Pod Chabařovicemi je stále uhlí. V okolí města nelze nic stavět

Chabařovice. Foto: archiv MojeÚstecko.cz
Chabařovice. Foto: archiv MojeÚstecko.cz

Chabařovice - V době, kdy se diskutuje o prolomení těžebních limitů na Litvínovsku a zbourání Horního Jiřetína či Černic, jsou ve stínu Chabařovice. Pod městem a v okolí nově vznikajícího jezera Milada se nachází uhlí. Může být vytěženo?

Reklama

Cílem není vyvolat paniku, ale na Ústecku se stále nachází ložiska uhlí. Přestože ještě na začátku 90. let se hovořilo o možnosti pokračovat v těžbě, které by padlo za oběť i město Chabařovice, v současnosti se nezdá zcela pravděpodobné, že by těžba uhlí byla obnovena.

Přesto ložiska uhlí ochromují rozvoj a výstavbu v okolí města. "Zásoby uhlí pod Chabařovicemi jsou odepsané, tak jako pod jezerem Milada. Mezitím je ale stále chráněné ložisko a to nám dělá potíže," řekl pro MojeÚstecko.cz starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

"Rádi bychom vybudovali rekreační objekty u jezera, ale zatím to nejde. Myslím si, že se to podaří vyřešit. Horní zákon ukládá chránit ložiska nerostných surovin. A nad tím ložiskem vám nepovolí nic stavět, ani lehkou stavbu," vysvětlil chabařovický starosta.

Přitom hnědé uhlí pod Chabřovicemi je nejkvalitnější ze zásob na severu Čech. Důvodem je nejméně síry a nízká popelnatost.

Jak se uhlí podařilo "odepsat"?  Zejména to znamená, že uhlí právně neexistuje. Dále se Chabařovic zastalo tehdejší vedení města Ústí nad Labem, neboť dříve to byla součást krajského města a de facto čtvrť. V okolí Ústí byly v minulosti srovnány se zemí četné obce.

ČTĚTE:  Rozhodujeme se mezi menším a větším zlem, říká Miloš Zeman k prolomení limitů

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře