Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem chce atakovat hodinovou hranici a přivítá mistryni světa

Archivní foto. Zdroj: Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem
Archivní foto. Zdroj: Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem

Padne magická hodinová hranice? Toť ústřední otázka šestého ročníku Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Startovní pole totiž hostí hned čtyři běžce, kteří již v minulosti magickou šedesátku překonali. Severočeská metropole rovněž přivítá letošní půlmaratonskou mistryni světa Peres Jepchirchir, kompletní českou mužskou špičku a zajímavá jména nechybí ani mezi českými ženami. Šestý ročník závodu pod hlavičkou RunCzech běžecké ligy startuje již v sobotu 17. září!

Reklama

Diváci se v Ústí mohou těšit na výběr těch nejlepších světových vytrvalců.

Elitní atleti a tisícovky hobby běžců si budou při ústeckém závodě opět moci užít průběhu chemickým areálem Spolchemie. Tamním asfaltem proběhne hned několik pořádně rychlých párů nohou – vždyť čtyři atleti již překonali na půlmaratonu magickou hodinu! V nejlepší formě se letos ukazuje Keňan Barselius Kipyego, který si v Praze druhým místem stlačil osobní rekord na 59:30 a svoji výkonnost potvrdil i vítězstvím při půlmaratonu v Českých Budějovicích.

Nejrychlejší půlmaraton v nohách (59:25) má však Maročan Aziz Lahbabi, byť již z roku 2014. Pod hodinu umí běžet rovněž Geofrey Kusuro a Adugna Takele, vítěz Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem závodu z předloňského roku. Především tato čtveřice bude zřejmě útočit na rekord závodu, který má hodnotu 1:00:38. Bez šance ale není ani Peter Kwemoi, Emmanuel Kipsang či Stephen Omiso Arita.

Historicky nejlepší výkon je v jasném ohrožení i mezi ženami. Na svůj vlastní loňský rekord závodu bude útočit Keňanka Peres Jepchirchir. Ta zazářila na letošním mistrovství světa, když v Cardiffu nenašla přemožitelku a získala zlato. Peres se loni v České republice dařilo velmi, kromě Ústí nad Labem zvítězila v rekordu závodu také na Birell Grand Prix Praha, letos na své výkony bude chtít zcela jistě navázat.

Držet krok s jejím nasazeným tempem se budou snažit etiopské běžkyně Mulie Dekebo a zejména Aberu Mekuria. Bez šancí není ani japonská běžkyně Misato Horie, ta se zatím na závodech RunCzech běžecké ligy umístila nejlépe čtvrtá a ráda by to minimálně o jednu příčku vylepšila. Zaběhnout skvělý závod umí rovněž Ashetu Bekere, vítězka letošního Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice.

Co se českých mužů týče, na startu bude obhájce nejlepšího českého ústeckého času Milan Kocourek nebo Jiří Homoláč (právě jemu Kocourek český rekord sebral) a Jan Kreisinger. Všichni tři se představí již při Birell Grand Prix Praha a bude otázkou, komu se nejvíce vydaří zářijový dvojstart na závodech RunCzech. Dá se však očekávat velmi vyrovnaný a napínavý souboj. Tradiční českou trojici doplní letošní český maratonský mistr Petr Pechek, v Ústí poběží také Martin Kučera nebo Martin Frelich.

České ženské startovní pole na poslední chvíli přišlo o svou nejzářivější hvězdu. Olympijská maratonská běžkyně Eva Vrabcová totiž na poslední chvíli svůj start zrušila.

I tak je ale české ženské startovní pole více než důstojné. Prim by v něm měla hrát Anežka Drahotová, ta se na půlmaratonskou trať vrací po roce a půl. Drahotová úspěšně kombinuje běh s chůzí, v ní se jí na dvacetikilometrovém závodě podařilo uspět na olympijských hrách v Rio de Janeiru, kde finišovala desátá. Čeští fanoušci se mohou těšit rovněž na Petru Kamínkovou, Ivanu Sekyrovou nebo Dagmar Rychnovskou.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem startuje v sobotu 17. září v 15.00 a kromě elitních atletů se na trať vydá 3 600 dalších běžců. O hodinu a půl dříve se pak rozeběhne dm rodinný běh, ten poběží 2 500 účastníků, v pravé poledne rovněž odstartuje Spolchemie český pohár v handbike.

ZDROJ: Tisková zpráva Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře