Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Ondřej Krajník, Hassan Mezian, Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Ondřej Krajník, Hassan Mezian, Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE /Vize pro Česko/ – Někteří politici se domnívají, že vyřešením krize v českém zdravotnictví je privatizace nebo rušení oddělení či celých nemocnic. V květnové debatě Vize pro Česko v Litoměřicích naopak jiný pohled na komplikovanou problematiku nabídli senátor a lékař Hassan Mezian (ČSSD) a ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník.

Reklama

Před několika měsíci ředitelé velkých pražských a krajských nemocnic se nechali slyšet, že přetíženost jejich nemocnic pacienty dojíždějících z regionů by vyřešila znovu uzákoněná spádovost. Jinými slovy pacient z Litoměřic by nemohl jet do Ústí nad Labem či do Roudnice nad Labem a naopak.

„Pokud se vrátíme ke spádovosti, je to regulace, nikoliv kontrola. Proč se ta diskuse znovu objevila na toto téma? Určitá část zdravotnictví je podfinancovaná a protože zanikají akutní nemocnice, tak lidé je vyhledávají v centrech. A ta centra jsou zahlcena pacienty. A samozřejmě jsou i případy, kdy do nemocnice můžete chodit třikrát čtyřikrát za den. Obvodní lékaři jistě potvrdí, jak mají v pondělí plné čekárny lidí v důchodovém věku. A politici to nechtějí řešit. Místo toho, aby regulovali na obou stranách - nejen u nemocnic, ale i u pacientů, tak u nich si to netroufnou,“ kritizoval dlouhodobý stav v českém zdravotnictví Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Tomáš Krajník: Financování zdravotnictví probíhá asi tak jako výherní automat

„Poplatky pro pacienty jistě měly smysl, zvláště, pokud byla nízká částka limitu, kdy v okamžiku, kdy ji jako pacient překročíte, tak pojišťovna hradí vše nad tou částkou. Otázka je spíše, zda to měl být poplatek nebo hospodaření s účtem pacienta jako to je v Německu, kde jste pozitivně motivováni. Z pohledu financování nemocnice poplatky smysl měly, ale ne zase tolik, že by se na tom mohlo stavět. Spíše to mělo určitý regulační smysl, aby péče nebyla zneužívána,“ řekl ředitel roudnické nemocnice.

Podle litoměřického lékaře Hassana Meziana poplatky nejsou v současnosti hlavní problém ve zdravotnictví. „Je to nedostatek personálu, neadekvátní politické zásahy jako je  rušení nemocnic a oddělení či privatizace. Nejsou dostatečné analýzy diskutované s veřejností a také je zdravotnictví podfinancováno,“ nabídl pohled na podfinancování zdravotnictví. „Zejména ve mzdových podmínkách personálu. Je rozdíl mezi platy v Česku a v sousedním Německu. A to je do jisté míry jeden z faktorů, proč lékaři chybí v českých nemocnicích.“

SOUVISEJÍCÍ: Ministr - zpěvák. Vojtěch a Babiš nechápou příčiny krize ve zdravotnictví, říká David Rath

Tomáš Krajník zmínil i systém vzdělávání.

„Vyšel nový zákon o vzdělávání a dva roky bude trvat než bude prováděcí vyhláška,  jak se mají zdravotníci vzdělávat. Oni nemají jasnou představu, jaké to jejich vzdělání bude. Navíc se z toho stal obchodní artikl, kdy fakultní nemocnice mají akreditace a schválení na všechno. Dříve ty nemocnice, které měly akutní péči, vzdělávaly pracovníky. V současnosti je to tak, že musíte vytvořit obrovské množství papírů, abyste získali akreditaci. Je to obrovská byrokracie. Průhlednost vzdělávání je další důležitý aspekt,“ uvedl ředitel Podřipské nemocnice.

Ten zmínil i nedostatek lékařů a z toho vyplývající dvojnásobné úvazky. „Všichni se tváří, že to není pravda, ale realita je taková.“

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

„Řeknu vám to jako ekonom a manažer. Pokud budu mít něčeho nedostatek, jak to budu řešit? Snížím spotřebu. Zruším nemocnice, tím snížím spotřebu. Řeknu, že jsem to vyřešil. Mám míň nemocnic, protože mám méně lékařů,“ prohlásil Tomáš Krajník.

„Jenže politici nikdy neřeknou, že tím snižují životní úroveň lidí - pacientů. Berou jim něco, co měli. Politici žijí ve své bublině. Oni jsou schopni s vážnou tváří vám říci, že pro každého není problém vzít své auto a dojed si do vzdálenější nemocnice,“ narážel ředitel roudnické nemocnice na slova pronesená v médiích z úst místostarosty Štětí Miroslava Andrta.

SOUVISEJÍCÍ: Dětská pohotovost v Roudnici nebude. Nepodpořil ji ani místostarosta Štětí Miroslav Andrt (ČSSD)

„Pak je tu aspekt, že počet lidí zůstává stejný. Co se tedy stane? Budou jezdit dál, budou čekat dlouhé hodiny v ordinacích, lékaři, kterých je málo budou přetížení. Takže rušením nemocnice či oddělení se nic nevyřeší,“ upozornil Tomáš Krajník.

„Pamatuji si, jak se říkalo, že pokud se zruší porodnice v Roudnici, tak se přesunou do Litoměřic. Když několik měsíců porodnice v Roudnici nebyla, tak se to ukázalo, že to tak není. Také mě překvapilo tvrzení, že lepší péče je ve velké nemocnici. To není pravda. Je rozdíl mezi typem operací. Běžné zákroky se v malých nemocnicích dělají tak často a v takovém množství, že ti lékaři jsou na tyto operace zkušenější než ve velkých nemocnicích,“ vysvětlil ředitel Podřipské nemocnice.

„Malá nemocnice našeho typu nemá ambice, abychom dělali srdeční bypassy jako v IKEM. Ale tyto nemocnice zase nechtějí řešit ty běžné operace, které se dělají v malých nemocnicích. To je i ten důvod, proč ředitelé velkých nemocnic začali mluvit o spádovosti. Jenže kam mají lidé jezdit, když v jejich regionu jim někdo ruší oddělení?“ zeptal se Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Kdo vytváří strategii zdravotnictví?

Podle Hassana Meziana to ani ministr zdravotnictví nemusí být tím, kdo je hlavní postavou. „Pokud poslouchá špatné poradce nebo vláda má špatného premiéra, tak bude jen plnit to, co si přeje premiér. Ministr zdravotnictví tedy není klíčovou postavou. Navíc do toho promlouvají jak poslanci, tak úředníci ze zdravotních pojišťoven,“ nastínil „krutou“ realitu.

„Mám obavu, že nejvíce v tuto chvíli o tom rozhodují finanční lobby. Politici jsou v nějakém vleku,“ zaspekuloval Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník: Je nenormální, že po studiu nastoupí pouze 30% absolventů

Reklama

Hodnocení

2.11 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře