Před devíti lety bylo v Česku více peněz, říká bosenský basketbalista Admir Alič

Admir Alič. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czAdmir Alič. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Už devátou sezónu působí v České republice bosenský basketbalista Admir Alič. Za tu dobu poznal život v Čechách i na severní Moravě a ve zdejším prostředí doslova zdomácněl.

Reklama

Nejen proto, že umí perfektně česky, ale přivykl i nejvyšší basketbalové soutěži, která letos nese nový název Kooperativa Národní basketbalová liga. Je to nástupce tradiční Mattoni NBL.

Můžete porovnat období při svém příchodu z Bosny a Hercegoviny do Česka se současností?

Myslím si, že tehdy bylo v České republice obecně více peněz. Jsem tady už devět let a zdá se mi, že peněz je momentálně méně než v minulých letech. Nevztahuji to jen na basketbal, jehož úroveň se drží na stále dobré úrovni.

Jakými kluby jste prošel?

Začínal jsem hned v hlavním městě. Nejprve jsem byl dva roky v USK Praha, pak dlouhých pět let v Děčíně, rok v Ostravě a od letošního léta jsem v Ústí nad Labem.

Zajímavosti, že nejdéle jste zatím vydržel v Děčíně. Co vzpomínky?

Po sportovní stránce se nám dařilo. Získali jsme asi tři medaile v lize, další pak v Českém poháru. Byla to pěkná léta.

Činil vám poté problém přesun na opačný konec republiky?

Kdepak. Ligu jsem znal a také v Ostravě jsem našel výborný kolektiv hráčů. Jako tým jsme ale měli smůlu na zranění. Takže umístění nedopadlo tak, jak bychom chtěli. Ale celkově řeknu, že v Ostravě to nebylo, co se týče života i sportu, špatné.

Proč jste tam nezůstal?

Končila mi smlouva, kterou jsem měl postavenou na rok plus rok opce. Nevěděl jsem, jestli zůstanu a do toho přišla nabídka z Ústí nad Labem. Odjinud z Česka asi zájem nebyl a ani jsem se o tom s nikým nebavil. Tím, že mě kontaktovali z Ústí, jsem už neměl zapotřebí hledat jiné angažmá.

Co jste věděl o ústeckém basketbalu?

Jako soupeř jsem sem jezdil poslední tři nebo čtyři sezóny, předtím Ústí nebylo v první lize. Ale už z dřívějška jsem znal třeba generálního manažera Tomáše Hrubého, s nímž jsme hráli dva roky společně za USK Praha. A s asistentem a trenérem mládeže Tondou Pištěckým jsem hrál tři roky v Děčíně.

Jak se vám jeví kvalita kádru?

Družstvo je trošku, nebo spíše hodně odlišné od loňské sestavy. To tady kraloval Mitchell, který v létě odešel. Všechny akce šly většinou přes něj, dával hodně bodů. Mám pocit, že letos se v Ústí sešlo pět až šest velmi dobrých hráčů, z nich každý může dát za zápas patnáct až dvacet bodů. Z toho jsou čtyři noví Američané. Snažíme se hrát kolektivně a věřím, že se budeme zlepšovat.

Uvažoval jste o ambicích?

Když pominu Nymburk, který je rozpočtem, silou kádru a možnostmi úplně jinde, než ostatní týmy, mohli bychom patřit do čtyřky, která bude bojovat o další místa za tímto jasným favoritem. A jelikož Nymburk nebude startovat v Českém poháru, naskýtá se šance i v pohárové soutěži

Jak se cítíte v Ústí nad Labem i po mimosportovní stránce?

Líbí se mi a taky už tady bydlím. Město znám. Při působení v Děčíně, který je menší, jsem do Ústí často jezdil i ve volném čase. Praha byla daleko, ale Ústí blízko, což mi vyhovovalo.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony


Komentáře