Chceme změny ve vztahu Technických služeb ke sportovním klubům, říká Jiří Madar

Jiří Madar. Foto: archiv MojeÚstecko.czJiří Madar. Foto: archiv MojeÚstecko.cz

Ústí n/L. - Opoziční hnutí UFO chce v ústeckém zastupitelstvu nastartovat několik témat k diskusi. Především sportovní koncepci, změnu fungování Technických služeb i prosadit převzetí LDN Ryjice z kraje pod město. "Mrzí nás, že nejsme v koalici s ANO a PRO! Ústí," říká v rozhovoru pro MojeÚstecko.cz Jiří Madar, předseda Ústeckého fóra občanů.

Reklama

Proč jste se znovu rozhodl dělat politiku. Nelze nezmínit různé kauzy z minulosti. To vás politika tolik baví?

Protože jsem se po osmi letech, co se v Ústí nad Labem dělo, nemohl na to dívat. Dohodli jsme se s lidmi, kterým to vadí, že půjdeme znovu do toho a ono to vyšlo. I přes mé kauzy z minulosti mě lidé zvolili (UFO má v zastupitelstvu na magistrátu 2 zastupitele - pozn. red.).

Měli jste ambici se podílet na vládnutí? Pochopil jsem, že vás mrzí, že ANO s PRO! Ústí vás neoslovilo a nepozvalo do koalice.

My jsme v předchozím zastupitelstvu nebyli a také jsme se vůči tomu, co se dělo, vymezovali. Když se podíváte na složení zastupitelstva, tak ANO, PRO! Ústí a my jako UFO jsme byly nové subjekty. Všichni ostatní byli lidé, kteří se na těch věcech, které se odehrávaly, podíleli. Proto nás to mrzí, že jsme nebyli osloveni. Bereme to jako fakt a tu práci, kterou jsme chtěli dělat, tak v ní budeme pokračovat a uvidíme.

Jak budete chtít svůj program prosazovat?

Předpokládáme, že budeme v opozici. Budeme hlasovat pro body koalice, které jsme měli společné. Pokud to bude předloženo, bude to čisté a bude to v pořádku. Samozřejmě budeme zkoušet navrhovat na zastupitelstvech i naše body z našeho programu. Očekáváme, že pokud bude koalice rozumná, tak pro ně hlasovat bude.

Ve vašich programových prioritách máte zahrnutou i LDN Ryjice a navrhujete, že by zařízení mělo být z kraje převedeno na město. Jak tu situaci vidíte?

Myslím si, že je nesmysl převádět LDN Ryjice do Krajské zdravotní. Není kam. Město by do toho mělo vstoupit, převzít pod město a zachovat ji v Ryjicích a investovat do ní peníze.

Pro UFO je priorita financování sportu. Systému šeků nejste nakloněni. Co navrhujete?

Je pravda, že systém šeků, který fungoval tzv. na hlavu, nebyl optimální. Je to asi dva roky zpátky, kdy sportovní svazy začaly důsledněji kontrolovat počty zapsaných sportovců a už s počty nelze různě "čachrovat". Protože šeky jsou problematické, měly by se dotace dávat znovu přímo klubům.

Jak fungoval systém v Ústí?

Šeky se dávaly do škol, rozdalo se to dětem, ty to přinesly domů a rodiče pak nevěděli co s tím. Do jakého klubu to dát... Klub to odevzdal městu a na základě toho dostal peníze.

A vy byste s tím udělali co?

Myslíme si, že tento systém se má zrušit.

Chcete debatu odstartovat a vymyslet něco jiného?

Ano, ale naši lidé už to mají vymyšlené.

Vám se nelíbí, že jste od nové koalice neslyšeli nějakou sportovní koncepci, ta vás asi bude hodně zajímat. Máte ji vypracovanou?

Máme připraven návrh, který chceme prodiskutovat s odbornou veřejností formou nějakého fóra, které chceme svolat a pak bychom to předložili radě města a zastupitelstvu. Město musí samozřejmě říci, kolik chce ze svých prostředků do sportu investovat. To byl měl být první krok, že si rozdělí kolik dá na kulturu, kolik na sport a pak v rámci tohoto rozdělení nastavit jasná pravidla. Transparentní přerozdělení prostředků.

Jaký máte názor na podporu profesionálního sportu ze strany města?

Říkáme, že by to mělo být komplexní. Myslím si, že se má podpořit zejména mládež, ale pokud chci město zviditelnit, tak bych nějakým způsobem měl preferovat ty sporty, za kterými jsou vidět nějaké výsledky. V Ústí se preferují z historického hlediska hlavně čtyři, ale doba se změnila a jsou i jiné. Koncepce by se měla předělat hlavně ve vztahu ke sportovištím. Myslíme si, že o sportoviště typu fotbalový nebo zimní stadion by se manažeři klubů uměli lépe starat než Technické služby. Tady jsou obrovské úspory.

Nějaký příklad?

Třeba zimní stadion, který je v majetku města. Provozují ho Technické služby. Když si hokej sežene reklamu, tak reklama musí jít na Technické služby. Když chci na stadionu provozovat restauraci, musí to jít na Technické služby. Osobně říkám, že to, co dělá město, není ideální. Kluby by si z to uměly vydělat více peněz a mohly by klesnout i příspěvky od města. Objekty by byly nadále v majetku města, snížily by se náklady na provoz stadionu třeba o 10 procent a řeklo by se hokejistům: Starejte se o to. A oni to rádi převezmou. Byl by přímý pronájem klubu, který by se staral o provozní věci. A tuhle debatu chce odstartovat.

ČTĚTE:  UFO půjde do opozice, avšak chce prosadit sportovní koncepci

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic
Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy
V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna

Děčín zredukuje dávky na bydlení Děčín zredukuje dávky na bydlení
V Děčíně se opraví Tyršův most V Děčíně se opraví Tyršův most
Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda Na mosteckém autodromu se představí vozy Škoda


Komentáře