Před devíti lety bylo v Česku více peněz, říká bosenský basketbalista Admir Alič

Admir Alič. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czAdmir Alič. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Už devátou sezónu působí v České republice bosenský basketbalista Admir Alič. Za tu dobu poznal život v Čechách i na severní Moravě a ve zdejším prostředí doslova zdomácněl.

Reklama

Nejen proto, že umí perfektně česky, ale přivykl i nejvyšší basketbalové soutěži, která letos nese nový název Kooperativa Národní basketbalová liga. Je to nástupce tradiční Mattoni NBL.

Můžete porovnat období při svém příchodu z Bosny a Hercegoviny do Česka se současností?

Myslím si, že tehdy bylo v České republice obecně více peněz. Jsem tady už devět let a zdá se mi, že peněz je momentálně méně než v minulých letech. Nevztahuji to jen na basketbal, jehož úroveň se drží na stále dobré úrovni.

Jakými kluby jste prošel?

Začínal jsem hned v hlavním městě. Nejprve jsem byl dva roky v USK Praha, pak dlouhých pět let v Děčíně, rok v Ostravě a od letošního léta jsem v Ústí nad Labem.

Zajímavosti, že nejdéle jste zatím vydržel v Děčíně. Co vzpomínky?

Po sportovní stránce se nám dařilo. Získali jsme asi tři medaile v lize, další pak v Českém poháru. Byla to pěkná léta.

Činil vám poté problém přesun na opačný konec republiky?

Kdepak. Ligu jsem znal a také v Ostravě jsem našel výborný kolektiv hráčů. Jako tým jsme ale měli smůlu na zranění. Takže umístění nedopadlo tak, jak bychom chtěli. Ale celkově řeknu, že v Ostravě to nebylo, co se týče života i sportu, špatné.

Proč jste tam nezůstal?

Končila mi smlouva, kterou jsem měl postavenou na rok plus rok opce. Nevěděl jsem, jestli zůstanu a do toho přišla nabídka z Ústí nad Labem. Odjinud z Česka asi zájem nebyl a ani jsem se o tom s nikým nebavil. Tím, že mě kontaktovali z Ústí, jsem už neměl zapotřebí hledat jiné angažmá.

Co jste věděl o ústeckém basketbalu?

Jako soupeř jsem sem jezdil poslední tři nebo čtyři sezóny, předtím Ústí nebylo v první lize. Ale už z dřívějška jsem znal třeba generálního manažera Tomáše Hrubého, s nímž jsme hráli dva roky společně za USK Praha. A s asistentem a trenérem mládeže Tondou Pištěckým jsem hrál tři roky v Děčíně.

Jak se vám jeví kvalita kádru?

Družstvo je trošku, nebo spíše hodně odlišné od loňské sestavy. To tady kraloval Mitchell, který v létě odešel. Všechny akce šly většinou přes něj, dával hodně bodů. Mám pocit, že letos se v Ústí sešlo pět až šest velmi dobrých hráčů, z nich každý může dát za zápas patnáct až dvacet bodů. Z toho jsou čtyři noví Američané. Snažíme se hrát kolektivně a věřím, že se budeme zlepšovat.

Uvažoval jste o ambicích?

Když pominu Nymburk, který je rozpočtem, silou kádru a možnostmi úplně jinde, než ostatní týmy, mohli bychom patřit do čtyřky, která bude bojovat o další místa za tímto jasným favoritem. A jelikož Nymburk nebude startovat v Českém poháru, naskýtá se šance i v pohárové soutěži

Jak se cítíte v Ústí nad Labem i po mimosportovní stránce?

Líbí se mi a taky už tady bydlím. Město znám. Při působení v Děčíně, který je menší, jsem do Ústí často jezdil i ve volném čase. Praha byla daleko, ale Ústí blízko, což mi vyhovovalo.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře