V Ústí se opět vyskytuje žloutenka. Často mezi nepřizpůsobivými

Nemocnice, ilustrační snímek. Foto: pixabay.com
Nemocnice, ilustrační snímek. Foto: pixabay.com

ÚSTÍ N.L. - Po krátké pauze v Ústeckém kraji a především v Ústí nad Labem opět řádí žloutenka.

Reklama

 

Žloutenka hlásí výskyt na Ústecku

Během jediného týdne se v Ústí žloutenkou nakazilo 30 lidí. Celý letošní rok je výskyt žloutenky v regionu problém, její přítomnost gradovala v srpnu. Zdá se, že se situace nezlepšuje ani s přicházejícím podzimem.

Největší riziko nakázy se ukrývá ve vozech městské hromadné dopravy a často se žloutenka rozšiřuje mezi sociálně slabšími skupinami a nepřizpůsobivým obyvatelstvem.

Jelikož se žloutence lidově říká nemoc špinavých rukou, nejlépe onecmoněním lze předejít dodržováním základní hygieny.

Stačí si umýt ruce

Hygienici dokonce radí, aby si občané po každé jízdě v MHD umyli ruce. Žloutenka se nejčastěji vyskytuje v městských částech Krásné řezno, Mojžíř či Předlice.
Ředitel ústecké MHD  Libor Turek sdělil Ústeckému Deníku, že dopravní podnik začne uvažovat nad pravidelnou denní dezinfekcí vozů na uvedených rizikových linkách. Autobusy se jinak podle ředitele uklízí každé tři dny.

Zvýšená dezinfekce stolování a nádobí nyní už probíhá ve školních jídelnách a sociálních zařízeních.

Žloutenka ale netrápí pouze Ústecko. Výskyt letos už hlásily oblasti Litoměřicka, Děčínska, Mostecka či Teplicka. Na Ústecku se objevuje v rizikových čtvrtích jako Mojžíř, Předlice či Krásné Březno, kde převažuje sociálně slabší obyvatelstvo.

Primář oddělení Pavel Dlouhý médiím řekl: "Onemocnění postihuje převážně mladší osoby. Hodně malé děti, i ty nejmenší, roční, dvouleté, tříleté. V polovině případů se jedná o malé děti a v polovině o mladé dospělé."

Nemoc špinavých rukou nejčastěji postihuje sociálně slabé, žloutenkou se ale může nakazit kdokoli a to kdekoli. Ke kontaktu s nemocí může přijít v městské hromadné dopravě, v obchodech i na ulici. Zkrátka kdekoli.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře