Ústecká zoo má nový přírůstek: malé tamaríny bělohubé

Tamaríni bělohubí. Foto: archiv Zoo Ústí n. L.Tamaríni bělohubí. Foto: archiv Zoo Ústí n. L.

Ústí n/L. - Nejnovějším přírůstkem ústecké zoologické zahrady jsou dvojčata tamarínů bělohubých. Návštěvníci je mohou vidět v pavilonu exotária.

Reklama

V pondělí 21. října 2013 se v ústecké zoo narodila dvojčata tamarínů bělohubých, tento druh drápkatých opiček obývá pavilon exotária.

Malí tamarínci vypadají trošku jako šedivé myšky, které může pečlivý pozorovatel objevit od prvního dne na zádech jejich rodičů. Většinou je nosí hlavně samec, ale v péči se střídá i se samicí, která je kojí. Taková péče je u drápkatých opiček běžná, později se dokonce zapojují i ostatní členové rodinné skupinky. V našem případě ji kromě rodičů tvoří dva starší sourozenci, oba jsou samečci, kteří se u nás narodili v roce 2011 a 2012. Rodiče pocházejí z jiných zoologických zahrad, samička se narodila v Zoo Bojnice na Slovensku a sameček pochází z německého Tierparku Gettorf. Oběma je šest let a v naší zoo jsou od roku 2010.

Chov drápkatých opiček je náročný na různorodost a pestrost potravy i na dostatek UV záření a tepla. To jim zajišťují speciální lampy a výhřevné zdroje. Co se týče krmení, dostávají speciální kaši plnou vitamínů, k jejich oblíbeným pochoutkám dále patří  krmný hmyz, zejména sarančata, banány, hroznové víno či piškoty. Samozřejmě, že kromě toho dostávají širokou škálu dalšího ovoce a zeleniny, rýži a různé doplňky.

Informace z jejich domoviny, což je jihoamerická Amazonie, konkrétně sever Peru, sever Bolívie a dvě oblasti v západní Brazílii, nejsou tak tragické jako u jiných druhů drápkatých opiček, přesto je tento druh zapsán v Mezinárodním seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List). Populace je zatím stabilní, i když může být ohrožena kácením tropických pralesů a jejich fragmentací, popř. chovem jako domácí mazlíčci.

Zdroj: Věra Vrabcová, mluvčí Zoo Ústí nad Labem

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic
Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy
V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna

Děčín zredukuje dávky na bydlení Děčín zredukuje dávky na bydlení
V Děčíně se opraví Tyršův most V Děčíně se opraví Tyršův most
Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda


Komentáře