Za Teplicko se do Vesnice roku přihlašuje málo obcí, a Bžany vyhrály, říká starostka Ivana Horčicová

Bžany - Hradiště. Foto: archiv Obec BžanyBžany - Hradiště. Foto: archiv Obec Bžany

Bžany /OBCE TEPLICKA/ - Bžany získaly nejvyšší ocenění vítěze v soutěži Vesnice roku 2015. "Máme zlatou stuhu - ocenění nejvyšší - Obec Bžany vesnice Ústeckého kraje roku 2015 a dále jsme obdrželi diplom za vzorné vedení obecní knihovny," říká v rozhovoru pro MojeTeplicko.cz starostka Ivana Horčicová.

Reklama

Kde se vzal impuls přihlásit se do soutěže?

Impulsem byl rozhovor s paní starostkou z Měrunic někdy před dvěma lety, kdy jsme hovořili o tom, že za okres Teplice se do soutěže přihlašuje jen málo obcí. Takže malá účast. Proto jsme se rozhodli v letošním roce se přihlásit.

Co bylo nutné za přípravy v soutěži?

Především v dubnu 2015 zastupitelstvo odsouhlasilo, že se obec Bžany do soutěže Vesnice roku přihlásí. Následovala každodenní práce na zpracování Charakteristiky předmětu soutěže Vesnice roku 2015 dle zadaných podmínek, protože přihláška musela být včetně všech příloh odeslána do 31.4.2015. Obec uhradila registrační poplatek, který je stanoven ve výši 2 koruny za každého občana přihlašované obce. Následovalo potvrzení o přijetí naší přihlášky a další přípravy na obci, protože komise pro hodnocení do obce byla nahlášena na 3. června od 8  do 10 hodin. V pátek 19. června ve večerních hodinách mi zavolala předsedkyně komise, že jsme získali zlatou stuhu a diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Jelikož jsme měli v sobotu 20.6. Bžanské slavnosti, tak jsem to celý den tajila a řekla jsem to všem přítomným z pódia jako překvapení dne. A od té doby následovali přípravné práce na slavnostní vyhlášení, které se koná vždy ve vítězné obci. Vyhlášení se konalo ve středu od 15.30 hodin na hřišti ve Bžanech. V pondělí 31.8.2015 proběhlo u nás i setkání s celostátní komisí, které jsme ve čtyřech hodinách museli předvést to krásné z našich všech osmi částí.

Jaký přínos má ocenění pro obec?

Je to především velká reklama pro obce v Ústeckém kraji, které jsou bohužel trochu posuzované ve špatném světle (šachty, průmysl). Všichni jsou mile překvapeni, jak je hezky i zde u nás na severu. Dalším přínosem je velká čest pro naši obec a především závazek pro budoucí práci všech, kteří chtějí pro svou obec pracovat a něco hezkého zde vybudovat. V neposlední řadě je to i ocenění ve smyslu finančním.

Jaké sportovní, kulturní akce obec dělá v průběhu roku a co chystá na podzim?

Obec pořádá pravidelně každý rok pro děti maškarní ples, dětský den, závěr prázdnin, mikulášskou nadílku. Pro dospělé je to obecní ples, a pro všechny Bžanské letní slavnosti, které letos byly již po třinácté. Dále obec přispívá na spoustu akcí, které pořádají lidé sami - bžanský triatlon, Skotské hry, soutěže SDH Lhenice, Pálení čarodějnic, akci rozsviťme obec aneb dýňování, rozsvícení vánočního stromu atd.

Jaké plány má obec pro podzim a rok 2016 - investice?

Především se jedná o dořešení několika projektových dokumentací a vyřízení stavebního povolení. V roce 2016 předpokládáme akce jako jsou: zateplení budovy MŠ, vybudování nového malometrážního bytu ve Lbíně, zpracování projektové dokumentace na vybudování rekreačně sportovního zázemí ve Lbíně. Úpravy obecních bytů. A práce na řešení odkanalizování šesti místních částí.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Zakleté Teplice? Po údajné bombě strašil dron na poště Zakleté Teplice? Po údajné bombě strašil dron na poště
Mladík za stovku bodných ran babičce vyfasoval 17 let Mladík za stovku bodných ran babičce vyfasoval 17 let
Estakáda na D8 v provozu. Řidičům se přes České středohoří uleví Estakáda na D8 v provozu. Řidičům se přes České středohoří uleví

Středeční ráno: Nehoda autobusu s vozidlem, jeden mrtvý Středeční ráno: Nehoda autobusu s vozidlem, jeden mrtvý
Brutálně zavraždil babičku. Padne výjimečný trest? Brutálně zavraždil babičku. Padne výjimečný trest?
Sklad ropy ve Vaňově? Sklad ropy ve Vaňově?


Komentáře