Nemocnice v Ústeckém kraji mají být samostatnější. Centrální řízení asi nebude

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: SeveročeskýDeník.cz

Krajský nemocniční holding ve vlastnictví Ústeckého kraje známý jako Krajská zdravotní, asi změní styl řízení. Změny ve vedení největšího zaměstnavatele na severu Čech ale probíhají prakticky každý měsíc.

Reklama

Po zimní kauze, kdy skončil předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek - a to poté, co upozornil s dalšími členy představenstva na údajně nestandardní smlouvy poradkyně ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) s Krajskou zdravotní a odvolal ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackiho - se vedení představenstva Krajské zdravotní ujal Adam Vojtěch (za ANO).

Za jeho úřadování byl zvolen nový ředitel Krajské zdravotní Petr Malý. Chirurg šéfoval rumburské Lužické nemocnici, kterou pod svá křídla vzal Ústecký kraj a má doplnit zdravotnická zařízení ve vlastnictví Krajské zdravotní.

Mezitím Adam Vojtěch opět opustil post předsedy představenstva Krajské zdravotní a zamířil zpět na ministerstvo zdravotnictví, kde se ujal pozice ministra. Z této funkce přitom odešel v září 2020, aby se do ní vrátil v květnu 2021 (když rezignoval Petr Arenberger).

A právě Petr Malý plánuje velkou organizační změnu vedení jednotlivých nemocnic. Kromě Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem to jsou nemocnice v Teplicích, Děčíně, Mostě, Chomutově a také v Litoměřicích a Rumburku. Spekuluje se o i začlenění Žatce.

Úvahy o decentralizaci začaly vznikat už za Adama Vojtěcha. Spočívat by měla v řízení jednotlivých nemocnic, avšak díky velikosti by měla být zachována centralizace například ve vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.

„Mělo by dojít k částečné decentralizaci řízení. Centralizace by měla být zachována tam, kde to dává smysl, kde je nějaký benefit z obrovského celku, kterým Krajská zdravotní je. Tedy například při jednání s pojišťovnami, s dodavateli a při nákupech. Tam je to výhodné. V dalších oblastech bychom ale chtěli do jisté míry řízení decentralizovat, na nemocnice a jejich vedení přenést větší odpovědnost za provoz, jejich hospodaření a výkony,“ uvedl při představování změn Adam Vojtěch, tehdy ještě předseda představenstva Krajské zdravotní.

Současné řízení jednotlivých nemocnic spočívá v řízení po zdravotní stránce, tzv. zdravotní ředitelé. Tuto funkci má většinou k primariátu přidělenou jeden z primářů dané nemocnice. Jiná situace je v Litoměřicích, kde je ředitelem stále Radek Lončák, který řídil i nemocnici ve vlastnictví města Litoměřice, od roku 2013 do 2021.

Podrobnosti o tom, jak by "decentralizace" Krajské zdravotní skutečně vypadala, nejsou zatím známy. Ani opozice v krajském zdravotnictví vizi předem neshazuje ze stolu.

Na uvolněné posty v představenstvu Krajské zdravotní navíc míří Jakub Komárek (krajský manažer ANO v Ústeckém kraji), který se přesune z dozorčí rady Krajské zdravotní. A také Stanislav Dostál, který je vedoucím ekonomického odboru krajského úřadu.

Reklama

Hodnocení

2.64 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře