Manažer Miroslav Přikryl o klubu ústeckých volejbalistů: Chybí nám generální sponzor, rádi ho přivítáme
Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Ústecký mužský volejbal je pevnou součástí české nejvyšší soutěže. Její další ročník, který potrvá od konce října 2015 až do příštího jara, může být proto zajímavý i pro severočeské fanoušky. V Ústí nad Labem mají o účasti týmu v extralize představy v tom smyslu, že by se družstvo mělo pohybovat v klidnějších patrech tabulky. Nejen o současném stavu, ale i vizích klubu hovořil jeho generální manažer Miroslav Přikryl.
S čím jdete do nadcházející sezóny?
Pokud jde o ekonomickou situaci, je stabilizovaná nějakými opatřeními. V minulých dvou letech jsme se dokázali vyhrabat z dluhů, které jsme měli z doby krize. Jsme na vyrovnaném rozpočtu a pracujeme s prostředky, jež nám pokryjí nejzákladnější potřeby extraligy. Máme i určitou vizi u mládeže. Investujeme do ní z krajských i městských peněz. Výsledky nejsou vidět hned, ale snad v budoucnu.
A když se zastavíte „jen“ u extraligového áčka mužů. Jak je na tom?
Sezóna je finančně zajištěná, abychom mohli soutěž absolvovat v klidném režimu. Síla hráčského kádru odpovídá ekonomice, která v klubu momentálně je. Chybí generální sponzor, žijeme z drobných sponzorů, fanoušků a rozpočtu města, jež nám dává magistrát na činnost v extralize.
A po sportovní stránce?
Chtěli bychom figurovat výše, protože nemůžeme být spokojeni s tím, co předvádíme poslední dva tři roky, kdy jsme se jen zachraňovali. Slušelo by nám hrát uprostřed tabulky, nebo bojovat o medaili. Ale bez generálního partnera je to nemožné. Rádi ho přivítáme a nabízím mu spolupráci i touto cestou.
Co byste řekl ke střídání trenérů u ústeckého družstva v předešlých sezónách?
Je pravda, že to bylo docela časté. Byl tady Miroslav Malán, po něm jsem jednu sezónu zachraňoval tým i z trenérské lavičky sám. Pak u nás působil Renda Dvořák a loni přišel Honza Malina. Letos nenastaly tendence k výměně trenéra. Z mého pohledu je to otázka hráčského kádru. Kdyby byl kádr jiný a trenér by nesplnil umístění ani výkony, ve vedení klubu bychom to vyhodnotili. Ale záchrana z jedenáctého místa nebyla zapříčiněna trenérem.
V extralize působí v různých rolích v řadě družstev bývalí vynikající ústečtí hráči. Ve VK Karlovarsko jsou prezident klubu Jakub Novotný, trenéři Petr Brom, Jiří Novák, vedoucí týmu Milan Bican, v Dukle Liberec trenér Michal Nekola, na Kladně kouč Milan Fortuník. Jak to vnímáte?
Všechna dotyčná jména jsou spojená se slavnou érou ústeckého volejbalu z konce devadesátých let. Většina tehdejších hráčů Ústí byla souběžně i v reprezentaci a patřila dlouhá léta k top volejbalistům v republice. Je dobře, že neutekli ze svého sportu a zůstali u něj v klubech v různých funkcích a pomyslně táhnou volejbal v jiných městech. Na Ústí vzpomínají v dobrém. Volejbal takové osobnosti potřebuje.
Ale i v současnosti figurují na soupiskách jiných celků i nedávní ústečtí hráči. Panují reálné úvahy o jejich případném návratu?
Pokud budeme mít ambice hrát ve vyšších sférách a dáme této vizi i důraz na financování a peníze, ochotně se podřídím linii získat hráče tzv. z vyšších levelů a angažovat je do Ústí. Rád je přitáhnu, třeba i ze zahraničí. Kopáček je v Liberci, Habr v Českých Budějovicích. Kdyby jim končily smlouvy a měli jsme na ně prostředky, pak by to připadalo ke zvážení. Momentálně dáváme přednost hráčům, kteří jsou v tréninkovém procesu v Ústí, mají možnost růstu a nejsou finanční zátěží. Odstraňují nedostatky a vidím v nich individuální i týmový potenciál. Je otázkou, jestli se to projeví už v probíhající sezóně, nebo bude chvíli trvat, než se tým sehraje.
A na závěr - jak bylo těžké přivést nyní do Ústí slovenského reprezentanta Tomáše Halandu? Tedy syna československé volejbalové legendy a prezidenta Slovenské volejbalové federace Lubora Halandy.
Rozhodně nedošlo k přestupu přes hráčova tátu. To, že je Halanda starší uznávanou personou, nemělo na synově angažování v Ústí žádný vliv. I když Lubora Halandu znám, patříme do stejné generace a hrávali jsme proti sobě, když on působil v ČH Bratislava. Byl to soupeř, potkávali jsme se v extralize. Mladý Halanda přišel do Ústí s tím, že chce zkusit českou ligu a posunout se dál. Je to pro něj ze sportovního hlediska lepší, než sedět na lavičce někde v Itálii.
ČTĚTE: Trenér hokejové Kadaně Jaroslav Beck: Jsme chomutovskou farmou se vším všudy
Generální manažer BK Sluneta Tomáš Hrubý: Renomé basketbalu v Ústí stoupá
Článek je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.