Tomáš Heřman zvedá fotbal v Brné. V mém věku mám pořád ambice, říká

Tomáš Heřman. Foto: MojeÚstecko.cz
Tomáš Heřman. Foto: MojeÚstecko.cz

ÚSTÍ N.L. - V posledních letech zažívá fotbalové obrození tým SK Brná. Z nejnižších soutěží se klub prodral až do krajského přeboru a ani to by nemusela být konečná. Především hrajícím trenérem SK Brná je bývalý protřelý ligový fotbalista Tomáš Heřman, který i v pokročilém sportovním věku rozdává cenné rady mladším spoluhráčům.

Reklama

Tomáš Heřman prošel Slavií Praha, Viktorií Plzeň či Teplicemi. V Belgii si zahrál ve třech klubech jako KFC Turnhout, AEC Mons a KV Kortrijk. Není proto překvapení, že patří k největším osobnostem krajského přeboru Ústeckého kraje i v současné době.

Zavzpomínejte ještě na nedávný souboj v rámci předkola MOL Cupu proti divizním Zbuzanům, v jejichž dresu nastoupila řada zvučných hráčů s prvoligovou minulostí.

Prohráli jsme 2:9. Chtěli jsme si to hlavně užít. Za soupeře hrál například Mario Lička, který v minulé sezóně nastupoval v první polské lize a samozřejmě to bylo znát. Osobně jsem se v lize před lety ještě potkal s Markem Kinclem. S ligovými zkušenostmi nastoupili i hráči jako brankář Winter či obránce Dosoudil. Věděli jsme, kdo proti nám hraje, a kvůli divákům jsme nechtěli pouze bránit.

Co říkáte jako bývalý prvoligový fotbalista na současnou situaci v českém fotbale a hlavně na fakt, že do pražských klubů Sparty a Slavie přichází řada zahraničních hvězd?

Za mé doby se dlouho z české ligy nikam neodcházelo a nejlepší hráči hráli doma. Pak přišel zlom po EURO 96, kdy řada reprezentantů šla do zahraničí. Teď je situace znovu jiná a několik zahraničních borců přišlo sem. Pro diváky jistě bude zajímavé, když uvidí v akci hráče jako Danny, Altintop a další. Ale nesmí se to přehánět a prostor by měli dostat i čeští hráči.

Jak vzpomínáte na svou prvoligovou minulost?

V dospělém fotbale jsem začínal ve druhé lize v dresu Chomutova za trenéra Koubka. Tam jsem vstřelil patnáct gólů a zamířil do pražské Slavie. To bylo na začátku devadesátých let. Pak jsem strávil také šest let v Plzni třeba za trenérů Hřebíka či Uličného. Pak jsem šel na rok do Teplic a v té době zrovna Plzeň sestoupila (úsměv). V Teplicích jsem zaznamenal ročník 1998/1999, kdy jsme skončili v tabulce druzí. Byl jsem tam i zraněný a pak zamířil na několik let do Belgie. Po konci v Belgii jsem byl ještě chvíli v Německu.

Pojďme ještě zavzpomínat. Jak jste se z Teplic na přelomu tisíciletí dostal do Belgie?

Tehdy přišel pán z Belgie obchodující se sklem na zápas do Teplic a hledal hráče pro jejich druholigový klub. Já býval v té době zraněný a na startu přípravy jsem se znovu zranil, tak mě Teplice prodaly. A v Belgii jsem zažil dobré časy. Jen jsem s Teplicemi nezažil předkolo Ligy Mistrů proti Borussii Dortmund.

Co přišlo po vaší fotbalové kariéře?

Dostal jsem nabídku na pozici hrajícího trenéra v Chomutově ve čtyřiceti letech. Hráli jsme divizi a ucházeli se o postup do ČFL. Pak jsem už víceméně s fotbalem končil úplně a přešel na civilní zaměstnání. Aktuálně mě baví fotbal na amatérské bázi v Brné.

Proč jste se nedal na trenérskou dráhu?

Měl jsem nabídky ze třetí ligy s tím, že by mi klub zaplatil i studium trenérské licence. Ale chtěl jsem od fotbalu už přejít někam jinam a poznat také jiný obor. Nyní podnikám s oběma bratry na různých úrovních. Jedná se o správy bytů atd.

Jak jste se dostal do Brné?

Oslovil mě kamarád s tím, že to tady pozvedneme. Poslední léta se Brné daří. Klub zažil postupy z B. třídy, A. třídy, postoupil do krajského přeboru a historicky jsme si také zahráli v MOL Cupu. To jsem nečekal, že si tohle ještě v mých skoro osmačtyřiceti letech zahraji (úsměv). Jen jsem se z útočníka posunul na stopera. A pomáhám s trenérskou prací Milanu Česlákovi.

Jak se pracuje s hráči v Brné?

Těžko hodnotit (úsměv). Jeden z pěti hráčů je kvalitní, bylo by třeba, aby na sobě hráči i na této úrovni více pracovali. Mladí jsou trochu rozmazlenější. Jen talent nestačí ani v krajském přeboru.

Jaké máte plány s klubem SK Brná?

Je to ambiciózní klub. Přišel jsem sem za kamarádem a užívám si to tu. Nedávno jsme si postavili nové střídačky, opravujeme si kabiny. Klub se z A. třídy dostal do krajského přeboru, což je úspěch. Ambice mám i v současném věku. Chceme hrát v tabulce nahoře a poprat se o postup do divize. Ale to není úplně rozhodující. V krajském přeboru hrajeme proti celkům z velkých měst z regionu jako Most, Kadaň, Litvínov a to naše diváky zajímá. Proč jezdit v divizi někam na hřiště týmů ze středočeských klubů. Libiš, Neratovice, na to sem nikdo nepřijde.

Jaký tým je vaším rivalem?

Určitě Neštěmice. To má vždy náboj.

Nechtěli byste například spolupracovat s nějakým klubem z vyšší soutěže, například s ústeckou Armou či Litoměřickem?

FK Ústí nad Labem nám nabízelo některé hráče, ale mám tu kluky, kteří chtějí hrát, tak není důvod sem brát někoho na hostování. Což ani podle nové fotbalové legislativy v těchto soutěžích nelze. Museli by přijít jen na přestup.


Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře