Severočeský fotbal a hokej v úpadku. Profesionálních klubů je moc, míní expert

Ilustrační snímek ze zápasu Teplic (s Libercem). Foto MEDIASHOW
Ilustrační snímek ze zápasu Teplic (s Libercem). Foto MEDIASHOW

Severní Čechy patřily dlouhodobě ke sportovně výkonným regionům. A pokud bychom spojily Ústecký a Liberecký kraj do jednoho celku, pak profesionální sport zde měl velké zastoupení - a nechyběly ani úspěchy. To je ale minulost. Co se stalo?

Reklama

Sportovní rok 2021-2022 se zapíše do historie severočeského sportu spíše negativně. A nemůže za to ani dvouleté "covidové" období, ale spíše postupný pád započatý před mnoha lety, který v letošním roce jen vygradoval.

Jen pro rekapitulaci.

Hokej

V nejvyšší hokejové lize (a to i v období Československa), je tradičním klubem Litvínov. Ten je tradičním účastníkem extraligy a vygeneroval ve své historii mnoho úspěšných hokejistů, kteří uspěli i v NHL a získávali pro český hokej medaile - a to i té zlaté na olympiádě v roce 1998. Samotný klub vyhrál extraligu jen jednou, v roce 2015.

HC Verva Litvínov (neboli chemici) ale už nenavázali na úspěchy ze 70., 80. a 90. let a po titulu se naopak obávali o setrvání v extralize a reálně hrozil sestup. Ten odvrátili na poslední chvíli i v sezóně 2021 - 2022. Nakonec Litvínov skončil v tabulce třetí od konce.

Druhým tradičním extraligovým účastníkem po vzniku České republiky jsou HC Bílí tygři Liberec. Ti letos skončili na 7. místě a tradičně hrají v popředí či ve středu tabulky.

Liberec vyhrál extraligu v roce 2016. V roce 2017, 2019, 2021 skončil druhý. Do extraligy se probojoval z 1. ligy v sezóně 2000 - 2001.

Do extraligy zasáhl i hokejový Chomutov. Ten hrál do roku 1997 2. ligu, kdy koupil licenci na 1. ligu od Ústí nad Labem. Sportovně rostl a pravidelně hrál v 1. lize v popředí tabulky, několikrát neúspěšně nezvládl baráž. Do extraligy se probojoval v sezóně 2011 - 2012.

Avšak týmu se sportovně v extralize spíše nedařilo a Chomutov patřil k týmům se v každé sezóně v extralize zachránit. Zlom nastal v sezóně 2018 - 2019, kdy Piráti Chomutov znovu sestoupili do 1. ligy. Profesionální klub ale nakonec krachl a sestoupil až do ústecké krajské ligy. V sezóně 2021 - 2022 znovu postoupil do 2. ligy.

Co se týče 1. ligy hokeje (tedy druhá nejvyšší profesionální soutěž), černým rokem 2022 je to pro tradičního účastníka, tedy HC Slovan Ústí nad Labem. Klub sestoupil do 2. ligy.

Profesionální hokej v 1. lize drží HC Stadion Litoměřice. Ten v posledních letech naopak se držel v popředí prvoligové tabulky, v sezóně 2021 - 2022 1. ligu po základní části vyhrál. V play off nakonec zvítězila Dukla Jihlava, která šla do baráže o extraligu.

A na úplném konci tabulky 1. ligy skončila Kadaň, která bývala "béčkem" Chomutova a rovněž tradiční účastník 1. ligy.

A teď o fotbalu

Tradiční prvoligový účastník FK Teplice zažil strastiplnou sezónu 2021 - 2022. Skončil ve skupině o záchranu a v následné baráži zdolal druholigovou Vlašim (3:0 a 2:2). Tepličtí si tak uhájili prvoligovou příslušnost, což je stálo hodně nervů, napětí a nejistoty.

Teplicím se dařilo ve druhé polovině 90. let a v první polovině nultých let 21. století, kdy FK Teplice dokonce hrály pohárové soutěže. Pak už to byl spíše střed tabulky a pozice stabilního účastníka první ligy.

Špatné sportovní výsledky klubu se začaly projevovat v posledních čtyřech letech, kdy se Teplice starchovaly o to, aby nesestoupily z nejvyšší fotbalové soutěže.

Tradiční fotbalová dvojka je v Liberci a Jablonci nad Nisou.

V obdobné situaci jako Teplice je FK Jablonec, který rovněž bojuje v sezóně 2021 - 2022 o to, aby vůbec v 1. lize zůstal. Přitom v posledních pěti letech byl klub v popředí tabulky kolem třetího a čtvrtého místa.

FC Slovan Liberec letos zůstal ve středu tabulky, takže si nezehrál ve skupině o titul, ani se nemusel strachovat o setrvání.

Liberec vyhrál ligu třikrát, v roce 2002, 2006, 2012. Třikrát byl na třetím místě tabulky. Avšak v posledních pěti letech tým je spíše ve středu tabulky. V minulosti byl i tradičním účastníkem pohárových soutěží.

Pohled na 2. ligu není pro fobalového fanouška z Ústeckého kraje příliš pozitivní. Ze druhé nejvyšší soutěže spadl do třetí ligy Ústí nad Labem. Naopak se po sportovní stránce daří Varnsdorfu, který skončil šestý. Avšak majitel klubu si stěžuje na potíže s financováním.

A to je kromě sportovní stránky jedna z příčin úpadku severočeského profesionálního sportu.

Profesionálních klubů je moc

Česko má příliš mnoho profesionálních fotbalových klubů, spousta jich jen přežívá, trápí experta Josefa Cspalára, který poskytl svůj pohled pro Sport.cz.

„Je chyba, že Česká republika má 32 profesionálních klubů v první a druhé lize," pojmenovává problém. „Ve druhé lize, když to vnímám, jak to řeší ekonomicky, tak je to žert... Pro mě je žert, aby Varnsdorf jezdil do Třince..." pokračuje.

„Podle mého názoru polovina klubů v první lize, možná dvě třetiny, prostě přežívají," říká tvrdě a spekuluje také nad tím, jak by se měl definovat profesionální klub. "Pokud se chceme srovnávat s Evropou na západ, tak to je všechno v roli žertu, to je sranda... Těm nemůžeme konkurovat ani náhodou," pronáší nekompromisně Josef Csaplár ve fotbalovém studiu Sport.cz.

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 24x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře