Pořád hraji fotbal a nepřipadám si tak starý, říká padesátník Marián Řízek

Marian Řízek. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Marian Řízek. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Teplice, Ústí n/L. - Je členem Síně slávy teplického fotbalu a v padesáti letech Marián Řízek (ročník narození 1966) stále vybíhá na hřiště jako hráč, by si už vyzkoušel i trenérskou činnost. „Zatím to jde. Dokud slouží zdraví, člověk si nepřipadá tak starý,“ říká fotbalová osobnost severních Čech.

Reklama

Jaká je vaše fotbalová současnost?

Hraji za ČSAD Libouchec na Ústecku v I. A třídě. Na podzim jsem stihl převážnou část sezóny. A když bude zájem, mohu tam pokračovat i na jaře. Nedávno jsem ještě trénoval jiný klub, ale teď netrénuji nikde, takže mám víc času na rodinu. V nižších soutěžích působí i mladí kluci. Ale tím, že jsem něco odehrál, tak stavím na zkušenostech.

Co vaše trenérská dráha? Jak na ni vzpomínáte?

Začínal jsem vlastně jako jeden z asistentů trenéra Dušana Uhrina staršího u teplického áčka.  Společně se mnou tam byl jako asistent i Sváa Habanec, pozdější kouč Ústí nad Labem a nynější trenér Slovácka v první lize. Trvalo to asi jen tři měsíce. Pak jednoho odpoledne přišel tehdejší ředitel teplického klubu František Hrdlička a řekl mi zásadní věc: seber se a budeš trénovat béčko Teplic ve třetí lize. Chvilku jsem si drbal hlavu, ale pak jsme to dali dohromady. V té době byli v týmu šikovní hráči. Prošel jsem jako trenér, případně hrající trenér i dalšími celky.

Co říkáte na novinku, že vᚠněkdejší spoluhráč z Teplic Zdenko Frala se stal v lednu 2016 hlavním koučem prvoligového Jablonce?

Jsme kamarádi do dneška. Zdenko Frala šel ve stopách dalšího našeho bývalého spoluhráče z Teplic Michala Bílka. Dělal mu asistenta na několika štacích, naposledy Frala odvedl velký kus samostatné práce ve Varnsdorfu. Jedině dobře, že dostal šanci v lize. Přeji mu, a se mu v Jablonci daří.

A co vás pojí například s trenérem Zdeňkem Ščasným ze Sparty?

Hráli jsme spolu za Roudnici nad Labem. Zdeněk mě taky vytáhl do Slušovic, kam jsem zamířil místo něj po jeho odchodu na Kypr. A vybavuji si, že v roce 1995 jsem v dresu Ústí nad Labem vstřelil ve druhé lize dva góly do sítě Blšan, které tehdy Ščasný trénoval. Vyhráli jsme 3:2.

Sledujete současné dění v první lize?

Zaznamenal jsem, že Sparta získala Josefa Šurala z Liberce. Je to schopný hráč, který umí dát gól. O takové fotbalisty je na trhu boj. Tak to chodí, ale není to jen u nás.

Jak na vás působí celek Teplic?

Jsou v tabulce dvanáctí. Mančaft se změnil. Ale s jejich současným kapitánem Štěpánem Vachouškem jsem ještě hrál. Tehdy v osmnácti letech začínal a vzpomínám i na jeho první gól. Klub nesmírně ztratil šokujícím úmrtím ředitele pana Hrdličky v létě 2014. Je to obrovská škoda. Teplicím samozřejmě fandím. Když mám čas, jezdím se na zápasy podívat. Snad na jaře budou mít lepší výsledky.

A vᚠpohled na Ústí nad Labem ve druhé lize?

Hrají si to svoje. Moc bodů neztrácejí na druhé a tudíž postupové místo. Pokud tým vydrží při sobě, mohou být nahoře.

Reklama

Hodnocení

3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře