Vnuk zpěváka Pavla Nováka hraje fotbal za Jablonec. Na dědu stále vzpomínám, říká Filip Novák

Filip Novák. Foto: archiv FK Jablonec
Filip Novák. Foto: archiv FK Jablonec

Jablonec n/N. - Vnukem zpěváka Pavla Nováka je současný prvoligový fotbalista Filip Novák, obránce FK Baumit Jablonec. Také on má k hudbě blízko, i když se vydal na ryze sportovní dráhu. Ochotně se svěřil se vzpomínkami na svého dědečka.

Reklama

Velkou postavou československé pop music byl ve své době populární zpěvák, skladatel, textař a všestranný hudebník Pavel Novák. Svou kariéru začínal v 60. letech a posléze patřil do okruhu hvězd jako Karel Gott, Waldemar Matuška, Václav Neckář a další. V letošním roce by Pavel Novák oslavil sedmdesáté narozeniny, bohužel se jich ale nedočkal, protože zemřel v roce 2009 v necelých pětašedesáti letech.

Víte, že váš děda byl slavným a oblíbeným zpěvákem?

Samozřejmě a pamatuji si ho z mnoha televizních záznamů a archivních vystoupení, která se i nyní občas objeví na obrazovkách. Děda má i stříbrné nebo bronzové umístění z ankety Zlatý slavík, což byl tehdy obrovský úspěch! Ale nevím, v jakém roce to přesně bylo. Jeho písně znějí i nadále z rádií. Já jsem ročník narození 1990, proto mě mrzí, že jsem si dědu více neužil. Byl ve svém věku příliš mladý na to, aby tak záhy odešel. Staral se o nás o všechny (F. Novákovi se v očích lesknou slzy).

Tušíte, jaké jeho skladby měly ve své době u posluchačů největší úspěchy?

Hitem byla píseň „Nádherná láska“, ale i mnoho dalších. Pro nás Moraváky to byla spíš skladba „Morava“. Brali jsme ji jako vyznání Moravě, kde děda i s příbuzenstvem žil.

Hodně lidí má Pavla Nováka spojeného s Ostravou.

Ano, tam často dojížděl třeba na natáčení, ale jinak celý život strávil, srdcem zůstal a nakonec i skonal v rodném Přerově.

Co vy a vztah k populární hudbě, či muzice obecně?

Je pochopitelně pozitivní. I když jsem se hudbě nevěnoval, mám ji rád, ale abych zpíval, to ne. Po dědovi zpívání vzal můj otec Pavel Novák mladší, který vystupuje s jeho repertoárem. Jezdí hlavně po Moravě, ale někdy i po Čechách.

Měl jste díky dědovi nebo otcovi možnost trošku nahlédnout do prostředí pop music?

Děda se samozřejmě znal s paní Hanou Zagorovou, paní Marií Rottrovou, Jarkem Nohavicou, protože s nimi účinkoval na koncertech apod. Dokonce mě s nimi seznámil, podali jsme si ruku. Mám k nim velký respekt. Ale nevím, jestli by mě teď poznali, jak jsem z těch dětských let vyrostl (úsměv).

ČTĚTE: Mladá slovenská herečka a manželka Martina Bakoše fandí libereckým Bílým Tygrům

Reklama

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře