Debata v Litvínově. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Most, Litvínov /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Starostka Litvínova a primátor Mostu diskutovali v úterý (2.6.2015) na debatě Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne? Kamila Bláhová dostala od Jana Paparegy nabídku ke spolupráci na tvorbě vize pro region.

Reklama

"Máme společný Dopravní podnik. Vzájemnou spolupráci bychom mohli nadále rozvíjet," řekl Jan Paparega směrem ke Kamile Bláhové. Oba politici jsou zatím spíše názoroví oponenti. Zatímco mostecký primátor se prolomení těžebních limitů nebrání a požaduje jasné stanovisko po vládě, litvínovská starostka patří mezi odpůrce prolomení limitů.

Téma společné spolupráce obou měst vyplynulo z debaty, kterou pořádala mediální skupina MediaShow Group v rámci platformy Vize pro Česko (mj. je vydavatelem SeveročeskýDeník.cz).

Jako inspirace pro Most a Litvínov se jeví již uzavřené partnerství severočeských měst Liberec a Jablonec nad Nisou.

Primátoři Liberce a Jablonce nad Nisou, Tibor Batthyány a Petr Beitl, podepsali Smlouvu o spolupráci při výkonu činností souvisejících s přípravou a realizací Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec - Jablonec nad Nisou. Stalo se tak 13. května 2015.

V rámci IPRÚ obě sousedící města spojí síly, připraví strategii rozvoje společného území a budou tak usilovat o získání evropských dotací na realizaci projektů s dopadem na liberecko-jabloneckou aglomeraci v programovém období EU 2014 – 2020.

„Nejprve musíme připravit společnou strategii včetně cílů, jak ji naplnit. O podobě strategie budou rozhodovat zastupitelstva obou měst," uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány.

Vzniknou čtyři pracovní skupiny. Ty se budou věnovat oblastem dopravy, sociální soudržnosti, zaměstnanosti a vzdělávání.

Most se již přihlásil do Integrované strategie Ústecko-chomutovské aglomerace, aby mohl čerpat peníze z téměř osmi miliard korun určených pro rozvoj spádové oblast Děčín-Ústí-Teplice-Most-Chomutov.

V případě spolupráce mezi Mostem a Litvínovem by mohly být nabízeny vize a strategie pro bývalý okres Most.

Vlastní vizi na debatě představil i starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Starosta Meziboří a předseda Svazku obcí Krušných hor Petr Červenka připomněl mosteckému primátorovi, že by do vize dvou velkých měst neměly být opomenuty i ostatní obce Mostecka.

Problematikou spolupráce městských aglomerací se zabývá děkan Fakulty sociálně-ekonomické UJEP Jaroslav Koutský, který na květnové konferenci na FSE hovořil také o polycentrickém rozvoji kraje. Tento princip spočívá ve větší koordinaci a spolupráci mezi městy, které leží blízko sebe. "Proto může jedno sloužit jako centrum kultury a další třeba jako centrum sportu," uvedl.

ČTĚTE:  V Litvínově se koná konference-debata Vize pro Mostecko a Litvínovsko: Limity ano, či ne?

Článek je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře