V Litvínově zanechal výraznou stopu, teď se trenér Václav Sýkora loučí s kariérou

Ilustrační snímek - Zimní stadion V Litvínově, který byl domovským působištěm trenéra Václava Sýkory. Foto SEVEROCESKYDENIK
Ilustrační snímek - Zimní stadion V Litvínově, který byl domovským působištěm trenéra Václava Sýkory. Foto SEVEROCESKYDENIK

Letošní léto je milníkem pro zkušeného hokejového kouče a uznávaného odborníka Václava Sýkoru. Ještě v březnu působil na střídačce HC Verva Litvínov jako člen trenérského týmu po boku Vladimíra Růžičky, ale podle klubového webu se nyní rozhodl ukončit nesmírně bohatou kariéru. Právě v litvínovském hokeji zanechal Václav Sýkora v posledních čtyřiadvaceti letech výraznou stopu.

Reklama

Jako hráč má pět titulů

Václav Sýkora v říjnu oslaví sedmdesáté narozeniny, při nichž si může společně se spoustu kolegů z hokejového prostředí zavzpomínat na to, co ve sportu dokázal.Jako hráč se podílel na pěti mistrovských titulech v československé extralize v barvách tehdejšího hvězdného celku Poldi Kladno. Ve stejném klubu začal na vrcholové úrovni i trenérskou kariéru.

Kromě dlouholetého účinkování na střídačkách v české nejvyšší soutěži působil ve dvou obdobích ve Finsku a v několika etapách i v Kontinentální hokejové lize – mj. vedl Petrohrad, HC Lev Praha, byl v trenérském štábu Čerepovce i HK Soči.

Spolupracoval s Kari Jalonenem

„Rád vzpomínám na angažmá ve Lvu Praha, kam postupně přišel i finský trenér Kari Jalonen a po trenérské stránce to byla cenná spolupráce,“ zmínil Sýkora přátelství s koučem, který přivedl český národní tým k bronzové medaili na mistrovství světa 2022 ve finském Tampere. Tedy shodou okolností ve městě, kde V. Sýkora strávil nějaký čas své trenérské éry.

V české extralize vyhrál jako hlavní trenér dva tituly! V roce 2002 s pražskou Spartou a v roce 2010 s Pardubicemi, bronz bral už předtím se Spartou a naposledy ještě s Mountfieldem Hradec Králové ( v roce 2017).Rok vedl Znojmo, když ještě nastupovalo v nejvyšší soutěži.

Trénoval i v Chomutově

A Václav Sýkora a severní Čechy? To je také úspěšná kapitola. Hned ve třech periodách koučoval v extralize právě Litvínov. A v sezoně 2011/2012 tehdy prvoligový Chomutov.

„Do litvínovského klubu jsem poprvé přišel v roce 1998, kdy jeho generálním manažerem byl legendární Ivan Hlinka. Dobře se mi poté spolupracovalo i s asistenty Vladimírem Jeřábkem, Otakarem Vejvodou a Petrem Fialou,“ svěřil se Sýkora na klubovém webu. V Litvínově pracoval v té době v sezonách 1998-2001 a 2005-2007.

Protřelý kouč prožil řadu sezon společně s Pavlem Hynkem, který mu dělal asistenta ve Spartě, Znojmě a Hradci Králové. Společně pak byli rovněž v Soči a když se Pavel Hynek stal generálním ředitelem Litvínova, oslovil před dvěma lety Václava Sýkoru  s tím, aby své zkušenosti zúročil znovu v Litvínově. A tak Václav Sýkora nejprve spolupracoval v pozici asistenta na střídačce s Vladimírem Országhem a od poloviny minulé sezony s Vladimírem Růžičkou.

Tvořili zkušený tandem

„Když to sečtu, tak jsem v Litvínově strávil dohromady šest let, což v trenérské branži znamená už docela velký časový úsek,“ uvažoval Sýkora.

Právě tandem Sýkora-Růžička patřil dosud k nejzkušenějším trenérským dvojicím v extralize, ještě s duem Jandač-Hořava v pražské Spartě. Titul ovšem brali trenéři Varaďa a Zadina s Třincem. V nadcházející sezoně ale kromě V. Sýkory nebudou působit v extralize Jandač, Hořava ani Varaďa, kteří oznámili odchod z elitní klubové scény.

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře