Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian a Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Hassan Mezian a Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE /Vize pro Česko/ – „Privatizace se v Česku dělala většinou živelným způsobem. Trh byl otevřen především zlodějům, lupičům a různým spekulantům,“ konstatoval při květnové debatě Vize pro Česko o zdravotnictví senátor Hassan Mezian (ČSSD). Vnímá chystanou „privatizaci“ nemocnice v Litoměřicích negativně.

Reklama

V debatě vystoupil i Tomáš Krajník, ředitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Jedno z témat bylo fungování nemocnic – regulace, nebo nechat „volnou ruku trhu“?

„Ve zdravotnictví není možné mluvit o trhu. Nebudu jmenovat, ale když představitel jedné finanční skupiny, která se rozhodla, že v Česku bude kupovat nemocnice a vytváří si jakousi síť, veřejně do novin řekne, že koupením nemocnice si kupují lokální monopol a potom to zaplatí buď pojišťovna, město nebo pacient, tak to mluví za vše,“ konstatoval Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Tomáš Krajník: Financování zdravotnictví probíhá asi tak jako výherní automat

„Jmenujte mi někdo, kolik vzniklo za posledních dvacet let zcela nových akutních nemocnic. Nemyslím, kde se postavila nová budova ve stávajícím areálu. Finanční skupiny zdravotnictví v Česku zřejmě vnímají tak, že si koupí smlouvy s pojišťovnami a pak si budou utvářet pravidla a podmínky tak, jak to vyhovuje jim a nikoliv pacientovi,“ řekl Tomáš Krajník.

„To je obrovské riziko, že se lidé - pacienti - stanou časem vydíratelní,“ dodal.

Podle Hassana Meziana kterýkoliv vládce chtěl rozvoj, tak podporoval vznik nemocnice, škol nebo chudobinec. „Něco, co je bohulibé. Zdravotnických zařízení nikdy nebylo dost. A pokud nějaký lékař v nějaké oblasti neměl klientelu, pacienty, tak musel zavřít. A to je ten trh. Ve zdravotnictví neexistuje trh. Spíše, zda existuje společenská objednávka,“ nabídl názor.

„Privatizace se v Česku dělala většinou živelným způsobem. Trh byl otevřen především zlodějům, lupičům a různým spekulantům. Je také se na to dívat z pohledu, že tam, kde privatizace ve zdravotnictví se uskutečnila a byly dobré úmysly a manažeři to řídili správně a dobře, tam se ukázalo, že to mělo smysl. Myslím si, že jako příklad můžeme uvádět Roudnici nad Labem,“ konstatoval Hassan Mezian.

Podle senátora Roudnici nad Labem mohl potkat stejný osud jako nyní v Rumburku nebo v Žatci. „Tam se to ale povedlo zachránit díky primáři Josefu Krajníkovi a řediteli Tomáši Krajníkovi,“ vysekl poklonu.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

„Tam, kde hrozilo, že nemocnice zanikne, bylo vhodnější to privatizovat soukromému subjektu, který měl zájem o provozování zdravotní péče a rozvíjení. Každý musí vidět, že v Roudnici se to povedlo. Zde privatizace měla smysl,“ tvrdil Hassan Mezian.

K tématu privatizace nemocnice se vrátil i Tomáš Krajník.

„Musíte se zamyslet, zda privatizace či pronájem - nebo pacht - má smysl u nemocnice typu Litoměřic. Zde jste v situaci, že na účtu máte zhruba 170 milionů korun na účtu, máte dlouhodobou ziskovost, jestli je ve vašem zájmu tu situaci řešit privatizací nebo pronájmem.

Pokud máte jasnou vizi a dobrý management, tak přece nemusíte privatizovat. Privatizace pomůže tam, kde standardní mechanismy nefungují,“ nabídl názor ředitel roudnické nemocnice.

„Bohužel často se to dělá tak, že se ztráty ve firmách vytvářejí uměle. Různě se s tím optimalizuje, aby se přes politické zájmy mohly firmy privatizovat. To je ale jiná privatizace než je vedena rukou trhu, která je zdravá,“ uvedl ředitel roudnické nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

K tématu se vyjádřil i Hassan Mezian. „Všeobecně, když jste chtěli něco privatizovat, tak jste to uměle dovedli do ztrát. Vytvořit ztráty u nemocnic není problém, stačí zaplatit větší množství faktur později, po nějaké splatnosti nebo zase dříve,“ nastínil možné metody, které zřejmě některé nemocnice využívají.

„Otázka je, na kterou by odpověď měl hledat někdo jiný, jaký případ je to v případě nemocnice v Litoměřicích. Zda jsou skutečně důvody ke změně, nebo to, co je předstíráno neslouží jako předvoj pro předem připraveného vítěze.“

SOUVISEJÍCÍ: Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Reklama

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře