Teplický šéf kritizuje vedení českého fotbalu

Pavel Šedlbauer. Foto: archiv AGC Flat Glas
Pavel Šedlbauer. Foto: archiv AGC Flat Glas

Teplice - Po nedávných událostech v české fotbalové SYNOT lize učinil prohlášení předseda představenstva FK Teplice Ing. Pavel Šedlbauer. Teplice nedávno prohrály na Spartě vinou nafilmované penalty, do vedení svazu se opřel například i Milan Baroš.

Reklama

Oficiální tiskové prohlášení Pavla Šedlbauera, předsedy představenstva FK Teplice:

Chtěl bych se ještě vrátit k utkáni Sparta – Teplice, lépe řečeno k závěrům FAČR k událostem, které se staly v průběhu zmíněného utkání. Především chci zdůraznit, ze si Sparta plně zasloužila výrazně vyhrát díky hře, kterou předváděla a díky tomu, co ji teplický tým umožnil. Ale i výrazná převaha neznamená vítězství, pokud se nevstřelí gól. Takový už fotbal je a to je na něm nakonec i vzrušující.

Ale jde mi samozřejmě o to, co se stalo v poslední minutě utkáni. Plně dokážu pochopit filmovaní Davida Lafaty, kterého stále považuji za nejen vynikajícího fotbalistu, ale také férového hráče. Dovedu pochopit jeho frustraci z neproměněných šancí v tak klíčovém zápase, a věřím, že vše pramenilo z jeho enormní snahy zápas vyhrát.

Také nechci jednoduše odsoudit rozhodčího pana Kovaříka a vinit ho z nějakého úmyslu. Udělal sice zásadní chybu, ale při rychlosti rozhodování se to může stát a také stává i při daleko významnějších zápasech.

Co je však pro mne nepochopitelné a nepřijatelné, je následné rozhodnutí disciplinární komise FAČR.

Dejme na váhu fakta. Na jedné straně nafilmování penalty v poslední minutě zápasu následně přiznané hráčem, tedy žádná diskuse nebo polemika, získaní 3 bodů ve prospěch Sparty. Na druhé straně zjevné poškození tymu Teplic neférovou hrou, ztráta 2 bodů a vyloučení klíčového hráče se stopkou na jeden zápas  Štěpána Vachouška, který v souvislosti s uvedenou penaltou neudržel emoce, pramenící ze zjevné křivdy. A fotbal emoce vyvolává a proto je také nejpopulárnějším sportem na světe.

Je tedy rozhodnuti disciplinární komise opravdu správné a fotbalu prospěšné? Jeho vysvětlení panem Bačkem je pro mne nepřijatelné. Důvody jako “hráč se přiznal, je to nejvyšší pokuta v historii, není nutné zastavení činnosti, je to v souladu s předchozí rozhodovací praxí” …. atd. Pokuta 50 tis. Kč je asi vzhledem k příjmům hráčů jen symbolická, beru-li v úvahu roční příjem nejlepšího hráče Teplic cca 3 milióny Kč (nynější stav, kdy mužstvo nehraje evropské poháry). Navíc předpokládám, ze špičkový hráč Sparty má příjmy vyšší, ale to nemohu posoudit, protože Teplice zatím jako jediný klub v lize zveřejnily platy svých hráčů.

Chyby na hřišti se mohou stát, ale pokud je chceme minimalizovat, musí být trestány také selskou logikou a ne jen tradicí nebo nějakým porovnáváním. Jak šlo ve zmíněném utkání Spartě o titul, tak šlo Teplicím o účast v pohárech a ovlivnit zásadním způsobem regulérnost (vyjádření samotného pana Bačka) takového utkání rozhodně neodráží výši trestu. Tak to ale bohužel nechápou naše vrcholové fotbalové orgány a tak se nelze divit, ze roste kritika (a dnes již i ze strany hráčů), která odrazuje širokou veřejnost od návštěvy fotbalových utkání a vytváří atmosféru spekulací o možném ovlivňování utkání.

I tento případ zapadá do mozaiky dalších informaci, které zjevně vykreslují realitu, že hluboce zakořeněný klientelismus je dominantním nástrojem řízeni českého fotbalu. Bylo mnohokrát prokázáno, že vše jde od hlavy a je nepochopitelné, ze pan Pelta jako president FAČR také vlastní fotbalový klub, který je navíc významně financován (alespoň podle rozsahu reklam na dresech jabloneckých hráčů) hlavním sponzorem první ligy firmou SYNOT.  Je tohle opravdu normální? Mimochodem moji spolupracovníci v Italii mi řekli, ze tohle není možné ani u nich a nikdo z nás nepochybuje, že jsou v podobných věcech opravdoví mistři.

S tím se nemůžeme smířit a musíme se proti tomu postavit.

Pavel Šedlbauer

Předseda představenstva FK Teplice

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře