Manažer v hazardu Libor Lisý: Přijatelná regulace je rozumná regulace, ne úplný zákaz
Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - „Všichni vidíme jakým způsobem se vyvíjení situace ve městech, kde byl již totální zákaz schválen. Legální provozování bylo nahrazeno nelegálním a bohužel tyto prostředí jen těžko kontrolovatelná, řekl bych až nebezpečná,” říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz Libor Lisý, regionální manažer společnosti Bonver Win.
Jak se na hazard vlastně díváte? Je to pro vás zkrátka jenom byznys a práce?
Na hazard-loterie se dívám jako na součást zábavního průmyslu. V tomto odvětví se pohybuji přes 10 let. Je to pro mě práce.
K čemu byste hraní hazardních her přirovnal nebo jak byste tuto zábavu ospravedlnil? Protože spousta lidí považuje hazard za nemorální, špatný nebo ho vnímají jako vyvolávač závislostí a žrouta peněz.
Nevidím rozdíl mezi hrou na technickém zařízení, zakoupením losu, nebo sázkou na sportovní utkání. Není zde potřeba hledat ospravedlnění, vždy je to jen o tom, že pokud se svobodně rozhodnete, zúčastníte se hry, vložíte do ní vámi určenou hotovost. Poté buďto, vyhrajete nebo nikoliv. Obcím vadí tzv. bedny-automaty, které jsou na rozdíl od sázenek podstatněji hmotnější, blikají a dají se více „démonizovat“.
Nulová tolerance hazardu je aktuální téma téměř pro všechna města Ústeckého kraje. Jak se stavíte k faktu, že se města snaží tímto způsobem omezovat či přímo zakazovat tento druh byznysu, jakožto člověk, který v této oblasti podniká a provozuje herny?
Působím jako regionální manažer pro severní Čechy. Všichni vidíme, jakým způsobem se vyvíjí situace ve městech, kde byl již totální zákaz schválen. Legální provozování bylo nahrazeno nelegálním a bohužel toto prostředí je jen těžko kontrolovatelné, řekl bych až nebezpečné.
Proč vlastně chtějí města prosadit zákaz heren? Jak si snahu vysvětlujete? Může to být kvůli tomu, že finance plynoucí z hazardu do městských kas, považují zastupitelé měst za nemorální či kontroverzní?
Dle mého názoru se jedná o čistě politické plusové body a dále obrovský tlak aktivistů. Neustále slýcháme, že se jedná o požadavek občanů. Podívejme se, jak dopadla referenda k tomuto tématu. Pokud vím, žádné referendum nebylo platné z důvodu nízké účasti. Pokud město pozve občany k debatě o hazardu, přijde jich většinou jen pár. Je z toho patrné, že provozování heren nepatří zrovna k nejpalčivějšímu problému.
Vznikají debaty, zda je nulová tolerance vůbec řešením problému, nebo jestli není rozumnější pouze regulace heren. K čemu se přikláníte? Jsou herny vůbec tím hlavním problémem pro města, kterého je třeba se zbavit, aby bylo město krásnější a bezpečnější?
Nulová tolerance není a nikdy nebude řešením. To se myslím již projevilo v městech, kde k tomuto kroku již přistoupili. Poptávka po této zábavě bude vždy, jen jí buď budou vyplňovat legální provozovatelé, nebo ti nelegální.
Potřebuje být vůbec svět hazardních her nějakým způsobem regulován? Z jakého hlediska?
Provozování heren v ČR je dnes tak regulováno, omezováno jako snad žádné jiné odvětví. Již dlouhou dobu mají v rukou pravomoce, nástroje k tomu, aby vytvořila města podmínky-pravidla pro provozování heren na svém území, například úprava vnějšího vzhledu provozoven, požadavky na bezpečnostní prvky jako kamerový systém apod. Provozovatelé, kteří na tomto nespolupracují, by regulování být měli.
Jakou formu regulace byste považoval za přijatelnou?
Přijatelná regulace pro mě znamená rozumnou regulaci, za což nepovažuji úplný zákaz.
V případě, že by se nulová tolerance stala tvrdou realitou, jakým způsobem by to ovlivnilo fungování celého byznysu v hazardních hrách? Přesunul by se hazard kompletně do internetového prostředí?
Mluvíme tu o mnoha tisících lidí, kteří v tomto odvětví pracují a mnozí řadu let. Pokud se budeme bavit o severních Čechách, myslím si, že vzhledem k vysoké nezaměstnanosti, by se velké procento zaměstnanců přesunulo do černých heren, k nelegálním provozovatelům. Kompletně se hazard do internetového prostředí nepřesune.
ČTĚTE: Teplický zastupitel Jakub Mráček: Argument s nelegálními hernami považuji za podpásový
Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.