Trénování mě baví i ve druhé lize, říká hokejový mistr světa Martin Štěpánek

Hokejový trenér Martin Štěpánek před ústeckým zimním stadionem. Foto SEVEROCESKYDENIK
Hokejový trenér Martin Štěpánek před ústeckým zimním stadionem. Foto SEVEROCESKYDENIK

Už podruhé se bývalý reprezentant a hokejový trenér Martin Štěpánek ocitl na střídačce A-mužstva Slovanu Ústí nad Labem. Zatímco předtím byl asistentem Tomáše Mareše při tehdejším působení ústeckého celku v první lize, od letošního léta vede tým Slovanu ve dvojici s Janem Čalounem, olympijským vítězem a rovněž mistrem světa. A podstatný je další rozdíl: ústecký tým startuje po jarním sestupu až ve druhé lize, což je třetí nejvyšší soutěž.

Reklama

Jak vnímáte svoje nynější angažmá v ústeckém hokeji?

Trénování mě baví. Prošel jsem si cestou od nejmladší kategorie přes dorosty až k áčku dospělých. Považoval jsem to za posun v trenérské práci. Pak jsem byl znovu u mládeže a teď beru jako fakt, že Slovan Ústí hraje druhou ligu.

Jako hráč jste poznal hokej nejen v Česku, ale i v KHL, Švédsku, Finsku, Švýcarsku, Itálii. Sledujete, co dělají vaši někdejší spoluhráči?

Zaznamenal jsem, že ke konci srpna měl rozlučku s aktivní kariérou útočník Jaroslav Bednář. Byl to skvělý kanonýr. Hrál jsem s ním ve Finsku za IFK Helsinky a vybavuji si, že Jarda říkal: dejte mi puk a běžte se radovat. Takový to byl hokejový střelec (úsměv).

Když jste zmínil Finsko, jak na tamní ligu vzpomínáte?

Jen v nejlepším. Byl jsem ve třech klubech a s Karpatem Oulu jsem v roce 2004 získal finský titul. V té době nebyli Finové ani jejich národní tým tak dominantní, jako v poslední době, kdy vyhráli olympiádu i mistrovství světa. Je pro vás největším úspěchem titul mistrů světa z Petrohradu 2000?Měl jsem štěstí, že jsem byl součástí skvělé hráčské generace a teď je nám už přes padesát let – Reichel, Šlégr, Ručinský, Patera, Procházka a další. Tehdy startovali na šampionátu za českou reprezentaci jen čtyři hráči z NHL, přesto jsme přivezli zlato. 

Zůstaňme u tuzemského hokeje. Co říkáte na skutečnost, že ve druhé lize budou nastupovat i některé takříkajíc extraligové legendy?

Viktor Hübl a František Lukeš jsou výraznými posilami Chomutova, Michal Trávníček přešel z Ústí do Děčína. S Viktorem Hüblem i Michalem Trávníčkem jsem hrál kdysi za Litvínov. Klobouk dolů před nimi, co v extralize dokázali. S Michalem Trávníčkem jsme dokonce společně dojížděli do Litvínova.

A ve stejné soutěži se nyní potkáte i se zvučnými trenéry!

Hokejisty Mostu vedou Vladimír Kýhos a Petr Rosol. Pod koučem Kýhosem jsem hrál v Litvínově, takže ho dobře znám. Stejně tak Petra Rosola, který je stejně jaká já odchovancem ústeckého hokeje a taky v Ústí trénoval.

Druhá hokejová liga nabídne i spoustu severočeských derby. Co od nich očekáváte?

Je pravdou, že se v roli soupeřů potkají týmy Ústí nad Labem, Chomutova, Děčína, Mostu, Jablonce nad Nisou. Věřím, že to bude zajímavé i pro diváky. Jelikož Ústí hrálo loni první ligu, tak se všichni budou chtít na nás vytáhnout. To by měla být i motivace, abychom předváděli kvalitní hokej.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře