Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří
LITOMĚŘICE /Vize pro Česko/ – Receptem na české zdravotnictví je podle mnohých politiků rušení oddělení, slučování nemocnic, předávání do nájmu či prodej soukromníkům. Podle některých je navíc špatné, když nemocnice vytváří zisk. Na tyto mýty v debatě Vize pro Česko o zdravotnictví reagovali senátor Hassan Mezian (ČSSD) a ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník.
„Vytvářet zisk není špatná věc, pokud žijeme v kapitalismu. Otázka je jiná a to, na co zisk použijete. Pokud na to, aby si celý management pořídil nejnovější sportovní auto, tak je to samozřejmě otázka efektivity využití. Pokud zisk reinvestujete do nemocnice - tak je to nejlepší, co můžete udělat. My jsme reinvestovali veškerý zisk pět let za sebou a běžte se podívat, jak ta nemocnice dnes vypadá a jak vypadala před pěti lety,“ vyzval Tomáš Krajník v debatě Vize pro Česko, která se za mediální podpory online regionálního deníku SeveročeskýDeník.cz, konala v květnu 2018 v Litoměřicích.
SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje
„Před příchodem do Roudnice jsem pracoval v zahraničí ve firmě, která fungovala na nějakých ekonomických principech. Spočítáte si, kolik vyděláte. Spočítáte si, kolik můžete reinvestovat. A pokud nevychází základní rovnice, musíte něco změnit,“ nastínil.
A v Roudnici ke změnám docházelo.
Porodnice je pro roudnickou nemocnici výkladní skříní
„Udělali jsme spoustu změn. Otevřeli jsme porodnici, která byla zavřená a nefungovala. Oba dva společníci Josef Krajník a Jakub Zavoral mi sdělili před vstupem do ředitelského postu, že chtějí v situaci, kdy porodnice není, ji znovu otevřít,“ prozradil.
„Jako ekonom jsem jako první řekl, že je to sebevražda, nemůžeme to udělat. Prosil jsem ze začátku, abychom to nedělali. Přiznávám, že jsem změnil názor. Udělala se investice do rekonstrukce porodnice a za rok 2017 máme přes 700 porodů. Pro nás to znamená, že jsme schopni zaplatit celou tu investici. Ta investice má návratnost méně než 3 roky,“ odhalil Tomáš Krajník ekonomiku roudnické nemocnice.
SOUVISEJÍCÍ: Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval
„Porodnice je specifická. Je to oddělení, u kterého není regulace, tudíž každý porod může vydělávat. Abyste toho ale dosáhli, musíte použít různé nástroje - PR, marketing, neustále představovat, ukazovat, vysvětlovat, rozšiřovat oblast působnosti,“ nastínil ingredience úspěchu.
„Porodnice je jeden z nejzajímavějších příjmů. Třeba na Mělníku, když se v květnu 2018 na pár týdnů zavírala akutní oddělení, tak porodnice zůstala. Potíž je v tom, že pokud budete mít málo dětí, málo porodů, tak i porodnice je ztrátová,“ varoval rizika provozování porodnice.
SOUVISEJÍCÍ: Karel Krejza vs. Ondřej Krajník: Musí být nemocnice v Litoměřicích privatizována?
Podle Krajníka zřejmě nelze docílit toho, aby byla výdělečná akutní péče na interně a chirurgii. „Také dětské oddělení bez neonatologie je složitě výdělečné. To je dáno náklady a výši sazby pro klasickou malou nemocnici,“ upozornil.
Co je základní sazba?
Nemocnice je placena za výkony, které vytvoří. To je pak přepočítáno na základní sazbu. Lze to přirovnat ke kursu. Někdo má kurs 25, někdo 26 a někdo 24. A to se pohybujete v řádech tisíců až milionů. Pak vzniká už velký rozdíl mezi příjmy jednotlivých nemocnic.
„Abyste se dostali do zisku, je nutné akutní péči doplňovat o ambulance a diagnostiku,“ připomněl Tomáš Krajník.
Personál v Litoměřicích je v nejistotě, přitom nemocnice je největším zaměstnavatelem
Debatním partnerem byl i sociálně-demokratický senátor a lékař Hassan Mezian.
„Zdravotnické zařízení je efektivní a úspěšné svojí celistvostí. Je nutné spojit jednotlivá oddělení, vytvořit návaznosti a tím je nemocnice úspěšná a zisková,“ doplnil.
SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích
„Litoměřická nemocnice je stavebně novější, funguje, ale stejně v některých oblastech potřebuje investice. Například zateplení, výměna oken atd. Nemocnice disponuje ročním rozpočtem zhruba kolem 500-600 milionů korun. Přesně nevím, ale ani to číslo není přesné. Je to jen pro představu,“ pokračoval Hassan Mezian.
Podle senátora a litoměřického lékaře je litoměřická nemocnice dobrou nemocnicí. „Je regionální a v některých oborech je nadregionální. Každá nemocnice má svoji logiku. S roudnickou nemocnicí tvoří kompaktní celek,“ konstatoval.
„Litoměřická nemocnice nyní má jiný problém. Personál je v nejistotě, co se bude dít. A pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní. Aby vše bylo průhledné. Aby byla určitá veřejná kontrola nad kvalitou, rozsahem, dostupností zdravotní péče. U všech zařízení musí být vše průhledné a kvalita kontrolována,“ apeloval Hassan Mezian.
SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian
Senátor rovněž zdůraznil, že obě nemocnice, jak v Litoměřicích, tak v Roudnici, jsou největší zaměstnavatelé v okrese. „V Litoměřicích okolo 850 lidí, v Roudnici okolo 400 lidí. A k tomu přidejme různé dodavatelé. Pokud tedy se objeví jakákoliv nejistota okolo těchto dvou zařízení a někdo jim dělá těžkosti, tak zaměstnanci i dodavatelé jsou ve velké nejistotě. To by měli vědět politici a podle toho se chovat,“ vyzval politiky Hassan Mezian.
Také zdůraznil, že stát by neměl regulovat počet zdravotnických zařízení. „To by měla být pravomoc veřejnosti. Neměla by to být pojišťovna, která se prohlásila za komerční subjekt a nepodléhá veřejné kontrole. Je to obchodní společnost. Částečně vlastněná státem je Všeobecná zdravotní pojišťovna a stát má v dozorčí radě své zástupce z řad politiků,“ vysvětlil.
„To, co je kritizováno u pojišťoven, že tam chybí veřejná kontrola, tak to nyní můžeme vztáhnout i na nemocnici v Litoměřicích, která se stala akciovou společností. Proč? Chtějí něco zastřít?“ zeptal se Hassan Mezian.
SOUVISEJÍCÍ: Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích