Tajemství mrtvého Trabanta z Divoké rokle poodhaleno

Exhumace Trabantu. Foto: Topi PigulaExhumace Trabantu. Foto: Topi Pigula

Ústí n/L. - Nadšenci o víkendu vykopali vrak Trabanta z unikátní přírodní památky Divoká rokle u Ústí nad Labem. Ještě ho ale budou muset rozřezat a odvézt.

Reklama

Po několika desetiletích poklidného spánku bylo z vraku Trabanta v dolní části přírodní památky Divoká rokle nad Mojžířem vidět pouze jedno kolo a pár zprohýbaných plechů a bakelitu. To ale již po této sobotě neplatí; dvacítka nadšenců vybavená krumpáči a rýči vrak doslova a do písmene exhumovala.

"Ukázalo se ale, že ten vrak není až tak rozložený, jak jsme očekávali. Čeká nás tedy ještě druhá část dramatu, kterou bych nazval pitva," vypráví Jan Kvapil z organizujícího sdružení Středohoří sobě.

Vrak bude totiž třeba dopravit ještě necelého půl kilometru k silnici neschůdnou roklí s několika skalními prahy a popadanými stromy. "A to je trochu problém, toto nezvládneme bez rozřezání zbytku auta flexou nebo autogenem. Budeme moc vděční, kdyby nám byl někdo ochoten alespoň jeden z těchto přístrojů vypůjčit," dodává Kvapil. Sdružení Středohoří sobě hodlá dokončit úklid Divoké rokle, a tím konečně odhalit "tajemství mrtvého Trabanta," do konce září nebo začátku října, než začnou ty pravé podzimní plískanice.

Organizátory příjemně překvapil zájem veřejnosti o tuto úklidovou akci, neboť ji ohlásili pouze přes sociální síť facebook. Na místo dokonce dorazila skupina aktivistů kolem hnutí Pro! Ústí, včetně lídra neštěmické kandidátky Jiřího Škody, a lídryně neštěmické kandidátky Ústeckého fóra občanů Lenka Jaremová.

"Člověk by si až myslel, že ta vysoká účast je způsobená nadcházejícími volbami, ale lidé kolem Pro! Ústí prý pořádají podobné úklidové akce již od jara a i Lenka Jaremová se léta angažuje v úklidech Krásného Března a okolí. Mě osobně spíše přilákal ten nádech tajemna," přemítá jedna z účastnic Helena Patráková.

Vrak Trabanta určitě váží několik set kilogramů. "S účastníky sobotní exhumace jsme se dohodli, že ho odvezeme do sběrny a výnos věnujeme na opravu Hraničáře. Spojíme tak užitečné s užitečným," uzavírá Kvapil.

Nejblížší akcí sdružení Středohoří sobě je Švestková pouť u kaple a studánky svatého Víta v Sinutci na Libčevesku. Již tuto sobotu 6. září 2014 od 16 hodin poprvé po mnoha desetiletích bude odsloužena první mše v prostorech této krásné, ale i zdevastované barokní stavby.

Při obřadu zazpívá přední český interpret a znalec barokní hudby Michael Pospíšil. O kapli již několik let pečujeme spolu se Spolkem pro záchranu kaple sv. Víta v Sinutci, v loňském roce byla dokončena oprava střechy.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic
Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy
V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna

Děčín zredukuje dávky na bydlení Děčín zredukuje dávky na bydlení
V Děčíně se opraví Tyršův most V Děčíně se opraví Tyršův most
Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda


Komentáře