Děkan FSE UJEP Jaroslav Koutský: Máme pocit, že kvalita zájemců o studium se zhoršuje

Jaroslav Koutský. Foto: archiv J. KoutskéhoJaroslav Koutský. Foto: archiv J. Koutského

Ústí n/L. /VIZE PRO ÚSTECKÝ KRAJ/ - Děkan Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FSE UJEP) v Ústí nad Labem Jaroslav Koutský hovoří v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz o vizích fakulty a její roli v Ústeckém kraji a v České republice.

Reklama

Jakou roli by měla hrát fakulta v rámci univerzity, města a regionu a v rámci republiky?

Odpovím v opačném pořadí. V rámci ČR patříme do spektra regionálních ekonomických fakult, které vznikly po roce 1989 ve významných krajských městech.

Na úrovni regionu se snažíme garantovat odbornost v ekonomických a sociálních tématech. Jsme institucí, kde  jsou odborníci, kteří mohou přispět do veřejné diskuse na úrovni regionu. Také věříme, že jsme, a čísla zájemců o studium nám to potvrzují, dobrou adresou pro studenty, kteří mají zájem o ekonomické a sociální obory.

Z hlediska zaměstnavatelů chceme být vnímáni jako dobrá vzdělávací instituce, ze které vychází lidé s kvalitním vzděláním. Na univerzitě se považujeme za důležitou zakládající fakultu univerzity.

Měla by být fakulta výzkumná nebo spíše vzdělávací. Na univerzitě se to již prolíná?

Naše těžiště je především v kvalitním vzdělávání. To je naše hlavní priorita. To nezpochybňuje fakt, že ve vybraných tématech usilujeme i o produkci odborných výstupů.

Vysokých škol a oborů s ekonomickým zaměřením je v Česku hodně. Třeba předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková pro média uvedla, že by byla potřebná redukce a domnívá se, že polovina oborů by mohla být zrušena. Co si o tom myslíte?

Konkurence mezi školami s těmito obory je veliká, ale nepřísluší mi veřejně hodnotit, zda by mělo dojít k nějaké redukci. Určitě jsou mezi jednotlivými školami kvalitativní rozdíly. Avšak je nutné říci, že v otázce nezaměstnanosti absolventi ekonomických fakult a oborů nepatří mezi nejproblematičtější skupinu mezi vysokoškoláky. Z tohoto pohledu jsou problémové jiné obory a často jsou to překvapivě ty, jež nyní žádají nejvyšší veřejnou podporu.

Umíte zjistit a je vůbec nějaké zjišťování toho, jací studenti ze středních škol míří na vaši fakultu a zda je vzdělanostní posun – k lepšímu, k horšímu – u maturantů? Vysoká škola je součástí celkového vzdělávacího procesu a je na jeho konci.

Samozřejmě si analýzy, z jakých středních škol přicházejí naši studenti, děláme, ale to nám řekne jen typy škol, nikoliv kvalitu jejich absolventa. S kolegy se samozřejmě o tom bavíme, a i když to jsou naše subjektivní dojmy, máme pocit, že kvalita zájemců o studium se zhoršuje.

Jaký máte názor na české školství jak je nastaven proces vzdělávání? Hodně se za příklad dává duální německý systém, zatímco v Česku stále přetrvává ten co všichni známe.

Vidím tisíc a jeden problém v českém školství jako celku a umím si představit změny, aby školství reagovalo na současný svět a jeho požadavky. Na druhou stranu největším problémem stávajícího školství je neustálý pokus o reformu, který kontinuálně probíhá a celý systém destabilizuje a omezuje možnost jakéhokoliv koncepčního rozhodování na úrovni jednotlivých škol. Je to paradox. Z mého pohledu jsou změny nutné a potřebné, zároveň  jsme obětí nepřetržité změny, kdy vůbec nevíme, jak budeme financováni za dva tři roky.

Současný systém financování je jaký?

Nechci čtenáře unavovat detailem a tak zjednodušeně řeknu, že jsme financováni dle počtu studentů a pak dostáváme peníze za vědeckou činnost, projekty a z aplikovaných zakázek.

Myslíte, že by pomohla podpora města či měst, nebo raději ani nechcete, aby byla zachována akademická nezávislost?

Dovedu se představit podporu při zachování nezávislosti, tak jak to funguje v kultivovaných vyspělých státech. Podpora je nyní spíše v rovině rétorické, v rovině obecných proklamací, ale neregistrujeme příliš mnoho konkrétní, finančně vyjádřitelné, spolupráce.

Zapojují se studenti do tvorby celospolečenských projektů, nebo se raději věnují jen samostudiu a o širší projektové aktivity není zájem?

V této otázce je deficit na naší straně. Na jednu stranu studentům umožňujeme praxe v institucích a ve firmách, ale že by studenti byli tlačeni do veřejné diskuse a kultivace veřejného prostoru, to se nám bohužel na fakultě zatím moc nedaří.

V Ústí nad Labem moc nefunguje kulturní život. Hodně pořadatelů a provozovatelů kulturních zařízení se domnívalo, že krajské město, kde je univerzita a jsou mladí lidé, by se mohlo přiblížit úrovni třeba měst jako je Plzeň. To se nedaří a ukazuje se, že ani vysokoškolští studenti nejsou hybnou silou. Čím to z vašeho pohledu může být, že Ústí není vnímáno jako studentské město?

Studoval jsem v Plzni a ta atmosféra tam je zcela jiná. Třeba ve středu večer je v ulicích a barech plno lidí. To tady není.

Nedokážu ale jednoduše zformulovat, proč prostředí v Ústí je slabší než v jiných srovnatelných městech. Řekl bych, že jedním z faktorů může být to, že vše vzniká od kritické masy přítomných studentů. Čistě kvantitativně Ústí nelze označit jako studentské město. UJEP má kolem 10 tisíc studentů, což není mnoho. Z univerzitních měst je to asi nejméně.

Dalším důležitým faktorem může být, že my máme především studenty z regionu, kteří se na večer vrací do svých měst a v Ústí nezůstávají. Relativně malý počet studentů není schopen vytvořit vibrující kulturní a zábavní scénu ve městě

Rozhovor je součástí multimediálního projektu Vize pro Ústecký kraj, který patří pod platformu Vize pro Česko.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře