Práce s mladými mě pořád baví a naplňuje, říká bývalý basketbalista a trenér Marcel Žák z ústecké univerzity

Bývalý basketbalista a trenér Marcel Žák z UJEP Ústí nad Labem. Foto SEVEROCESKYDENIK
Bývalý basketbalista a trenér Marcel Žák z UJEP Ústí nad Labem. Foto SEVEROCESKYDENIK

Jedenáct let působil ve vrcholovém basketbale jako hráč, vyzkoušel si i trenérskou praxi a zasvětil svůj život sportu a práci na vysoké škole. Doktor pedagogiky Marcel Žák je i v 69 letech odborným asistentem na Katedře tělesné výchovy a sportu při Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Reklama

 

"Deset let jsem byl vedoucím katedry, patnáct let předsedou tamního sportovního klubu na ústecké univerzitě. Práce s mladými mě baví a naplňuje. S dobrým svědomím mohu prohlásit, že jsem celý život dělal svého koníčka, kdo to může říci?,“ svěřil se Marcel Žák.

„Mojí specializací jsou sportovní míčové hry – basketbal, volejbal, házená,“ upřesnil.

Marcel Žák si přesně vzpomíná na svoje basketbalové začátky.

„Pocházím z Litoměřic, kde jsem se narodil a jsem i odchovancem litoměřického basketbalového klubu. Jako dorostenec jsem byl tehdy vybraný do Slávie VŠ Praha. Tento tým tenkrát kraloval československé lize, startoval i v Poháru mistrů evropských zemí. Hráli za něj Zídek, Zedníček, Blažek a další hvězdy."

Pak jste se vrátil do Litoměřic. Jak se to seběhlo?

Litoměřice v roce 1975 postoupily do nejvyšší československé soutěž a z klubu za mnou přišli, abych se vrátil, že dostanu hodně herního prostoru. Ve VŠ Praha byli samí reprezentanti, tudíž pro ostatní obrovská konkurence v kádru, a rozhodl jsem se proto pro návrat domů.

Slavoj Litoměřice byl v té době nejlepším severočeským klubem. Co to pro vás znamenalo?

Jako hráč jsem absolvoval všechny čtyři sezony, kdy Litoměřice hrály nejvyšší soutěž. Kromě toho jsme čtyřikrát bojovali v kvalifikaci o nejvyšší soutěž. V československé lize jsme nastupovali proti skvělým hráčům v celcích soupeřů, jako byli Brabenec, Skála, Douša, Hraška, Klimeš, Ptáček, Balaštík, Havlík, Žuffa, Kotleba, Kropilák, Rajniak, Padrta, Sedlák, všechno reprezentanti.

A vaše vzpomínky na působení v Dukle Olomouc?

I tam jsem poznal vynikající spoluhráče, jako byli Kos, Pekárek, Pospíšil, Klimeš. Vybojovali jsme bronz v lize a startovali v Poháru vítězů pohárů.


Během trenérské kariéry jste byl asistentem hlavního trenéra Kamila Brabence na lavičce BK Ústí nad Labem v české lize. Byla to pro vás velká zkušenost?

Předně musím říci, že kdysi při zápasech Litoměřice-Brno v lize jsme se jako hráči bránili navzájem. Kamil mě vždycky hecoval hláškami typu: tak si vystřel apod. S Kamilem Brabencem jsem trénoval ústecké áčko dva roky, tehdy se hrálo v hale na Střekově. Když tehdejší klubové vedení chtělo Kamila odstranit, tak se obrátilo na mě, abych to vzal. Měl jsem pocit, že se to nedělá. Bylo to proti mému naturelu, prostě ne fair, tak jsem to v podstatě odmítl.

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře