Japonci jsou chováním a pokorou někde jinde, než my, říká ústecký basketbalista Ladislav Pecka

Ústecký pivot Ladislav Pecka. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czÚstecký pivot Ladislav Pecka. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - V Česku nepůsobí mnoho sportovců, kteří by měli vlastní zkušenosti z angažmá v Japonsku. Jedním z mála je basketbalista Ladislav Pecka, od letošní sezóny posila prvoligového celku BK Ústí nad Labem. Třebaže strávil v daleké asijské zemi jen čtyři měsíce, získal hodně poznatků z tamního života, ale po sportovní stránce to podle jeho slov bylo slabší.

Reklama

Jak jste se dostal do Japonska?

Pořádně ani nevím (úsměv). Prostě přes jednoho známého, který měl také známého. Vrátil jsem se v březnu po sezóně, která probíhala od konce října. Byla to taková rychlovka.

Co si vybavíte nejvíce při vzpomínce na japonské prostředí?

Spoustu zážitků. Poznal jsem jinou mentalitu, viděl jsem odlišný svět. Japonci jsou chováním a pokorou úplně někde jinde, než my. Poslušně třeba stojí za sebou ve frontách a nepředbíhají. Šestkrát jsem i za tak krátkou dobu byl v Tokiu, které má snad čtrnáct miliónů obyvatel. Člověk, který takové velkoměsto nenavštívil, si ani nedokáže představit, jak to tam vypadá.

Domlouval jste se anglicky?

Bohužel angličtinu měli na špatné úrovni. Chodil jsem každý den po dva měsíce do školy na japonštinu. Něco jsem pochytil, znám základní písmo a umím základní slova.

A jak se vám zamlouval basketbal?

Působil jsem ve městě Nagoja, kde jsem hrál druhou nejvyšší soutěž. Byla to amatérská liga. Trénovalo se jen dvakrát týdně. Všichni místní hráči pracovali, jenom já jsem tam byl na profesionální bázi. Co se týče basketbalové kvality, cítil jsem stagnaci. To nebyla pro mě cesta vpřed. Na rozdíl od životní stránky, nedal mi tamní basketbal vůbec nic.

Takže česká první liga a starty za Ústí jsou pro vás vítanou změnou a příležitostí k posunu ve výkonnosti?

Je tady letos oproti loňsku hodně nový kádr a pořád jsme na začátku, pokud jde o souhru a výkony. Každý hráč včetně mě chce balón, ale musíme spíš praktikovat týmové pojetí. K tomu je zapotřebí trpělivost.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic
Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy
V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna

Děčín zredukuje dávky na bydlení Děčín zredukuje dávky na bydlení
V Děčíně se opraví Tyršův most V Děčíně se opraví Tyršův most
Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda


Komentáře